szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Spéder Zoltánra már nem haragszik, viszont Gerényi Gábor kijelentései nagyon súlyos testi sértést érnek az Index korábbi alapító-főszerkesztője szerint. Uj Péter a Partizán vendége volt.

Hosszú, több mint hatórás interjút adott Uj Péter, az Index korábbi alapító-főszerkesztője és a 444 szintén alapító-főszerkesztője a Partizánnak. Uj beszélt a Népszabadságról, ahol karrierét kezdte, beszélt az Internettóból kinövő Indexről és azokról a gazdasági szereplőkről is, akik Magyarország első, kizárólag online hírportáljának mindennapjait alakították az ő főszerkesztői időszakában. Az interjú legjelentősebb részeit idézzük egy-egy név mentén.

Gerényi Gábor

Az Index alakításában Gerényi Gábor volt az egyik legjelentősebb médiamogul. Gerényi társalapítója volt az Indexnek, 2012-ben távozott onnan, azonban saját blogján távozásakor azt írta, közös megegyezéssel állt fel, hátralépése pedig nem illeszthető bele abba a felmondási hullámba, amely akkor az online lapoknál volt látható: akkor jött el az Indextől Uj Péter és Kardos Gábor ügyvezető is, és a rivális Origónál is nagy mozgások voltak, ott a két főszerkesztőt, Nádori Pétert és Weyer Balázst váltották le.

Uj Péterből – bár a beszélgetés során Gulyás Márton, a Partizán műsorvezetője több olyan emberről is kérdezte, akik komoly hatással voltak az Indexre –, Gerényi szerepe váltotta ki a legnagyobb indulatot. Arról beszélt, hogy Gerényi Gáborral nagyon jó viszonyban volt, „egészen az utolsó időkig”, azonban Gerényinek tevőleges szerepe volt az Index 2020-as szétverésében is. Ő javasolta először strukturális átalakítást tanácsadóként, hogy a rovatokat kiszervezzék az Indexből kisebb cégekhez, az Index pedig a címlap maradt volna, amely a rovatokat készítő cégektől rendel csupán cikkeket.

Gerényi saját blogján írta meg az Index történetét, Uj erről azt mondta, „ez volt az a pillanat, amikor azt gondoltam, hogy ez… aki ezt... az a teljes immoralitás”. Azonban ennél jóval tovább is ment: Gerényi 2022-ben Tusványoson moderálta Szánthó Miklós és Bayer Zsolt beszélgetését, ahol – moderátori szerepkörében – azzal indította az amúgy a fake news témakörét körbejáró beszélgetést, hogy feltette a költői kérdést: mi értelme két azonos véleményű embernek vitatkoznia, nem fog-e ez az egész 444-ezésbe fulladni. Ujnál itt szakadt el a cérna:

„az az akciója, hogy a szájára meri venni bazmeg, a 444-et, tényleg (…) az nagyon súlyos testi sértést ér. (…) Tanulságosak ezek az évek. Én se gondoltam volna, hogy negyven-ötvenéves koromra fogom azt látni, hogy az emberi jellemeknek igazából milyen mélységük van.”

Amikor Gulyás arra kérdezett vissza, minek szól az indulat, Gerényi árulásának, vagy annak, hogy a 444-be áll bele, azt mondta, nem tudja pontosan meghatározni. „Az ember magára is dühös, hogy megbízott emberekben, akik ilyen minőségű csávók valójában” – tette hozzá. Szerinte az egész történet legnagyobb tanulsága, „hogy én nagyon rossz emberismerő, nagyon rossz pszichológus vagyok”.

Spéder Zoltán

A bankár Spéder Zoltánnal, az Index egykori tulajdonosával Uj elmondása szerint néhány hónapja beszélt utoljára, amikor véletlenül találkoztak. „Beszéltünk azóta többször is, fel is hívott néhányszor.” Spéder neve és tevékenysége Ujból jóval kevesebb indulatot váltott ki, mint Gerényi, azt mondta, a Spéderről kialakult képe sokkal árnyaltabb lett az utóbbi években.

„Nagyon, nagyon megrángatták, de úgy, hogy majdnem belehalt. (…) Konkrétan, volt egy súlyos betegsége is, igen”

– mondta.

Uj Spéder felé mutatott megértése azért is lehet furcsa, mert Spéder Fidesz-közeli üzletember volt, amíg lejáratókampány nem indult ellene. Gulyás Márton pont ezért furcsállta is, és dobta fel, hogy Uj pont Spéder miatt kényszerült távozásra az Indextől. A 444 főszerkesztője ezt azonban másképp gondolja:

„Orbán Viktor miatt picsázódtam én ki az Indexből, nem a Spéder miatt”.

Mint mondta, a Spéder motivációit értette: Csányi Sándor helyére kerülve akart Orbán elsőszámú bankára lenni. Távozásával kapcsolatban azt mondta, nagyon sokáig nem tudta elengedni az Indexet. Elengedted egyáltalán? – tette fel neki a kérdést Gulyás.

„Hát olyan szempontból nem, hogy ugye van most is: 444-nek hívják”

– jegyezte meg.

Vaszily Miklós

Az MTVA, az Origo és az Index kormánybaráttá alakításában komoly szerepet vállalt az Index egykori vezetője. Jelenleg a TV2 és az Index tulajdonosai között is ott van. 2009-ben állt fel az Indexnél, Uj Péter szerint azért, mert „elege lett a spéderi világból”.

„Vaszily nem vált ki belőlem indulatokat, én őt nagyon bírtam, jóban voltunk” – mondta Uj. Hozzátette, nem csodálja, hogy Vaszilynak elege lett az amúgy állítólag rendkívül durva stílusban kommunikáló Spéderből, hiszen vele is előfordult, hogy a vállalkozó 47-szer hívta fel éjjel kettőkor. Pályáját figyelve azonban azt mondta, mára akár gyanakodhatna arra is, hogy Vaszily nem csak azért távozott az Indextől, mert Spéderrel kapcsolatban betelt nála a pohár.

Vaszily az Indextől a Telekomhoz ment, ahol – Uj Péter elmondása szerint – többször is megpróbálta eladni az akkor még a Telekomhoz tartozó Origót a Central Média tulajdonosának, Varga Zoltánnak. „Varga a mai napig mondja, hogy a legnagyobb emberi csalódása a Vaszily Miki volt” – idézte Uj.

Vaszilyt azonban a Telekomtól kirúgták, ráadásul egyik napról a másikra. Uj Péter szerint a kirúgása olyan volt, amikből nagyon súlyos csalásra lehet következtetni.

„Ilyen körülmények között akkor szoktak embert eltávolítani, amikor tényleg már a komoly rendőrségi vizsgálatot vagy megúszni, vagy jelezni akarják, hogy nagyon komoly dologról van szó, de inkább tartsuk távol a hatóságokat”

– mondta Uj. Szerinte Vaszilyt úgy rakták ki a Telekomtól, mintha a belső elhárítás csapott volna le.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!