szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megszólalt a Corvinus Egyetemet érintő vizsgabotrányról Hernádi Zsolt Mol-vezér, az egyetemi alapítvány kuratóriumi elnöke, aki szerint az ügyben voltak ugyan szabálytalanságok, de meglátása szerint összességében a befolyásos szülők gyereke, a vizsgabotrányban érintett diák felé volt „negatív elbírálás". Azt elárulta, hogy nem az ő gyerekéről van szó, és bár találkozott a diák szüleivel, nem gyakoroltak nyomást a gyerekük érdekében.

„Hoppá, van egy kis probléma”, vette észre egy diák, amikor rájött a vizsgaidőszak előtt, hogy nem teljesítette azokat a házi feladatokat, amiket kellett volna – így kezdődött a Budapesti Corvinus Egyetem vizsgabotránya Hernádi Zsolt szerint, aki az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke is, aki az ATV Egyenes beszéd című műsorában csütörtök este elárulta azt is, hogy az ő gyereke is az egyetemre jár, de a vizsgabotrányban érintett diák „nem az én lányom volt”.

A Mol-vezér azután beszélt minderről, hogy nemrég elbocsátották az egyetemről Ádám Zoltán docenst, aki etikai eljárásokat kezdeményezett a diák – egy befolyásos, érdemi Mol-részesedéssel rendelkező család tagjának – szabálytalan vizsgáztatása miatt. A hvg.hu is írt róla, hogy Ádám azt sérelmezte: a hallgató nem teljesítette a vizsgára való jelentkezés feltételeit, de szerinte a szülei közbenjártak annak érdekében, hogy mégis vizsgázhasson, méghozzá külön, saját kérdéssor alapján.

 

Corvinusról kirúgott docens: "Azoknak a tanároknak a sorsában osztozom, akiket hasonló méltánytalanságért rúgtak ki"

Ádám Zoltán beszélt arról, hogy mit gondol a magyar oktatás helyzetéről, és miért tartja fontosnak, hogy mindenki részt vegyen az oktatási témájú, alternatív népszavazáson.

Az Ádám Zoltán által indított etikai eljárások során első fokon elmarasztaló döntések születtek egyetemi oktatók és egyetemi vezetők ellen, de másodfokon mindhárom esetben már felmentő határozat született, noha a diákkal való kivételezést, a szabálytalanságot első- és másodfokú döntések is megerősítették, sőt minap Szabó Lajos rektor is elismerte, hogy történt diszkrimináció a vizsgabotrány során.

Ádám Zoltán szerint az elbocsátásának megfélemlítő hatása van az egyetemen, az eljárás teljesen ellentétes az egyetemi autonómiával és véleményközlési joggal. „Mindez maga a megfélemlítés, maga a terror!" – állítja. Azonban az egyetem szerint az elbocsátásnak nincs köze az etikai eljárás megindításához. A Corvinus oktatói mindenesetre szégyenletesnek tartják a döntést és követelik Ádám Zoltán azonnali visszavételét.

 

A Corvinus rektora szerint is történt diszkrimináció a vizsgabotrány során

Szabó Lajos szerint Ádám Zoltán elbocsátása arányos és jogszerű lépés volt.

Azt az ATV-ben Hernádi Zsolt is elismerte, hogy „voltak szabálytalanságok a rendszerben”. Ugyanakkor ő nem látta akkora gondnak az egész ügyet, mivel – mint mondta – „előfordulhat, hogy valaki nem teljesít bizonyos feltételeket, amikor én voltam egyetemista, nálam is előfordult”. Szerinte méltányossági kérelemmel ezt lehet orvosolni, de itt ezt a lehetőséget a diák nem kapta meg, pedig ez szerinte olyasmi lehetett volna, „mint a katolikus egyháznál a gyónás”.

A Mol-vezér, kuratóriumi elnök szerint Ádám Zoltánnak abban nem volt igaza, hogy nem adta meg a méltányosságot.  Hernádi utalt arra, hogy egy másik diák hasonló helyzetben kapott lehetőséget a korrekcióra, ezért inkább úgy tűnik számára, hogy az ügyben érintett tanuló felé volt negatív elbírálás.

Hangsúlyozta: a Mol részéről semmilyen beavatkozás nem történt ebben az ügyben, nem igaz, hogy van kapcsolatuk a diák szüleivel. Személy szerint ő csak futólag találkozott velük. Azt azonban sérelmezi, hogy emiatt az ügy miatt ért diákokat vegzálás. Hernádi Zsolt is „furcsa helyzetnek” nevezte, hogy a tanár nem engedélyezte a vizsgát, a dékán pedig igen, de a titkárságon mégis levizsgázhatott. Szerinte az egészből

akkor lett ügy, amikor a tanárt írt egy levelet egy Facebook-csoportba, ahonnan a szél kifújta”.

Az ATV-s interjúban a Mol-vezér előhozta, hogy miután megjelent a nyilvánosságban, hogy a meg nem nevezett érintett diák családja Mol-részvényes, az találgatásokra adott okot, még az ő vonatkozásában is. Azzal folytatta: „Hadd mondjak valamit: nem az én lányom volt. Szegény lányom is sírt emiatt. De nem ő volt...” Azt is mondta, hogy ő nem gyakorolt semmilyen nyomást a vizsgabotrányban érintett diák érdekében: „Hogy tettem volna? Ez még viccnek is rossz!"

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!