Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A közepes méretű cégek tizede számít csak növekedni képes cégnek, ráadásul a bajt nem lehet egyedül a válságra fogni.
Kicsi az esély, hogy egy magyar középvállalkozás túlél néhány évet – állapította meg a Tárki most kiadott Társadalmi riportja. Ez már csak azért is nagy baj az elemzés szerint, mert a jól működő gazdaságokban minél nagyobb egy cég, annál valószínűbb, hogy hosszú távon fennmarad.
A Tárki 3350 olyan közepes méretű, azaz 50-249 főt foglalkoztató céget vizsgált meg, amely 2000-ben már létezett. Ezeknek a sorsa az azóta eltelt több mint másfél évtizedben így alakult:
Vagyis a közepes vállalkozások nagyjából tizede számít növekedni képes cégnek.
Logikus a felvetés: teljesen természetes a piacgazdaságban, hogy cégek megszűnnek, és a helyükre újak lépnek. Csakhogy az esettanulmányokban túl sok a zsugorodó, és túl kevés a sikeres középvállalat. A vállalatok megszűnése ráadásul folyamatos volt, nem lehet a bajokat egyedül a 2008-as válságra fogni. Sőt, még csak azt sem lehet mondani, hogy ha egy cég sok időt túlélt, akkor sokkal jobb esélyei lennének.
A középvállalati kör különösen gyenge a magyar gazdaságban. A mienkhez hasonló méretű országok közül például Csehországban 6600, Ausztriában 5200 ilyen cég működött a legfrissebb, 2016-os Eurostat-adatok szerint, nálunk pedig csak 4300.
De mit tudnak azok a cégek, amelyek nagyvállalatokká váltak, vagy középvállalatként tudtak növekedni? Az elemzés talál néhány közös pontot ezek között. A legtöbb sikeres vállalatnál például egyre fontosabb, hogy külföldre adják el a termékeiket: másfél évtized alatt 12-ről 20 százalékra nőtt az exportjuk aránya a teljes értékesítésükön belül. Közös jellemző az is, hogy hosszú lejáratú hitelt vettek fel, általában egy olyan fejlesztéshez, amely a cég létszámának a bővítésével is együtt járt. Az nem csoda, hogy a sikeres cégek egy dolgozóra jutó hozzáadott értéke 10-15 százalékkal magasabb volt az összes vállalkozás átlagánál. Ez viszont együtt jár azzal, hogy a fizetések is magasabbak: a növekvő cégek egy főre jutó bérköltsége szintén 10-15 százalékkal magasabb az összes vállalatnál mért átlagnál.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
Az Amerika Párt megalapítását az elnöktől elhidegült topmilliárdos az X-en szavaztatta meg a követőivel.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.