Tetszett a cikk?

A kismama munkanélküli, így a munkaügyi központba való bejelentkezése esetén jogosulttá válhat terhességi-gyermekágyi segélyre. Közismert, hogy a kismamák gyakran kapnak külső segítséget, közeli ismerősüktől, barátjuktól, rokonuktól mint munkáltatótól, akinek nem okoz gondot a látens foglalkoztatás. Az igénylések benyújtását követően azonban eljárás indulhat, ami az elmúlt években több család pénzügyi biztonságát veszélyeztette, miután az egészségbiztosítási pénztár - azzal, hogy a munkaviszony létre sem jött - megtagadta az ellátás kifizetését.

A konkrét ügyeket követően a bírósági gyakorlat lassan kezd véglegesedni a munkahelyet ellátások érdekében "bevállalók" ügyeiben. Keresőképtelenség esetén a Legfelsőbb Bíróság a munkavállalónak adott ugyan igazat, de egy másik esetben éppen azért állapítottak meg színleltséget, mert nem volt szó keresőképtelenségről. Utóbbi esetben úgy akart volna titkárnői állást betölteni a kismama, hogy szülési szabadságát is érvényesítette volna, rögtön az első naptól. A szülési szabadság azonban nem külső ok, nem olyan, mint a szülés előtti hetekben a veszélyeztetett terhesség, ami keresőképtelenség, vagyis objektív körülmény. Ha ebből az okból nem kezdődhet el a munkavégzés, attól még a munkaszerződésben megjelölt napon létrejöttnek tekintendő a munkaviszony.

Mi lehet a megoldás? Olvassa el az Adózónán! 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Szigorúbb feltételek a gyednél és családi pótléknál

A kormány 180-ról 365 napra változtatná a gyermekgondozási díjra (gyed) való jogosultsághoz szükséges biztosítási jogviszonyt - közölte Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón, Budapesten. A tárcavezető a kormánynak a célzottabb szociális rendszer kialakítására vonatkozó javaslatait ismertette.