szerző:
Galicza Dorina
Tetszett a cikk?

Kevesen, de egész nap tüntettek a státusztörvény elfogadásának napján. Kedden a diáktüntetések korábbi jellegzetes lelkesedése is hiányzott. Helyzetjelentés a Kossuth térről.

Jogaikat követelő tanárok
Egyre erősödik a tanárok, diákok, szülők tiltakozása, miután az oktatási kormányzat drasztikus lépésekkel próbálja megtörni a jogaikért kiálló pedagógusok ellenállását. Az iskolai akciók összérnek, a mozgalom már az ország mind több részére kiterjed. Kövesse cikksorozatunkban a friss híreket, riportokat, interjúkat, elemzéseket.
Friss cikkek a témában

Reggeltől estig tartó tüntetéssel készültek a civilek a pedagógusok jogállását rögzítő, a köznyelvben státusztörvényként ismert törvényjavaslat elfogadásának napjára. A Kossuth téren azonban kedden nem volt tömeg, ebbe pedig valószínűleg az eső, és a beindult nyári szezon is belejátszott. A szervezőknek viszont most nem is a tömeges tüntetés volt a céljuk.

A Parlament előtt a civilek, diákok és tanárok közösen várták a szavazást és amikor kiderült, hogy a javaslatot – 136 igen és 58 nem szavazat mellett elfogadták, elkeseredettség lett úrra a jelenlévőkön.

Ezt ki kell heverni és dühösnek lenni, utána folytatni

– így foglalták össze a hangulatot a lenti videós riportunkban is megszólaló résztvevők. A folytatás pedig ezúttal már nem tüntetést jelent: a mai eseményt szervező Egységes Diákfront és aHang a korábban bejelentett, majd a Nemzeti Választási Bizottság által részben elkaszált népszavazási kezdeményezés folytatásához várták aktivisták jelentkezését a Kossuth téren felállított pultoknál, az NVB döntését ugyanis a Kúrián támadják meg. A Kúria döntése után viszont legalább a Pedagógusok Szakszervezete fellélegezhet kicsit: miután igazat adtak nekik, két népszavazási kérdés kiírásához kezdhetik meg az aláírásgyűjtést.

A parlament megszavazta a tanárokat érintő státusztörvényt - élőben a Parlamentből

Kedd délelőtt a parlament megszavazta pedagógus-életpályamodellről szóló úgynevezett státusztörvényt, miközben a Kossuth téren egész napos demonstrációt tartanak a jogszabály ellenzői. Napirenden volt még féltucat szavazás, elfogadták a Lázár-féle állami építésügyi törvényt, a státusztörvény után pedig esküt tesz a két új miniszter - Tuzson Bence és Bóka János -, valamint megtartják az eleve lefutottnak számító alkotmánybíró-választást.

A tiltakozók szerint, ha eddig nem értek el eredményt tüntetésekkel, akkor a jövőben sem fognak, így más módszereket keresnek. Nyáron valószínűleg már nem is lesz több demonstráció, azok maximum ősszel indulhatnak újra.

Délutánra elállt az eső, de így sem voltak kétszáznál többen a Parlament előtt. Szervezett program nem volt, akik diákként voltak kint, a külföldre költözésről beszélgettek, míg voltak páran, akik kitartóan kiabáltak a megafonba a parlament mostanra töküres épületére. Folyamatosan szólt a zene, ez elengedhetetlen kelléke a diáktüntetéseknek, a Grund és a Bella Ciao mellé pedig a megjelenése óta befér Carson Coma Feldobom a követ című száma is, rendszerkritikus éle miatt.

A 2022 januárjában indult és idén tavasszal folytatódó tiltakozási hullámban a diákok demokráciaélményt kaphattak. A keddi megmozdulásról pedig hiába nehéz pozitívumot mondani, az tagadhatatlan, hogy a „keménymag” ma is azért jött ki a Kossuth térre, hogy közösen zárja le az elmúlt időszakot és gondolkodjon rajta, hogyan tovább.

Videós beszámolónkat a keddi tüntetésről ide kattintva tudja megnézni:

„Az ütés bennem van, most ki kell heverni, aztán folytatni" - videó a státusztörvény elfogadása elleni tiltakozásról

Kedden elfogadta a parlament a hosszú hónapok tiltakozásait kiváltó státusztörvényt, miközben a Kossuth téren pár tucat pedagógus, diák, és a gyerekek jövője miatt aggódó szülő gyűlt össze.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

A parlament megszavazta a pedagógusok státusztörvényét, esküt tett két új miniszter és négy új alkotmánybíró is

Kedd délelőtt a parlament megszavazta pedagógus-életpályamodellről szóló úgynevezett státusztörvényt, miközben a Kossuth téren egész napos demonstrációt tartanak a jogszabály ellenzői. Napirenden volt még féltucat szavazás, elfogadták például a 2024-es költségvetés főbb – vélhetően tarthatatlan – számait. Esküt tett a két új miniszter – Tuzson Bence és Bóka János –, valamint megtartották az eleve lefutottnak számító alkotmánybíró-választást. Olvassa vissza az eseményeket a hvg.hu tudósításában!