szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amikor a külügy megtudta, hogy Orbán Viktor kamerák elől bujkáló fiát újságírók több különböző felvételen is beazonosították, a honvédelmi miniszter gyorsan elárulta az Indexnek az információt. Még azelőtt, hogy a Direkt36 kijöhetett volna a sztorival, amelyen hetek óta dolgoztak.

Orbán Gáspár, a miniszterelnök századosi ranggal szolgáló, állami pénzen külföldi elit akadémián taníttatott katona fia is részt vesz a csádi magyar misszió szervezésében. Ezt Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelentette be az Indexnek adott, csütörtök este megjelent interjúban.

A Direkt36 péntek délben tett közzé egy cikket, amely szerint a Le Monde című francia napilappal hetek óta dolgoztak egy Orbán Gáspár csádi részvételéről szóló oknyomozó anyagon. Az újságírók tucatnyi, csádi és nigeri hivatalos magyar látogatásokon készült videón és fotón próbáltak beazonosítani egy titokzatos fiatal embert, aki látványosan kerülte a kamerákat, így a legtöbb képen még a főbb vonásai sem voltak láthatóak.

Az egyik ilyen videó tavaly decemberben készült, és a csádi diplomácia osztotta meg. Ezen az látható, hogy ahogy a férfi belenéz a magyar küldöttséget filmező kamerába, majd annak hátat fordítva szinte oldalazni kezd, miközben a zsebéből egy kék maszkot húz elő. Egy vágás után később ugyanez az alak már az arcát maszkkal eltakarva sétál végig az elnöki palota folyosóin, majd a tárgyalóteremben készült felvételeken ismét maszk nélkül jelenik meg.

Az alak nem más, mint Orbán Viktor fia, Orbán Gáspár. Ezt a Dikrekt36 és a LeMonde két különböző arcfelismerő applikációval is ellenőrizte.

Ahogy arról korábban már beszámoltunk, a csádi katonai misszió indítását Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter tavaly októberben jelentette be. A parlament heteken belül megadta rá a jóváhagyást, amely alapján a közép-afrikai Csádi Köztársaságba induló, 200 fős magyar katonai kontingens a Csáddal határos másik hat országban – Líbiától Szudánon át Nigerig – is „katonai feladatokat végezhet”.

Arról, hogy miért lehet veszélyes a magyar katonák csádi missziója –, amellyel a miniszterelnök Brüsszelben is jó pontot szerezhet –, ebben a cikkben írtunk részletesen.

 

Veszélyes vállalkozás is lehet a magyar katonák csádi missziója

A Csádba tartó magyar misszió katonai és humanitárius segítséget vinne a Száhel-övezet egyik utolsó stabil államának, ami rá is fér a konfliktusoktól szikrázó közép-afrikai országra. Orbán Brüsszelben is jó pontot szerezhet az akcióval.

Azt a kezdetektől fogva sokan találgatták, hogy mit akarhat Magyarország Csádban, főleg úgy, hogy kiszivárgó információk szerint sem örvendett osztatlan népszerűségnek a kockázatos és költséges terv.

A Direkt36-hoz ugyanakkor eljutott az az információ, hogy miniszterelnök 31 éves, Afrikához személyesen kötődő fiának meghatározó szerepe van a misszió elindításában, ezért az oknyomozó műhely közérdekű adatigénylést küldött négy minisztériumhoz, hogy kiderüljön, pontosan mi Orbán Gáspár szerepe. Az erre érkező válaszokban:

  • a Honvédelmi Minisztérium (HM) csak annyit közölt, hogy Orbán Gáspár „tiszti rendfokozatban és beosztásban a Magyar Honvédség állományában szolgál”, de még a pontos rendfokozatot sem árulták el;
  • a Miniszterelnöki Kabinetiroda, a Miniszterelnökség és a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) tagadta, hogy Orbán Gáspár munkát végezne a számukra.

A Direkt36 és a Le Monde a magyar kormányzati szervek tagadó vagy elzárkózó válaszai után kezdte el tüzetesen átvizsgálni a csádi és nigeri kormányzati Facebook-oldalakat, és így sikerült beazonosítanunk Orbán Gáspár szerepvállalását mind magyar katonai, mind külügyminisztériumi delegációkban. Kiderült, hogy a miniszterelnök rejtőzködő fia az egyetlen olyan szereplő, aki 2023 májusától 2024 januárjáig a legalább hat, az afrikai magyar katonai misszió előkészítéséhez kapcsolódó tárgyalás mindegyikén részt vett.

A Le Monde-nak egy, a csádi hatóságokhoz közel álló forrás azt is elárulta, hogy eleve Orbán Gáspár volt az, aki az Afrikában bevettnek számító „családi diplomácián” keresztül a tárgyalások előmozdításához szükséges kapcsolatokat megteremtette.

A francia lap a csádi misszióról kedden készített interjút külügyminisztériumi vezetőkkel, Azbej Tristannal és Máthé Lászlóval, akiknek megmutatták az Orbán Gáspárról készült felvételeket, és megkérdezték tőlük, hogy valóban a miniszterelnök fia látható-e rajtuk, illetve hogy milyen minőségben vett részt a delegációkban. A magyar politikusok arra hivatkozva nem válaszolták meg ezt a kérdést, hogy a katonai személyekkel kapcsolatos információk nem nyilvánosak, annak ellenére, hogy Orbán Gáspár az összes beazonosított felvételen civil ruhában jelent meg.

A külügy számára tehát szerdán világossá vált, hogy a miniszterelnök fiát a külföldi újságírók beazonosították a csádi delegáció tagjaként. Másnap Szalay-Bobrovniczky Kristóf az Indexnek adott egy hosszú interjút, amelynek utolsó kérdése a korábbi témákhoz nem kapcsolódva Orbán Gáspárról szólt. A honvédelmi miniszter erre válaszolva közölte, hogy a miniszterelnök fiát a „speciális képzettsége, jogi ismerete és nyelvtudása miatt” az alakulatától a miniszteri kabinetbe vezényelték át, hogy részt vegyen a csádi misszió előkészítésében.

Tette mindezt annak ellenére, hogy a Direkt36 közérdekű adatigénylését néhány nappal korábban azzal hárította el, hogy „a csádi katonai misszióval kapcsolatos adatok a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2021. évi CXL. törvény 15. § (3) bekezdése értelmében nem nyilvánosak”.

 

Szalay-Bobrovniczky tisztázta, hogy Orbán Gáspárnak kutya baja, és századosként fontos feladatban vesz részt

Orbán Viktor fiának hamisan keltették a halálhírét mostanában, mondta a honvédelmi miniszter, aki arról is beszélt, hogy Orbán Gáspár a csádi misszió előkészítésén dolgozik.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!