szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egységes építőipari követelés-nyilvántartó rendszer indításáról írt alá megállapodást a Vállalkozók Országos Szakszövetsége és a céginformációs piacon sokéves tapasztalattal rendelkező Opten Informatikai Kft.

A rendszer az Igazságügyi Minisztérium mintegy 690 ezres cégadatbázisára épül, és 15 ezer olyan céget tartalmaz, amellyel szemben elismert, vagy jogerős bírósági határozatban rögzített lejárt követelések halmozódtak fel - közölte Tóth Tamás, a múlt évben mintegy 490 millió forintos árbevételt elérő Opten Kft. ügyvezető igazgatója.

"A rendszerhez csatlakozó lejárt követelésekkel küszködő cégek aktivitásától függően hamarosan kiegészülhet a lista azokkal a cégekkel is, amelyekkel szemben fizetési meghagyást nyújtottak be - hangsúlyozta Tóth Tamás. Az Opten Kft-nél  nem tartanak attól, hogy egyesek mások lejáratására használnák a rendszert. Emellett a cég vállalja a követelések behajtását is, ha szükséges, kapcsolatba lép a bejelentett adósokkal.

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége mintegy 500 tagvállalata férhet hozzá a követeléslistát, cégtárat, mérlegtárat, és cégelemző programot tartalmazó rendszerhez, amivel partnerük, üzletfelük pénzügyi megbízhatóságáról tájékozódhatnak - közölte Nagy János, az ÉVOSZ ügyvezető igazgatója.

Az ÉVOSZ-tagok kedvezményesen, évi mintegy 50 ezer forintért juthatnak hozzá az adatbázishoz, míg más társaságoknak a négyszeresét kell fizetniük. Csaknem 100 ezer építőipari vállalkozást tartanak nyilván, amelyeknek 96 százaléka 50 millió forint alatti éves árbevételű, kis alap- és saját tőkével. A rendszertől az ágazat megtisztulását, és az építőiparban 10-15 milliárd forintra becsült körbetartozások visszaszorulását várják - tette hozzá Nagy János.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Építőipar: milliárdokat lopnak el a költségvetésből

Az építőipari feketemunka elleni küzdelem, a megelőzés, és a visszaszorítás volt a témája Európai Építőipari és Famunkások Szakszervezeteinek Szövetsége (EFBWW) által szervezett konferenciának. Az elhangzott javaslatok között szerepeltek az elrettentő szankciók, s a munkahelyek folyamatos ellenőrzése.