szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Valamennyi sajtószabadság mindig marad, mert mindig lesznek magyar emberek, akik azzal foglalkoznak, hogy leírják az igazságot – hangzott el öt szerkesztőség rendhagyó, közös adásában.

Rendhagyó módon közös adással jelentkezik szerdán este öt magyar szerkesztőség – a 24.hu, a 444, a HVG, a Partizán és a Telex – abból az alkalomból, hogy a Fidesz olyan törvényjavaslatot nyújtott be, amely lényegében ellehetetlenítené azoknak a szervezeteknek – civileknek, sajtótermékeknek – a működését, amelyről a Szuverenitásvédelmi Hivatal úgy tartja, hogy veszélyeztetik az ország szuverenitását és befolyásolják a közéletet.

A műsor elején közösen állt ki az öt médium főszerkesztője. A Partizán szerkesztőségét vezető Gulyás Márton azt mondta, konkrétan nem lehet megfelelni a törvényjavaslatban előírtaknak, és olyan forrásoktól akarják elvágni a szervezeteket, amelyekre teljes mértékben jogosultak EU-tagállamként más EU-tagállamok pályázatain indulva, vagy más EU-tagállamban működő szervezettől kapott támogatást felhasználva. Ebben semmi büntetendő nincs – hangsúlyozta Gulyás.

Uj Péter, a 444 főszerkesztője szerint láttuk már a CEU vagy a civiltörvény esetében, hogy bonyolult jogszabályokban elrejtenek olyan intézkedéseket, amelyek gyakorlatilag ellehetetlenítik az érintettek működését, miközben úgy tesznek, mintha nem volna semmi látnivaló. Felhívta a figyelmet arra, hogy a jelenlévő főszerkesztők közül négyen a Fidesz hatalomra kerülésekor még más szerkesztőségekben dolgoztak, amiket azóta tönkretettek, beszántottak, elloptak, és nagy nehezen építettek fel valami mást. Ez most az a fokozat, ami Oroszországban is csak a háborús időszakban jött el a sajtó és a civil szervezetek korlátozása terén – jelentette ki Uj.

A Telex főszerkesztője, Német Tamás azt mondta, idén először gyűjtenek 1 százalékot és lehet, hogy utoljára. Szerinte egyértelműen látszik, hogy a hatalom ellenséggé nyilvánít minden szabad, a saját szakmai logikája és sztenderdjei alapján működő szervezetet és újságot, megpróbálja ellehetetleníteni és akadályozni munkájukat. Eddig sem kaptak meg adatokat, „üldözniük” kell a politikusokat, hogy nyilatkozzanak és nem kapnak meghívókat fontos sajtótájékoztatókra, de hatalmas lépés a törvénytervezet azzal, hogy már a működésük anyagi ellehetetlenítése a cél. Német szerint egy „bohócszervezetet” hoztak létre Lánczi Tamás vezetésével, ez akarja most listázni, hogy kik a magyar állam ellenségei, és onnantól ezeket komoly szankciókkal lehet büntetni, miközben épp a magyar emberekért dolgoznak ezek a szerkesztőségek, amikor a valóságról számolnak be és kérdéseket tesznek fel.

A HVG főszerkesztője, Gergely Márton azt mondta, „mi vagyunk azok, akik igazán átláthatók”, eközben ez a törvényjavaslat átláthatatlanul született, és miközben azt állítja magáról, hogy a demokratikus vitát védi, semmilyen demokratikus vitára nem állt ki a kormány ezzel kapcsolatban, egyéni képviselői indítványként nyújtották be, hogy ne kelljen társadalmi egyeztetést folytatni. Képtelenségnek nevezte, hogy a Fidesz a nemzeti konzultációra hivatkozik, aminek átláthatatlansága, finanszírozási problémái ismertek – a kormánypárt mindent elkövet a nemzeti konzultációkkal, amit a törvénnyel elvileg ki akarnának zárni. Ilyen alapon próbálják előírni, hogy miről lehet írni és miről nem, miközben ezek a szerkesztőségek tényalapon dolgoznak, információkat akarnak adni azokhoz a vitákhoz, amiket a Fidesz nem folytat le. „Nem véleményt diktálunk, nem befolyásolunk, hanem előkészítjük, hogy az a demokratikus vita megszülethessen, amit ez a kormány akadályoz” – mondta Gergely.

Pető Péter, a 24.hu főszerkesztője felidézte, hogy 2011-ben a Népszabadság címlapján azt az üzenetet közölték, hogy „megszűnt a magyar sajtószabadság”, amit a médiatörvény megszületése után mindenki érvényesnek gondolt. De mindig marad valamennyi sajtószabadság, és „az a rossz hírem van a Fidesznek, hogy ezután is marad valamennyi, mert mindig lesznek magyar emberek, akik azzal foglalkoznak, hogy leírják az igazságot” – mondta Pető. Szűkíteni lehet, de teljesen beszüntetni nem tudják ezt a tevékenységet, ettől függetlenül persze rettenetes károkat okoznak – tette hozzá. Szerinte a törvényjavaslat paragrafusai a vicc, az abszurd és az őrület határait feszegetik: elég megnézni a magyar kormányhoz kapcsolódó oligarchák külföldi médiabefolyásolási kísérleteit és azt, hogy a környező országok politikusai közül hányan menekülnek ide, és kapnak ellátást a magyar kormánytól, „kicsit jobbat”, mint a gyermekvédelemben és szociális ellátásban élők.

Végleg ellehetetlenítené a kormány a független sajtót | Közös kiállás élőben a Kossuth térről

Élőben jelentkezünk a Kossuth térről, ahol öt szerkesztőség – 24.hu, 444, HVG, Partizán és Telex – közös adásban foglalkozik a kedd éjjel benyújtott, civil szervezetek és független média ellehetetlenítését célzó törvényjavaslattal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!