Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Hosszú évekig az üres lelátó okozhatott fejfájást az MLSZ-nek, most viszont az, hogy többen próbálnak bejutni a meccsekre, mint ahány férőhely van. A felárral értékesítő jegyüzéreket még el is bírná a rendszer, a baj ott kezdődik, hogy vannak, akik hamis jegyet árulnak.

Rárepültek a nyerészkedők a magyar férfi futballválogatott következő, Szerbia elleni meccsére: sokszoros áron kínálták-kínálják az eredetileg 6000, 10 000, 18 500 és 21 500 forintért vásárolt jegyeket. „Sziasztok! Eladó 2 db jegy a 308 szektorba. A jegyek ára 50 ezer Ft/db, ha mind a kettőt kéred akkor 45 ezer Ft/db. Csak olyan írjon, akinek van szurkolói kártyája!” – írta egy nő, aki a legolcsóbb kategóriájú belépőt próbálta – talán végül sikerrel – elpasszolni egy Facebook-csoportban. És még csak nem is ő hirdette a legnagyobb haszonkulccsal a jegyeit: akadt több százezer forintos ajánlat is, ami még akkor is közel 14-szeres árkülönbség, ha a legmagasabb árkategóriájú belépőért kérték.

Egyesek olyan gavallérok voltak, hogy az árba belekalkulálták azt a jegyenként 1500 forintos díjat is, amelyet a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) a névátírásért kér el. Erre azért van szükség, mert a válogatott mérkőzéseire kizárólag névre szóló belépőket lehet venni.

 

Reviczky Zsolt

Hogy hirtelen ennyien látták meg a könnyű pénzhez jutás lehetőségét egy válogatott meccsben, annak alapvetően két, egymásból következő oka van. Az egyik az, hogy a csapat jól szerepel az Európa-bajnoki selejtezősorozatban. Eddig úgy néz ki, hogy teljesülhet, amit a napokban magyar állampolgárságot kapott Marco Rossi szövetségi kapitány jósolt a sorsolás után: „Most elvárják tőlünk, hogy egyenes ágon kijussunk, és ez ma már reális, főleg, ha visszagondolunk a korábbi eredményeinkre”.

A válogatott

  • előbb 3-0-ra győzte le Bulgária csapatát a Puskás Arénában,
  • majd 0-0-s döntetlent játszott Montenegróban,
  • aztán itthon 2-0-ra nyert Litvánia ellen
  • és 2-1-re Szerbiában.

Rossi csapata úgy vezeti a csoportját az ugyancsak 10 pontos, de rosszabb gólkülönbséggel álló Szerbia előtt, hogy még csak négy meccset játszott le, míg a riválisai már ötön vannak túl. Az állás tehát biztató, akár már a következő két mérkőzésen meg is lehet a kijutás a jövő évi, németországi kontinenstornára. Ehhez az kell, hogy a jövő szombaton a magyar válogatott legyőzze a szerbeket, három nappal később pedig a Litvánia elleni idegenbelin legalább pontot szerezzen.

A jó eredmények mind több szurkoló kedvét hozzák meg a meccsre járáshoz, de azoknak, akik csak egyikre-másikra szeretnének kilátogatni, fel kell készülniük az időnkénti csalódásra – vagy arra, hogy mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk. A selejtezősorozat mérkőzéseire érvényes bérletekből ugyanis előzetesen 30 ezernél is többet értékesített az MLSZ, azaz a 67 ezres Puskás Aréna ülőhelyeinek közel fele már eleve elkelt.

 

MTI / Vasvári Tamás

A jegyértékesítés a magyar-szerbre szeptember 22-én kezdődött meg, aznap a Szurkolói Klub tagjai vehettek belépőket. A klubtagsághoz szükség van az úgynevezett Futball- vagy Klubkártyára, amellyel regisztrálni kell, így fejenként 4-4 belépőt lehet venni néhány nappal azelőtt, hogy a vásárlási lehetőséget a nem regisztrált érdeklődők előtt is megnyitnák. Ez utóbbira e meccs esetében már nem volt sem szükség, sem lehetőség: a klubtagok kevesebb, mint három óra alatt elkapkodták a rendelkezésre álló jegyeket.

Az MLSZ-nél is meglepődhettek

A jegyeiket a közösségi és apróhirdetési oldalakon jelentős haszonnal eladni próbálókra a Trollfoci hívta fel a figyelmet, amelynek adminisztrátorai kifejezetten kérték is a követőiktől, hogy küldjék be a hirdetők profilját, amelyek közül aztán jó néhányat ki is posztoltak.

Pedig önmagában az, hogy valaki drágábban – akár jóval drágábban – próbál eladni egy jegyet, a rendszerváltás óta nem büntetendő, legfeljebb erkölcstelen. E területen is a kereslet-kínálat szabályai működnek: ha van, aki a 6 ezer forintos jegyért ad 50 ezret, akkor az eladó nyugodt szívvel kérhet érte annyit.

