szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A főpolgármester szerint Budapest sorsa most azon múlik, „kiállunk-e egymásért, a városunkért”, meg kell óvni a budapestieket „a kormányzati sarcpolitika hatásaitól”. Ide sorolta, hogy az Orbán-kormány nem fizeti ki a Lánchíd felújításához a saját, 6 milliárd forintos hozzájárulását. Szerinte a pénzről és a forgalmi rendről is meg kell kérdezni a budapestieket a Budapesti Lakógyűlésen, hogy ők dönthessenek.

Karácsony Gergely Facebook-videóban jelentette be szerdán a Budapesti Lakógyűlés, vagyis a tervezett, a héten kezdődő budapesti „nemzeti konzultáció” újabb két kérdését – mindkettő a felújítás alatt álló Lánchídról szól. A főpolgármester emlékeztetett, hogy a híd hamarosan teljesen elkészül, de még egyetlen forintot sem kapott a főváros az államtól a kormányzati hozzájárulásként megígért 6 milliárd forintból. Mint mondta,

Hiába szentesítette aláírásával a kormány főminisztere a megállapodást, a támogatásból mégis zsarolás lett. Szó sem lehet azonban róla, hogy a Lánchíd forgalmi rendjéről való döntést rájuk bízzuk, és az sem helyénvaló, ha ezt a döntést én hozom meg főpolgármesterként”.

Karácsony szerint „ez a híd nem a kormányé, de nem is a városvezetésé, hanem a budapestieké, ezért nekik kell dönteniük arról, hogy mi legyen a sorsa”. Ezért az első Budapesti Lakógyűlés következő két kérdése, a kormány ígéretének betartatásáról a Lánchíd felújításához való hozzájárulásról és a megújult, megszépült Lánchíd forgalmi rendjéről szól majd – mondta.

A kormányzat – amelyik gyakran emleget „autósüldözést” mint a városvezetés közlekedésszervezés-politikai irányát Budapesten – a korábbi forgalmi rend visszaállítását látná nyilatkozatai szerint szívesen. Ezzel szemben a Budapesti Közlekedési Központ autómentes Lánchidat javasol, mondván, jól működik a december óta működő rendszer. A főpolgármester jelezte,

ő „dugómentes Lánchídra” fog szavazni.

A budapestiek többsége is ezen a véleményen van, legalábbis egy év elejei közvélemény-kutatás szerint a többség egyetért azzal, hogy a december közepén részlegesen átadott útpályát – ahogy most is – a jövőben is csak a buszok, a taxik és a biciklisek használhassák. A válaszadók 54 százaléka szerint jó lenne így, 40 százalékuk visszaengedné az autósforgalmat a hídra, 6 százalék pedig nem tudott véleményt mondani.

A budapestiek többsége szerint nem kell visszaengedni az autókat a Lánchídra

Egy felmérés szerint jó a felújított hídon nemrég bevezetett új forgalmi rend.

A Lakógyűlésen két témában és összesen négy kérdésben kérik majd a budapestiek döntését: a város működésével és finanszírozásával kapcsolatban, valamint a Lánchídról. Ami az első témát, a város működését és finanszírozását illeti, arról korábban már beszélt a főpolgármester, amikor jelezte, arról kérik majd ki a városlakók véleményét, hogy kell-e Budapestnek finanszíroznia a kormányt?

Vagy a villamos jár, vagy a kormánynak a pénzek - Karácsony ismertette az első Budapesti Lakógyűlést

A főpolgármester - akárhogy szeretné ennek még a látszatát is elkerülni - létrehozta az első budapesti nemzeti konzultációt.

Karácsony szerint ugyanis egyszerre nem lehet fizetni a kormányzati elvonásokat és működtetni a közszolgáltatásokat, vagyis nem mehet egyszerre a villamos és a pénz a kormány felé. Akkor felemlegette az önkormányzat „túlélőprogramját" – amelynek részeként a főváros 25 milliárd forint szolidaritási adó be nem fizetésével válaszolna a kormányzat elvonásaira.

Budapest megtagadná az 54 milliárd forintos szolidaritási adó befizetését, ez azonban lehetetlennek tűnik

Karácsony Gergely túlélőtervet kért gazdasági kabinetjétől, akik értesüléseink szerint olyan tervet raktak össze, amellyel visszatartanák egy ötvenmilliárdos tétel befizetését az államkasszába. Azonban a szolidaritási adót nem az önkormányzatok fizetik, hanem az állam vonja le a nekik szánt támogatásokból - vagyis jószerivel lehetetlen nem befizetni azt.

Szerinte az látszik, hogy a kormány folytatja Budapest-ellenes politikáját, erre pedig csak a Budapest-párti politika lehet a válasz, ami viszont nem pártszimpátia kérdése. Számára Budapest egy közösség, és „itt az ideje, hogy megmutassuk ennek a közösségnek az erejét” – jelentette ki Karácsony a Budapesti Lakógyűlés fontosságát kiemelve.

Erről a bejelentésről is faggatjuk majd a főpolgármester a hvg.hu közéleti podcastja, a Fülke Extra hamarosan jelentkező, következő adásában!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!