szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A zenész, médiaszemélyiség a sajtószabadság mellett kiálló szerkesztőségek műsorában beszélt.

„Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy fáj ennek az országnak – jogosan – még mindig Trianon, ahol valakik vonalakkal meghúzták, hogy ki magyar, és ki nem. Ezt csináljuk fejben. Ezt csinálják azok az emberek fejben a más magyar állampolgártársaikkal, kis vonalakkal elzárják őket egy határon túlra, akik azt feltételezik, hogy a másik vélemény az egyenlő valamilyen Magyarországnak ártani akarással. Azt hiszem, hogy ez az a szolidaritáshiány, ez az a kettészakítottság, ami miatt működnek ezek az egyébként göbbelsi, sztálini, rákosi hatalomtechnikák” – mondta Hajós András szerda este a Kossuth téren, öt szerkesztőség közös műsorában.

Végleg ellehetetlenítené a kormány a független sajtót | Közös kiállás élőben a Kossuth térről

Élőben jelentkezünk a Kossuth térről, ahol öt szerkesztőség – 24.hu, 444, HVG, Partizán és Telex – közös adásban foglalkozik a kedd éjjel benyújtott, civil szervezetek és független média ellehetetlenítését célzó törvényjavaslattal.

Kedden éjjel Halász János egyéni képviselő benyújtotta az általuk átláthatóságinak nevezett törvény javaslatát, amely, ha elfogadják, drasztikus változásokat hozhat a független sajtó és a civil szervezetek életében. A törvény veszélyeire öt szerkesztőség – a HVG, a 444, a Telex, a 24.hu és a Partizán – közös, élő műsorral hívta fel a figyelmet.

Ennek egyik blokkjában volt vendég Hajós András, aki Gulyás Mártonnal, a Partizán főszerkesztőjével beszélgetett.

Hajós beszélt arról, elsőre úgy tűnt neki, hogy a törvény csak „a szokásos hatalomtechnikai terelés a tihanyi beszéd és az ukrán kémügyek okozta problémákról. Aztán ahogy olvasgattam tovább, a belső rálegyintésem elszállt. Még ha hergelés is, erre nem lehet azt mondani, hogy á, úgyis csak vicceltek, csináljátok csak” – fogalmazott.

Szóba került a háború is, erről Hajós a következőképpen nyilatkozott: „Én azt gondolom, hogy amiről most igazán szó van, az az, hogy jelenleg szerintem egy ember van, akinek érdeke a háború. Zelenszkijnek nem érdeke. Miért? Miért lenne érdeke, hogy pusztuljon a népe, az országa? Putyin belefáradt, sokba kerül, sok orosz hal meg. A szomszédos országok békét akarnak.”

Kizárólag Orbán Viktor érdeke a háború. Ez az egyetlen keretezés, amire fel tudja húzni a veszélyhelyzetet, ezeket a típusú háborús, hidegháborús vagy akár éppen polgárháborús ijesztgetéseket. A háborúval lehet magyarázni a csekély gazdasági teljesítményt, a repülőrajt hiányát.

Beszélt arról is, hogy ha csak egy vélemény van, az gyanús, és gyanúsnak kéne lennie a Fidesz-szavazóknak is, ilyen módon abban reménykedik, hogy az emberek be fogják látni, hogy ez a törvény senkinek nem jó.

Szóba kerültek a civil szervezetek is, akiket szintén nagymértékben érint a törvénytervezet. Hajós az Utcáról Lakásba Egyesületet és a Bike Maffiát hozta példaként.

„Nehezen látom, hogy hol árt az Magyarországnak, hogy emberek kifestenek egy amúgy romosan rothadó épületet, hogy abba az erdőből, a kartonpapírokról beköltözhessenek magyar állampolgárok. Nagyon nehezen látom be, hogy mondjuk a Bike Maffia, amelyik folyamatosan biciklizve a városban szendvicseket oszt hajléktalanoknak, ha adott esetben ki is derülne, hogy kapnak valamilyen olyan pénzt, ami esetleg gyanús, nagyon nehezen látom, hogy az ő tevékenységük hol rombolná a magyar közéletet” – fogalmazott.

Főszerkesztők a Fidesz törvényjavaslatáról: Mi vagyunk azok, akik igazán átláthatók

Valamennyi sajtószabadság mindig marad, mert mindig lesznek magyar emberek, akik azzal foglalkoznak, hogy leírják az igazságot – hangzott el öt szerkesztőség rendhagyó, közös adásában.

A Halász által kedd éjjel benyújtott törvénytervezet szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal állítana össze egy listát azokról a szervezetekről, amelyek szerintük veszélyeztetik az ország szuverenitását, és befolyásolni próbálják a közéletet. „A közélet átláthatóságáról” című törvényjavaslat alapján komoly korlátozásokat és büntetéseket vezetnének be olyan szervezetek ellen, amelyekről úgy ítélik meg, hogy azok külföldről is kapnak támogatást.

A törvénnyel kapcsolatos híreket, legfontosabb reakciókat a tegnapi nap során végig követtük, ezeket itt tudja elolvasni:

A kormány új törvényjavaslata kivégez minden szervezetet, amely közügyekkel foglalkozik – percről percre Orbánék Putyintól lopott tervéről

Kedd éjszaka benyújtották az átláthatósági törvényt, amely szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal állítana össze egy listát azokról a szervezetekről, amelyek szerintük veszélyeztetik az ország szuverenitását és befolyásolni próbálják a közéletet. A közélet átláthatóságáról című törvényjavaslat alapján komoly korlátozásokat és büntetéseket vezetnének be olyan szervezetek ellen, amelyekről úgy ítélik meg, hogy azok külföldről is kapnak támogatást.

Összeszedtük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat is a törvénnyel kapcsolatban, erről ebben a cikkünkben olvashat bővebben: 

Elmagyarázzuk, mivel jár és mi a legveszélyesebb a Fidesz új üldözési törvényében – kérdések, válaszok és kétségek

A politikai fenyegetések után benyújtotta átláthatósági jogszabálytervezetét a Fidesz. Ez sokkal több, mint a korábban elbukott civiltörvény, mert szélesebb kört érint és sokaknak lehet félnivalója. Arra keressük a választ, hogy kiknek, miért és mitől kell tartaniuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!