szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elemző szerint Varga Judit politikai kára nem látszik, de ha a Fidesz el akarja kerülni, hogy a téma napirenden maradjon, lehet, hogy hátrább kell húzniuk a frontvonalból. Ezzel viszont Varga EP-listavezetősége is veszélybe kerül.

Novák Katalin kegyelmi botránya
Még a kormánypártok soraiban is komoly felzúdulást keltett, hogy Novák Katalin köztársasági elnök megkegyelmezett a bicskei gyermekotthonban történt pedofil ügy egyik érintettjének, K. Endrének. A botrányba Novák Katalin, valamint Varga Judit igazságügyi miniszter is belebukott. Az ügy legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

„A kegyelmi ügy két közjogi főszereplője az előterjesztő-ellenjegyző Varga Judit és a kegyelemről szóló döntést meghozó Novák Katalin.

Utóbbi politikai karrierjének (ezalatt értve azt, hogy van-e politikai jövője) vége, még akkor is, ha ezt egyelőre nem veszi észre, és még akkor is, ha esetleg hivatalban marad”

– írja friss Facebook-posztjában Török Gábor politikai elemző. Szerinte Novák azt az alkotmánymódosítást üdvözölte tegnap este, „amely arról szól, hogy ne írhasson alá többet a mostanihoz hasonló kegyelmi döntéseket…

Ha ezt átgondolja, világossá válik számára, hogy ennél nagyobb megalázás elnököt nem nagyon érhet az őt megválasztó és támogató politikai többség részéről.

Varga Judit politikai kára azonban Török szerint még nem látszik ennyire világosan, „de nyilvánvaló, hogy ebben az ügyben ő is roncsolódik”. A Fidesznek pedig, ha nem akarja, hogy az ügy napirenden maradjon, Török szerint hátrább kell léptetnie Vargát. Így az elemző szerint az sem lenne meglepő, ha végül mégsem Varga Judit állna a párt EP-listájának élén.

A valódi főszereplő persze, mint szinte minden ügyben egy jó ideje, a miniszterelnök

– jegyzi meg Török. „A végső politikai felelősség nyilván az övé, és a legnagyobb politikai kockázatot is neki kell vállalnia” – írja. Orbánnak a legnagyobb tanulság talán az lehet szerinte, hogy még ennyire aszimmetrikus, domináns helyzetben sem mindegy, kiket rak a frontvonalba. Az elnökség ugyanis csak látszólag nem túl bonyolult feladat, viszont egyszer csak jön egy ilyen ügy, és Török szerint kiderül: „nagyon nem mindegy, hogy a politikus mennyire felkészült, hogyan képes megszervezni, felépíteni a csapatát, milyen érzéke van a közjogi és politikai megfontolásokhoz”.

Elképzelhetetlennek tartom, hogy Mádl Ferenc, Sólyom László vagy éppen Áder János átegedett volna egy ilyen kegyelmi kérvényt, hogy – bármi és bárki is állt az előterjesztés hátterében – ne szólalt volna meg a vészcsengő a hivatalban

– véli Török. Az elemző a posztja végén azt írja: „ez az ügy is megmutatta, hogy bár az ellenzék ebben a rendszerben önmagában nem képes arra, hogy ártson a kormányoldalnak, a hatalmon lévők nincsenek védve saját hibáiktól, és ezeknek a hibáknak bizony lehet a rendszer egészére nézve is következményük”.

Arról, hogy mit is jelent Orbán Viktor tegnap bejelentett alkotmánymódosítása, itt írtunk bővebben:

Orbán Viktor gránitba faragta, hogy Novák Katalin megbocsáthatatlant hibázott

Hogyan tudja Novák Katalin a nemzet egységét szimbolizálni azok után, hogy az őt felépítő Orbán Viktor megüzente neki, hogy hibázott, és ezt a társadalom is így gondolja? Vélemény.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!