szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A legfőbb szakszervezeti követelések megvalósításának lehetőségét boncolgatja a Heti Válasz legfrissebb lapszáma. Számos kérdésben engedhet a kormány a tanároknak, ám az egyik legfontosabb feladat az lehet, hogy az utcáról minél hamarabb a tárgyalóasztalhoz terelje a tiltakozó csoportokat, így kisebb lehet a visszavonulás visszhangja.

Egyértelműen csak gyalogáldozatként értékeli a Heti Válasz, hogy Czunyiné Bertalan Juditot leváltották a közoktatásért felelős államtitkári posztról, így a feladatok a felsőoktatás terén már bizonyított Palkovics Lászlónál összpontosulhatnak. A lap szerint Czunyiné végrehajtóként kevéssé felelős a közoktatás válságáért, ám neki róható fel, hogy nem vette észre a bonyolult önértékelési rendszer miatti hangokat, valamint nem lobbizott hatékonyan költségvetési forrásokért.

Czunyiné leváltása az egyeztetési szándék jelzése lehetett a kormány részéről.

A kormány némi sorosozás mellett, de komolyan elkezdett foglalkozni a tüntetőkkel. "Nem csupán néhány ellenzéki fészek", hanem az iskolák széles rétege és a Nemzeti Pedagógus Kar is a kritikusok között van, így mindenképp reagálnia kellett a kormánynak. A legfontosabb cél az lehet a kormány számára, hogy minél hamarabb leszerelje az utcai tiltakozásokat azzal, hogy a kerekasztalhoz ülteti a tárgyalóképes feleket, így kezelhetővé válna a tüntetők bázisa – írja a hetilap.

A követelések közül sokat teljesíthet a kormány a lap szerint, ám szeretnék elkerülni a minél nagyobb arcvesztést, Orbán Viktor is jelezte, hogy "oda nem szabad visszamenni, ahonnan elindultunk". Márpedig muszáj lesz valódi engedményeket tenni, ilyen lehet az iskolakötelezettség visszaállítása 18 éves korra – bár ez korábban is felmerült, mégis elvetette a kormány. A tananyag csökkentését Palkovics is fontosnak nevezte, de ez vélhetően nem történhet meg egyik pillanatról a másikra, mert minden szakmabeli mást és mást tartana meg a tananyagból.

Egy középsikolás napi tanulmányi ideje megegyezik egy átlag felnőtt munkaóráival.

A Klik is vélhetően megmarad, de a kormány annyit mindenképp enged, hogy az igazgatóknak legyen pénzügyi mozgástere. Bár Mendrey László, a PDSZ elnöke szerint semmire sem mondott nemet a kabinet, de az már látható, hogy az állami fenntartásból nem engednek, a költségvetést a tankerületi igényekhez alakítanák. Felmerült, hogy a munkáltatói jogokat is visszaadhatják az iskoláknak, de erre nincs Palkovicsnál hajlandóság egyelőre – írja a lap.

A kötelező óraszámokat szeretnék csökkenteni a tanárok, de az alapbérüket megtartanák, illetve visszakapcsolnák a minimálbér változásához is. Erre kevés esély látszik, de az adminisztratív terheket az oktatási tárca is csökkentheti, amennyiben a bizalmatlanság is mérséklődik a felek között. A tankönyvválaszték szélesítése és az állami kiadás terén azért lehet nehéz engedményeket elérni, mert ez Orbán szívügye volt, ez az ingyenes tankönyv alapja. Palkovics annyit vetett fel, hogy a pedagógusképzésben érdekelt egyetemek írhatnák a jövőben a tankönyveket, így szakmailag modern ismeretek és módszerek jelennének meg az oktatásban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!