Lezárult a vizsgálat a Csádban elhunyt katonai attasé ügyében
A Honvédelmi Minisztérium azt nem volt hajlandó elárulni, hogy ki lett a néhai Vékás-Kovács Imre utódja.
hvg.hu
Természetes halállal halt meg Vékás-Kovács Imre alezredes, a Csád fővárosába, N’Djamenába akkreditált magyar katonai attasé – írta a Honvédelmi Minisztérium az mfor.hu-nak.
Mint korábban megírtuk, a kiváló egészségi állapotban Csádba utazott attasét tavaly október 22-én találták holtan szállodai szobájában. Bár idegenkezűségre utaló jel nem merült fel, a HM vizsgálatot indított, ami mostanra zárult le.
A minisztérium azt ugyanakkor nem volt hajlandó elárulni, hogy ki lett a néhai Vékás-Kovács Imre utódja. Pedig az új attasé az MTI szerint február 25-én be is mutatkozott a csádi külügyminiszternek, amikor Csádba a Máthé László Eduard, a szubszaharai térség kormányzati fellépéseinek összehangolásáért felelős kormánybiztos által vezetett magyar delegáció.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter 2023 októberében jelentette be, hogy kétszáz fős katonai missziót küld Magyarország Csádba a Száhel-övezeti migrációs válság megfékezése érdekében. Az ötletet nem sokkal később a parlament is jóváhagyta, végül a két ország között tavaly szeptemberben született meg az erről is szóló védelmi együttműködési megállapodás.
A misszió előkészítésében a miniszterelnök fia, Orbán Gáspár is aktívan részt vett. Ezt a magyar nyilvánosság elől sokáig titkolni próbálták, de a Direkt36 oknyomozó csapata a francia Le Monde újságíróival beazonosították, amikor kalapban és maszkban bujkált a kamerák elől egy csádi látogatás alkalmával.
Hogy pontosan mi a kormány terve az afrikai országba indított katonai misszióval, az egyelőre nem világos. A VSquare oknyomozó porták szerint katonai hírszerző központ létrehozása a cél.
Nem tudni, mi áll a csádi államfő „meghívólevelében”, mindenesetre megvan a parlamenti jóváhagyás a magyar katonai kontingens közép-afrikai missziójára. Ez alapján a 200 magyar katona a Csáddal határos másik hat országban – Líbiától Szudánon át Nigerig – is „katonai feladatokat végezhet.”
Hová tűnt a 45 éves múltra visszatekintő Magyar Formatervezési Díj, és mi lett a hazai innovációt bemutató magas színvonalú kiállítással? Amióta a Magyar Formatervezési Tanácsot a Jakab Zsófia vezette divatügynökség alá szervezte a kormány, a designból „kreatívipar” lett, és csak a nagyratörő víziók maradtak.
„Mindent megtettetek, hogy ártsatok a fiataloknak. Hoffmann Rózsától Balog Zoltánon át odáig, hogy bekúrtátok inkább az egész oktatást a rendőrség alá, mert más tervetek nem is volt, mint hogy kuss legyen.”