Orbán Viktor gránitba faragta, hogy Novák Katalin megbocsáthatatlant hibázott
Hogyan tudja Novák Katalin a nemzet egységét szimbolizálni azok után, hogy az őt felépítő Orbán Viktor megüzente neki, hogy hibázott, és ezt a társadalom is így gondolja? Vélemény.
51 másodperc, hat, vagy talán hét mondat. Amilyen rövid, olyan fajsúlyos Orbán Viktor reakciója a kegyelmi botrányra.
A kormányfő a bejelentésével lényegében
- az egyetlen elfogadható álláspontra helyezkedett: nem védte meg Novák Katalin döntését, hanem azt üzente, hogy a köztársasági elnök rosszul döntött,
- nem fogadta el a Sándor-palota sánta védekezését, miszerint Novák nem pedofil elkövetőnek adott kegyelmet,
- úgy döntött, hogy ameddig a NER és a NER alkotmánya, az Alaptörvény él, addig ott lesz benne az emlékeztető, hogy Novák Katalin mit tett, és hogy miatta kellett alkotmányt módosítani.
Lehet persze politológiailag, kommunikációelméleti szempontból elemezni a bejelentést:
a miniszterelnök a Facebookon beszélt, ezt Orbán akkor használja, mikor valami jó, az embereknek tetsző döntést jelent be. Árstop, hitelfizetési moratórium meghosszabbítása, nem kell többé maszkot viselni, nyugdíkiegészítés satöbbi satöbbi. Ha kellemetlen dolgot kell bejelenteni, akkor megy az ügy a kormányinfóra, vagy Kocsis Máté Facebookjára, vagy akárhová máshová.
Ezzel tulajdonképpen nyilvánvalóvá vált az is – ahogy mondani szokás: a Fidesz megmérte –, hogy az ügyben a magyar társadalom mit gondol.
A döntése súlyát mutatja, hogy eddig soha nem történt olyan, hogy egy, a Fideszre "ráégni" látszó ügy miatt Alaptörvényt módosítottak volna. Az előfordult, hogy nagyon ragaszkodtak egy elképzelésükhöz, és amikor egy külső szereplő azt keresztülhúzta volna, akkor gyorsan alkotmányba írták, hogy ne tehesse, de azok más logikájú döntések voltak.
Pláne nem volt olyan, hogy Orbán egyszemélyben vállalja magára mindezt. Orbán eddig csak a negyedik alaptörvény-módosításnál volt a benyújtók között, az pedig nagyjából a NER hatalmának megszilárdításáról, illetve az azonosneműek házasságának tilalmáról szólt.
Érdemes megfigyelni persze azt is, hogy mit nem mondott Orbán. Nem mondta ki sem Novák nevét, sem a posztját, sem azt, hogy volt egy konkrét döntés. "Kialakult egy vita", mégpedig nem is egy konkrét döntésről, hanem "az elnöki kegyelem jogköréről" fogalmazott eufemisztikusan. Egy szót sem ejtett arról sem, hogy a "kialakult vitában" tevékeny szereplő volt a kormány, azon belül is az ellenjegyzésével Varga Judit egykori igazságügyi miniszter, aki mellesleg a kormányközeli sajtó szerint a Fidesz EP-listáját fogja vezetni.
Orbán Viktor így a független cselekvő szuperhősköpenyében tud parádézni, aki soha nem hibázik, ellenben gyorsan és keményen reagál egy tőle teljesen függetlenül "kialakult" helyzetre.
A lényeg azonban az, hogy Novák Katalin ezek után nehezen fog tudni emelt fővel kiállni az emberek elé, és a nemzet egységét szimbolizálni, miután az őt felépítő Orbán Viktor azt üzente, és alkotmányba is írja, hogy megbocsáthatatlant hibázott, és erről a társadalom is így gondolkodik.
És akkor most Novák Katalin jön, hogy mondjon valamit.
Nagy Iván László: A kormány megteremtette, majd kivégezte a hősnőit
Gondosan épült Novák Katalin és Varga Judit imidzse a második NER-ciklus óta, 2022-ben csúcsra értek a családszerető, de szakmailag is erős nők karakterei. Két év kellett ahhoz, hogy mindkettőjük lenullázza a tekintélyét, és ahogy felemelkedésüket, úgy zuhanásukat is Orbán Viktornak köszönhetik. Varga menthetetlen, Novák még bebizonyíthatja, hogy létezik, és nem csak egy politikai termék: ha lemond.