szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A miniszterelnöktől megszokott békegalambkodáson kívül más részletről nem tartották fontosnak tájékoztatni a magyar hírolvasókat.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Emmanuel Macron francia köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök a kétoldalú kapcsolatok aktuális témái mellett Európa jövőjének legfontosabb kérdéseiről tárgyaltak hétfő este Párizsban - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke kedden. Közlése szerint az ukrán-orosz háború kapcsán a miniszterelnök világossá tette, hogy Magyarország azonnali tűzszünetet és béketárgyalásokat szorgalmaz. Orbán Viktor leszögezte, hogy Magyarország a háború kezdete óta békepárti és az is marad.

Eddig tart az MTI beszámolója a találkozóról, pedig a miniszterelnök sajtófőnökén kívül más forrásokból is tájékozódhattak volna az eseményről, ilyen például az Élysée-palota, vagyis a francia elnöki hivatal honlapja. Az ide kitett közleményből rögtön kiderül, hogy a békegalambkodáson túl azért volt még szó fontos dolgokról. A találkozó lehetőséget nyújtott a feleknek, hogy megerősítsék az orosz agresszióval szemben Ukrajnát támogató európai egység szükségességét, ezt pedig leginkább az Oroszországgal szemben bevezetett szankciók szigorú betartásán keresztül lehet demonstrálni – írja a hivatal.

A találkozó lehetőséget nyújtott továbbá beszélni a finn és svéd NATO-csatlakozásról, valamint a közös érdeket szolgáló reformokról, amelyekről az elkövetkezendő hetekben kellene szavaznia majd a magyar parlamentnek. Itt a franciák vélhetően a magyar kormánynak az Európai Bizottság felé tett azon ígéretére utaltak, miszerint az uniós pénzek folyósításához szükséges, például bizonyos jogállamisági garanciákat tartalmazó, még hiányzó törvényeket, jogszabály-módosításokat március 31-ig megszavazzon a parlament. De az is lehet, hogy mindez csak az április 3-i héten történik meg, mivel Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes épp kedden közölte a képviselőkkel, hogy a kormány elnapolná a jövő hétre tervezett ülést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!