Más a helyzet azonban, ha kiderül, hogy a kínált áru hamisított, másolt vagy eleve érvénytelen. A Trollfocin ilyen hirdetők profilját is közszemlére tették, többről az is kiderült, hogy álprofil volt.

Az MLSZ három nappal később közleményben reagált a kialakult helyzetre. Amellett, hogy sajnálatukat fejezték ki azoknak, akik nem jutottak jegyhez a válogatott soron következő meccsére, „mélységesen elítélték” azokat, akik „tisztességtelen haszonszerzésre használják fel a felfokozott érdeklődést”.

 

Fazekas István

„Az utóbbi időben teljesen új jelenség, hogy jegyüzérek jelentek meg a válogatott mérkőzései körül. Néhány évvel ezelőtt még az volt a gond, hogy bárki bárhová ülhetett, annyi hely volt a stadionban” – nyilatkozta lapunknak Sipos Jenő, a szövetség szóvivője, aki hangsúlyozta, hogy ők kizárólag a hivatalos jegyértékesítési partnertől vásárolt jegyekért és a náluk átírt jegyekért vállalnak garanciát.

A névátírás elmulasztását pedig nem érdemes megspórolni, mert a magyar-szerb előtt a biztonságiak szúrópróbaszerűen ellenőrizni fogják a belépőkön és az okmányokon szereplő adatok egyezését.

Sipos Jenő kiemelte: „Nyomatékosan kérjük, hogy csak az jöjjön a Puskás Arénába, aki az MLSZ hivatalos jegyértékesítő csatornáján keresztül vásárolta a jegyét.”

Nem javasolják, hogy a szurkolók a hivatalos értékesítési csatornától eltérő forrásból vásárolt jeggyel kíséreljék meg a belépést, mert ez növeli annak a kockázatát, hogy nem jutnak be. A tapasztalatok szerint ugyanis az ilyen jegyek többsége érvénytelen, hamisított, illetve sokszorosított belépő. A jegyek felhasználására vonatkozó szabályok e módokon való megszegése hatósági eljárást vonhat maga után. A szövetség arra is felhívta a figyelmet, hogy ha be tudják azonosítani a visszaélés elkövetőjét, minden esetben feljelentést tesznek.

Sipos Jenő, a Magyar Labdarúgó Szövetség szóvivője
MTI / Illyés Tibor

Borbély Zoltán ügyvéd, az MLSZ korábbi jogi igazgatója lapunk megkeresésére azt írta: „Aki hamis, vagy hamisított jegyeket kínál, ráadásul felárral, eladásra, az jogtalan haszonszerzés végett tévedésbe ejti a vásárlót, vagy vásárlókat, amivel csalást követ el. Ha 50 ezer forint alatti kárt okoz, szabálysértést, ha e fölötti összeggel károsítja meg az óvatlan vevőt, vagy többször, a jog nyelvén, üzletszerűen értékesíti a hamis vagy sokszorosított, hamisított jegyeket, bűncselekményt követ el.

Aki nem tud bejutni, az óvatlansága miatt, kétszeresen is sértetté válik, egyrészt nem tudja megtekinteni a magyar-szerb mérkőzést, másrészt kidobja a pénzét az ablakon. Az MLSZ nyilván a hamis jegyet értékesítő ellen tud feljelentést tenni, amelyben segítheti az átvert károsult azzal, hogy megnevezi, akitől a jegyet vette.”

Az ügyvéd szerint „az első és legfontosabb, hogy csak tiszta forrásból” vegyenek jegyet a szurkolók, és akkor nem válnak szabálysértés, vagy bűncselekmény sértettjévé, de ha mégis ez történne, azonnal tegyenek feljelentést. „A névátírás szabályosan kizárólag az MLSZ jegyértékesítési rendszerén keresztül történhet, a külön utakon történő jegyátírás kockázatát, sajnos az átírónak kell viselnie.”

Az ügyvéd megjegyezte: „Az örvendetes, hogy a magyar válogatott meccsei kapcsán, újra kapkodnak a jegyekért, bár gyermekkorunk jegyüzéreit, az akkori Vörös Csillag moziban sem láttuk szívesen, még akkor sem, ha éppen Surányi András Aranycsapat című filmje volt műsoron.”

 

Reviczky Zsolt

Hogy elejét vegye a hasonló eseteknek, az MLSZ a közeljövőben megújítja a Szurkolói Klubot, az új rendszerben pedig a ténylegesen mérkőzésre járó, legaktívabb szurkolók kapnak majd elővásárlási lehetőséget. Emellett erősíteni fogják a jegyértékesítéssel és a névátírással kapcsolatos biztonságot, átláthatóságot és tisztességes piaci magatartást.

Megjegyezték: a jelenlegi jogszabályi környezet nem teszi lehetővé, hogy hatékonyan felléphessenek a tisztességes szurkolók érdekeit sértő jelenséggel szemben, ezért jogszabály-módosítást is kezdeményezni fognak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!