szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar vásárlók a piaci kofáknál hagyományosan tízdarabos tartóban tudják megvenni a tojást, a boltokban persze már más kiszereléssel is lehet találkozni. Az Egyesült Államokban viszont egy dobozban 12 tojás van. De miért?

Amint azt az ExtraCrispy.com-on megjelent cikk írója kifejti, a kérdésre nem is olyan egyszerű válaszolni. Az iparág szereplői mindenesetre nem tudnak pontos magyarázattal szolgálni. Így alakult és kész. Az amerikaiak amúgy is ragaszkodnak a maguk súly-, valamint hosszmértékéhez, a kereskedők és a fogyasztók pedig megszokták, hogy tucatjával adják-vegyék a tojást. Még a témával foglalkozó gazdaságtörténészek sem tudtak válaszolni a kérdésre. Akadtak, akik a 12-es szám misztikus erejével példálóztak, mások arra hivatkoztak, hogy az év 12 hónapból áll.

Hiteles források hiányában a szerzőnek nem maradt más választása, kénytelen volt a szájhagyomány útján terjedő történetekben keresni a választ. Amit meg is kapott. A New York államban élő Batsy Babcock, aki maga is csirketenyésztéssel foglalkozik, azt hallotta, hogy a 12-es csomagolás Angliából ered. A szigetországban az 1400-as, 1500-as években 12 pennyt adtak egy shillingért,  és mint azt Mayer István olvasónk pontosította, 1 pennyért 2 tucat (24) tojást adtak.

Vagyis valószínűleg az egyszerűbb számolás miatt alakult ki a 12-es csomagolás. A szokást pedig az Angliából érkező telepesek magukkal vitték a tengerentúlra. Az Egyesült Államokban egyébként hűtőben tartják a tojást, de ebben nincs semmi rejtély.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!