szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két magyart már behálózhattak, a rendőrség tiltott toborzás miatt köröz.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Július közepe óta több olyan poszt is megjelent az orosz közösségi médiában, amelyekkel kifejezetten magyarokat próbálnak megszólítani valakik – írja a Lakmusz. A portál szerint egész konkrétan

magyar önkénteseket keresnek arra, hogy az oroszok oldalán harcoljanak Ukrajnában.

A posztok az úgynevezett Szent István Légiója nevű szervezettől kerültek ki, az orosz Vkontakton, az üzenet pedig különféle Telegram-csatornákon is terjedni kezdett. A Szent István Légió közel tíz éves: ez a név először 2014-ben bukkant fel a magyar nyilvánosságban, amikor sajtóhírekben magyar önkéntesekből álló alakulatként hivatkoztak rá, amelynek tagjai a kelet-ukrajnai szeparatista területeken harcolna az ukrán erőkkel szemben.

A Légió akkor aktívan toborzott, azonban azt senki, soha nem bizonyította, hogy valóban magyarok állnának mögötte. Aki viszont bedőlt nekik és ment, az a magyar törvényeket súlyosan megszegte, hiszen idegen fegyveres szervezetben magyar állampolgár nem vállalhat szerepet, az oda való toborzás is háború bűncselekménynek minősül a Btk. alapján. Volt is arra példa, hogy valakit emiatt ítéljenek el: Lehócki Krisztián volt rendőr 2014-ben csatlakozott orosz oldalon a háborúhoz, hazatérve bíróság elé állították.

A Belügyminisztérium most a Lakmusznak azt írta, hogy jelenleg öt nyomozás van tiltott toborzás megalapozott gyanúja miatt. Azt nem tudni, hogy ezek a Légióhoz kapcsolódnak-e. A portál azonban azonosított két magyar férfit a Légiónál: Deme Lajost és Zsédely Csabát. A róluk készült képet Csikós Sándor oroszbarát korábbi diplomata osztotta meg, aki idén már több olyan posztot is közzétett, hogy önkénteseket keres. A magyar rendőrség tiltott toborzás miatt mindkét férfit körözi.

A Vkontaktén fellelhető információk alapján a Lakmusz szerint a Légiót Alekszandr Kiszeljov alapította. Ezt több forrásuk is megerősítette. A férfi bár nem magyar, de magának magyar nemesi leszármazást állít, Sándor Selesként mutatkozik be. Korábban egy másik magyarbarát szervezetben a hagyományőrző Szent György Vitézei Lovagrendben tevékenykedett, ahol lovagi tornákat játszottak el korhű öltözetben.

Kiszeljovot azonban az ukránok orosz zsoldosként és hivatásos provokátorként azonosítják, ők is a Légió vezetőjének gondolják. Nem alaptalanul: Kiszeljov felbukkant a szeparatisták fontos vezetői, például Igor Girkin, vagy Pavel Gubarev mellett is korábban.

Kiszeljovval ellentétben azonban valódi katonai tapasztalata a Légió másik erős emberének, a tatár Tanaj Csolhanovnak van: az orosz hadiflotta különleges alakulatánál szolgált, majd propagandista volt, végül 2018-ban Magyarországra jött. Csolhanov a róla elérhető képek szerint találkozott a magyar rendőrség által körözött magyarokkal is Oroszországban. Azokon a képeken Deme Lajos katonai egyenruhában feszít.

(Címlapképünk illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!