szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az állásinterjún - megpályázott munkakörtől függetlenül - vannak alapkérdések, amelyek mindig elhangzanak. A jelölt végzettsége, képzettsége, nyelvtudása, szakmai kompetenciái, referenciái mellett személyisége is érdekli a munkaadót. Melyik az egyik gyakori, trükkös kérdés?

A munkaadóknak az állásra jelentkező képzettségén, szakmai tudásán kívül az is fontos szempont, hogy az illetőben meglegyen az a bizonyos „plusz”, ami amellett, hogy megkülönbözteti az átlagos jelentkezőktől, garancia a hatékony és eredményes munkavégzésre, arra, hogy profitot termel majd a cégnek. Kreativitás? Az átlagosnál jobb kommunikációs képesség? Empátia? Kapcsolatteremtő képesség? Jó szervezőkészség?

„Meséljen magáról!”

Az álláskeresők egy része azonnal leizzad, ha a leendő munkaadó felszólítja, hogy meséljen magáról. Csak úgy, általánosságban. (Mások elemükben érzik magukat, mert tudják, hogy eljött a pillanat, amikor megmutathatják, mire képesek.) A kérdés trükkös, mert bár egyszerűnek tűnik, mégsem könnyű úgy válaszolni, hogy a munkaadó elégedett legyen, az álláskereső pedig nyugodt: mondván, sikerült eladnia magát.

sxc.hu

A legnagyobb dilemma ilyenkor általában az, hogy vajon mit szeretne hallani a leendő főnök? Mi az, amit a jelölt elmondhat magáról, hogy erősítse a róla kialakult előnyös képet vagy épp fordítva, ha az interjú első felében nem sikerült pozitív benyomást keltenie az interjúztatóban, rávilágítson, milyen a személyisége és mire képes, ha motivált.

Az álláskeresők egy része a biztonságot jelentő, előre bemagolt válaszok mellett dönt, azonban nem árt mérlegelni, hogy az interjú előzményeit tekintve melyek lehetnek munkáltató számára értékes információk. El kell dönteni - élesben -, hogy mit és hogyan mutat meg magából a jelölt. Nincsenek sztenderd válaszok, örökérvényű igazságok: a betöltendő munkakörtől, az interjúztató stílusától, az álláskereső pillanatnyi lelkiállapotától függ, hogy a kérdésre valóban sikerült-e kielégítően válaszolnia. Akadnak viszont olyan témák, amelyeket mindenképpen érdemes elkerülni „meséléskor”, mert ezek amellett, hogy érdektelenek, hátrányosan befolyásolhatják a jelöltről korábban kialakult képet.

Felejtsük el, hogy ...

A gyerekkori visszaemlékezések és vicces történetek (Mi szeretett volna lenni az álláskereső ötéves korában? A szülei mit vártak el tőle? Mikor nyerte meg az első szavalóversenyt? Mikor esett le először a biciklijéről?) biztosan nem érdeklik az interjúztatót, ahogy a jelölt magánéletére vonatkozó - személyes - részletek sem. A legtöbb munkaadó beéri azzal, ha tudja, hogy a jelentkező családos, vannak-e kisgyermekei, és hol él.  Ezekből már le tudja szűrni a számára legfontosabb tudnivalókat: várhatóan gyakran hiányzik-e majd a munkából az illető, mennyi ideig tart, míg beér a munkahelyére, szükség esetén túlórázna-e.

Nem szerez jó pontot a jelentkező leendő főnökénél, ha felhozza, hogy utálta előző munkahelyét vagy felettesét, és azon van, hogy minél előbb új állást találjon. Ebben az esetben ugyanis felmerül a kérdés: azért érzi rosszul magát, mert kibírhatatlan a természete vagy nem tud együtt dolgozni a kollégákkal. A politikai, vallási meggyőződés sem állásinterjú-táma. Nem célszerű megemlíteni, ha az álláskereső csak rövidebb ideig szeretne elhelyezkedni az adott cégnél, mert a munkaadók általában szeretik előre tudni, milyen lehetőségek rejlenek a friss munkaerőben, tervezhetnek-e velük egy adott időszakra. (Legyen szó időszakos munkáról vagy határozatlan időre szóló szerződésről.)

Ha szóba kerül a jelölt munkatapasztalata, érdemes minden, a megpályázott munkakörhöz passzoló korábbi karrierállomást felsorolni. Abban az esetben, ha az illető gyakran váltott munkahelyet - három havonta más cégnél helyezkedett el -, érdemes csak azokat megemlíteni, amelyek az adott területhez kapcsolódnak, mert az interjúztató arra a következtetésre juthat, hogy a jelölt sok területen próbálkozott, ám semmihez sem ért igazán.

hvg.hu Karrier

Száz trükkös állásinterjú-kérdés

Örök dilemma, hogy vajon mit fog kérdezni az interjúztató a felvételi beszélgetésen. Lesznek-e beugratós, trükkös kérdések vagy csak egyszerű, leginkább az önéletrajzra szorítkozó információra kíváncsiak a HR-esek? Mire számíthat a jelentkező? Íme, száz lehetséges kérdés.

hvg.hu Karrier

Titkos fegyver: milyen volt az állásinterjú húsz éve?

A kilencvenes évek elején gyűrűzött be a Super Nintendo-őrület az Egyesült Államokba. Ekkor hódított a Szépség és a szörnyeteg című rajzfilm a mozikban és ekkor még mindennapos jelenség volt, ha egy férfi bajuszt viselt, a nők pedig válltöméses blézert vagy blúzt. De hogyan változott az álláskeresés módja két évtized alatt?

Lavina ölte meg a svájci olimpikon snowboardost

Lavina ölte meg a svájci olimpikon snowboardost

Le Figaro: Orbán Viktor rossz passzban van politikailag

Le Figaro: Orbán Viktor rossz passzban van politikailag

Rákay Mercedes Gold Philip, Szijjártó Dugovics Péter és Ursula Mehmed Leyen is feltűnik az ország karácsonyi népmeséjében

Rákay Mercedes Gold Philip, Szijjártó Dugovics Péter és Ursula Mehmed Leyen is feltűnik az ország karácsonyi népmeséjében

Nem a nyelvtudás öröklődik, csak a képesség, hogy a környezetünk nyelvét megtanuljuk – interjú Nádasdy Ádámmal

Nem a nyelvtudás öröklődik, csak a képesség, hogy a környezetünk nyelvét megtanuljuk – interjú Nádasdy Ádámmal