Az oroszok szinte minden eddiginél nagyobb tempóban nyomulnak előre, amikor Trump végre távolodni látszik Putyintól
Az amerikai elnök most kezdi talán megérteni, hogy Vlagyimir Putyin sok mindent akar, de az ukrajnai béke ezek között nem szerepel.
A demonstráció a tragédia helyszínétől indult, és a Parlament előtt ért véget. Az eseményre főként női rendőröket vezényeltek ki a hatóságok, a résztvevők több százan voltak. Nem csak a japán anya tragédiája miatt vonultak: a magyar hatóságok rendre magukra hagyják a bántalmazott nőket, gyerekeket.
Több mint egy hete annak, hogy egy V. kerületi társasház 3. emeleti lakásában egy középkorú nő holttestét találták meg a tűzoltók. A rendőrség a tragédia után azt mondta, hogy a nő dohányzott, és ez okozhatta a lakástüzet. A Patent Egyesület azonban követelte az ügy alaposabb kivizsgálását, mert szerintük az áldozat egy évek óta bántalmazott, félelemben élő nő volt, aki gyanús körülmények között halt meg.
Később már a hatóságok sem zárták ki, hogy nem baleset történt, és a rendőrség példátlan módon elnézést is kért, amiért Facebook-oldalukon az őket számonkérő kommentelőket arrogáns stílusban osztották ki.
Az áldozat emlékére február negyedikén megemlékezést tartottak, a Patent Egyesület alapítója, Spronz Júlia pedig bejelentette, hogy tüntetést szerveznek szombat délutánra, és a demonstrálók az V. kerületi Stollár Béla utcából indulva, a kerületi rendőrkapitányság érintésével a Parlament elé vonulnak majd.
Szombaton három óra körül elkezdődött a megemlékezés, pár százan gyűltek össze ott, ahol a nő holttestét megtalálták.
Az eseményre főként női rendőröket vezényeltek ki a hatóságok.
Először az áldozat barátai mondtak beszédet japánul és angolul, amit a helyszínen fordítottak. Lehetőség volt arra is, hogy adományozzanak a résztvevők az áldozat gyermekeinek, emellett mécseseket gyújtottak és virágokat helyeztek el a ház előtt.
A megemlékezés után a tüntetők átvonultak a kerületi rendőrkapitánysághoz, ahol először a tavaly előtt 25 évesen elhunyt fotós, grafikus és modell, Bertók Krisztina édesanyja is beszédet mondott. A nő a mai napig nem tudja, mi történt aznap, amikor a lánya meghalt.
A rendőrök nem voltak segítőkészek, ezért panaszt tett. Nem adták ki neki az iratokat, amelyek bizonyítékot tartalmaztak arról is, hogy Bertók Krisztinának feljegyzései voltak bántalmazó partneréről.
A beszédek közben az V. kerületi rendőrkapitányság épületének falára a résztvevők olyan papírokat ragasztanak, amelyeken a rendőrség által elutasított feljelentésekről lehet olvasni. A nemrég lakástűzben elhunyt japán nő is tett korábban bejelentést arról, hogy volt férje bántalmazta, de elutasították.
A nagyjából 500 fős tömeg délután négykor a Parlamenthez vonult tovább, ahol elsőként olyan nők történeteit olvasták fel a Patent Egyesület aktivistái, akik arról számoltak be, hogy a rendőrség cserben hagyta őket, amikor segítséget kértek.
„Hisztériás bejelentéseket nem veszünk komolyan”
– a tüntetésen elhangzottak alapján ezt mondta egy rendőr egy fiatal anyának, aki bántalmazója erőszakos támadásakor kezében a gyermekével hívta a hatóságokat. Ehhez hasonló történeteket olvastak fel az aktivisták – az áldozatok a legtöbb esetben kiemelték, hogy a rendőrök csak akkor hajlandóak intézkedni, amikor vér folyik.
Az áldozatok történetei után a lakástűzben elhunyt japán nő barátnője emlékezett meg, majd egy másik nő, Amanda szólalt fel a Magyarországon élő külföldi bántalmazott nők nevében. Hangsúlyozta, hogy rengeteg akadállyal szembesülnek a magyar intézményrendszerben: nehéz a jogérvényesítés, a törvények végrehajtása is akadozik, nagyfokú az áldozathibáztatás. Úgy gondolja, hogy a Hágai Egyezmény jelenlegi alkalmazása nem segíti az anyákat és bántalmazott nőket, és sürgős változtatásokra lenne szükség.
Végül a Patent Egyesület aktivistája zárta az eseményt. Beszédében hangsúlyozta, idén Magyarországon már legalább három nőt megölt a partnere, „erről a rendőrségnek nincsenek pontos statisztikái, csak a sajtóból értesülünk róla” – mondta. A szervezet becslése szerint nagyjából kétszázezer bántalmazott nő él jelenleg hazánkban. Az aktivista emlékeztetett: pontosan egy hónap múlva lesz nőnap, amikor hagyományosan virággal köszöntik a nőket a férfiak. „Nem bocsánatkérést, nem virágot akarunk, hanem változást és biztonságot!” – mondta, néhányan erre reagálva hangosan kiabálták: „Elég volt!”.
Az egyesület felszólította a hatóságokat, hogy vezessenek be a rendőröknek nők elleni erőszakkal kapcsolatos képzést. Amennyiben ez nem következik be egy hónapon belül, összegyűlnek március 8-án is, újabb tüntetést szerveznek.
Mint ismert, a tűzről a január 29-én elhunyt japán nő volt férje, a lakás tulajdonosa tett bejelentést, a 43 éves ír férfit a rendőség azóta előre kitervelt emberöléssel gyanúsította meg, letartóztatásban van. A férfi a rendőröknek azt mondta, hogy az egyik gyerekével uszodába ment, majd egy belvárosi kávézóba távozott, onnan a városban sétálva ment egy fitneszterembe, ezután tért vissza volt feleségéhez, ekkor észlelte a tüzet.
Kamerafelvételek azonban bizonyították, hogy nem mondott igazat, az igazságügyi orvosszakértői boncolásnál pedig megállapították, hogy holttesten bántalmazási nyomok vannak. Fontos részlet, hogy a hatóságok akkor is kitartottak amellett, hogy bűncselekmény gyanúja nem merült fel, amikor jogvédők és az áldozat hozzátartozói is figyelmeztettek, hogy a nő korábban többször arról számolt be, hogy volt férje bántalmazta.
Az amerikai elnök most kezdi talán megérteni, hogy Vlagyimir Putyin sok mindent akar, de az ukrajnai béke ezek között nem szerepel.
Bár Magyar Péter szerint a Tisza-kormány erősen támaszkodna a hazahozandó uniós támogatásokra, a pártvezető által emlegetett 8 ezermilliárd forint forrás megszerzése biztosan kivitelezhetetlen.
Denisz Smihalt egykori helyettese, Julija Szviridenko válthatja a poszton.
Nina Kutinát négy- és hatéves gyerekeivel együtt egy járőrözés során találták meg.