Bihari Ádám
Bihari Ádám
Tetszett a cikk?

Egyre többen betegednek meg itthon, országszerte sok helyen szinte teljes iskolai osztályok és ovis csoportok mennek betegállományba, mert a gyerekek a legjobban érintett csoport. A Covid ki-, az RSV és az influenza befutóban.

„December 13-a óta felváltva vannak itthon a gyerekeim. A kisfiam idén 4 napot volt bölcsiben. A hangjuk elment, szárazon köhögtek, és nagyon lassan gyógyultak”, „A középső gyerekem osztályában a múlt héten 18-ból 3-an voltak iskolában. Magas láza volt mindenkinek”, „A lányoméknál 22 helyett 5 gyerek volt az ovis csoportban. A fiam és én is elkaptuk tőle. A gyerekeknél 39° körüli láz és torokfájás, orrfolyás, köhögés, nálam is ugyan ez láz nélkül. Hörgőgyulladás is társult hozzá...”, „A középső fiú kezdte, aztán a kicsi, én, a férjem, és végül a nagy fiam is beteg lett. Egy 5 perces találkozás után édesanyám és az öcsém is belázasodott” – írták meg tapasztalataikat olvasóink, amikor arról kérdeztük őket, mennyire érzékelik az influenzajárvány felfutását.

Múlt héten 211 400 ember fordult orvoshoz akut légúti fertőzés tüneteivel, közülük 30 ezernél influenzaszerű megbetegedést diagnosztizáltak – áll az NNK légúti figyelőszolgálatának legfrissebb tájékoztatójában.

AFP / Peakstock / Science Photo Library

Az akut légúti fertőzéstől szenvedők 55,5 százaléka 14 év alatti gyerek, 21,9 százalékuk 15–34 éves fiatal felnőtt volt. 14,4 százalékuk 35–59 éves, 8,2 százalékuk pedig 60 éven felüli. Az influenzaszerű megbetegedéssel regisztráltak közül pedig 42,4 százalék a 14 alatti gyerekek aránya, 29,2 százalékuk 15–34 éves fiatal felnőtt volt. 19,7 százalékuk 35–59 éves, 8,7 százalékuk elmúlt 60 éves. Az azonos korcsoportba tartozó 100 000 lakosra jutó megbetegedés száma ezen a héten is a 3–5 évesek (999) körében volt a legmagasabb, ezt követte a 6-9 évesek (828), az 1–2 évesek (721) érintettsége.

Tordas Dániel gyermekorvos, gyermek-tüdőgyógyász Budakalászon visz praxist. A hvg.hu-nak elmondta, egyre több, valószínűsíthetően influenzás beteg gyerekkel találkoznak ők is, bár biztosat nem tud mondani, mivel csak egyes, kijelölt praxisokban van tesztelés. Szerinte viszont a hullám java még hátra van.

„Azért a diagnózis alapján nagyjából beazonosítható az influenza. Torokfájás, 3–5 napig tartó láz, izomgyengeség, bágyadtság, fáradtság. Gyógyszeres kezelés elsősorban a krónikus betegek számára szükséges, egészségeseknél elegendő a tüneti terápia” – mondja a házi gyermekorvos. 1 éves kor alatti lázas csecsemőt, vagy nem csillapítható lázas beteget azonban mindenképpen szükséges orvosnak látnia. Ennél nagyobb gyerekeknél, iskoláskorban, ha a láz csillapítható, és eszik-iszik a gyermek, és a szülő tapasztalt, akár 3 napot is lehet várni az otthon kúrálás mellett, mielőtt orvoshoz fordul a család" – mondja, hozzátéve, azért ebben is lehet egyénileg eltérés, és van, hogy a szülő bizonytalan és inkább korábban hozza be az idősebb gyereket is. A nem múló tünetek esetében fontos kizárnia az orvosnak, hogy nem lehet-e szó szövődményről, de legtöbb esetben elegendő a sok pihenés, a bőséges folyadékfogyasztás és a torokfájás, a láz csillapítása.

„Az influenza most még növekedő tendenciát mutat, de az RSV decemberben és januárban tombolt” – teszi hozzá az orvos. Az RSV egy régóta ismert, nagyon virulens kórokozó, amely cseppfertőzéssel terjed és főleg kora- és újszülöttekre, valamint csecsemőkre jelent nagy veszélyt, esetükben nagyobb eséllyel alakul ki a kislégutak súlyos gyulladása (bronchiolitis), vagy akár tüdőgyulladás is, ami akadályozza az oxigénfelvételt. December elején kapott először nagyobb figyelmet, mikor a terjedése miatt Franciaországban, Németországban és az Egyesült Királyságban is elkezdtek telítődni a gyermekkórházak.

AFP / Science Photo Library / R3F

Csecsemőknél, kisbabáknál és gyerekeknél a tünetek lehetnek: erős nátha, köhögés hőemelkedés, torokfájás, étvágytalanság, kötőhártya-gyulladás, köhögés légzési nehézségek, gyors és felületes légzés, zihálás, sípoló légzés, a bőr és az ajkak kékes színűvé válása. Felnőtteknél és időseknél jellemzőbbek a náthaszerű tünetek, nátha, általános rosszullét és gyengeség, torokfájás, fejfájás és váladék felköhögése.

Január elején már többen kerültek kórházba RSV fertőzéssel, mint Coviddal. Úgy tudjuk, hogy a balassagyarmati Kenessey Albert Kórház gyermekosztályán például január óta részleges lezárás van, mert tele van az osztály RSV-fertőzéstől szenvedő kisbabákkal.

Az elmúlt években a Covid elterelte a figyelmet az influenzás megbetegedésekről, az elkülönítési és a tesztelési szabályok is jóval lazábbak, mint a Covid esetében. Egészségügyi forrásaink szerint például a súlyosabb influenzás tünetekkel kórházba érkezők nincsenek elkülönítve a többi várakozótól, míg a covidosok igen. Az elmúlt évek legmagasabb influenzás halálozási aránya 2016–17-ben volt, melynek hatásaként az összes magyarországi halálozás száma is jócskán megemelkedett.

 

Mi az a tridémia, ami Magyarországra is megérkezhet, és mit tehetünk ellene?

Még nincs járvány, de az influenza és az RSV-vírus okozta megbetegedések számai is folyamatosan emelkednek Magyarországon. Ha emellé jön egy újabb Covid-hullám, egyszerre három légúti betegség terjed majd a lakosság között, ezt hívják a szakmában tridémiának. Pánikra semmi ok, de felkészülni nem árt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!