szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Négy év óta első ízben csökkent tavaly a vállalati csődök száma Nyugat-Európában. Több lett viszont a fizetésképtelen háztartás - tette közzé felmérésének eredményeit a német Creditreform.

A 15 régi EU-tagállamban, valamint Svájcban és Norvégiában 2százalékkal 147 239-re csökkent a csődbe jutott vállalkozások száma tavaly az egy évvel korábbi 150 312-ről.Az EU új kelet-európai országaiban 1,2 százalékkal kevesebb cég ment tönkre, a 2004. évi 18 518 helyett 2005-ben 18 293.
   
A legnagyobb mértékű csökkenést Lettországban és Lengyelországban tapasztalták, 34,5 százalék, illetve 30,4 százalék volt a visszaesés a csődök számában. Nőtt a vállalati csődök száma Litvániában (8,3 százalékkal) és Szlovéniában (7 százalékkal). A régi tagországok közül Ausztriában nőtt a legjobban a vállalati csődök száma, s Írországban esett vissza a legnagyobb mértékben.

Ugyanakkor 180 ezer háztartás vált fizetésképtelenné, ami 26 százalékkal több az egy évvel korábbi 143 067-nél. A legtöbb magáncsőd Németországban és Nagy-Britanniában volt: 98  400, illetve 64 556.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Csőd, tömeg

Érezhetően csökkent a külvárosi zavargások kiterjedése és hevessége Franciaországban, miközben már fölsejlenek a válság némely politikai következményei is.

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Válságterv csőd ellen

A kisebb cégek 90 százaléka csődközeli helyzetből indul, és nem segítenek rajtuk a nagy fogásnak tűnő üzletek sem. Adósságuk törlesztése helyett újabb tartozásokat generálnak, így gyakran maguk is a körbetartozási kényszerpálya részeseivé válnak. Mi az, amit egy cég tehet a csőd szélén? Először is ne feledkezzen meg a válságtervről. A tervszerűtlenség, tekintélyelvűség, nemtörődömség rosszul értelmezett tulajdonosi szemlélet – magyarázta Dr. Kovács István cégtanácsos, aki néhány praktikus tanáccsal szolgál a válságterv elkészítését illetően.

MTI Vállalkozás

Csődöt mondanak

Tavaly 5,8 százalékkal több hazai cég vált fizetésképtelenné, mint 2003-ban. Mintegy 13 ezer volt közül a legtöbben a kereskedelmi és az építőipari szektorból kerültek ki - áll a Coface Hungary elemzésében.