szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Gázüzemű blokkok telepítése sem kizárt az erőmű területén.

Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a Magyar Nemzetnek adott interjújában arról beszélt, hogy semmi nem indokolja a Mátrai Erőmű bezárását, ez egyáltalán nem reális opció. Azt is elmondta, hogy a cél a dolgozók és az infrastruktúra megtartása úgy, hogy közben a létesítmény korszerűsödik. Azt elismerte, hogy az erőmű lignitet tüzel, ami a jelen technológiai szinten nem használható fel környezetbarát módon.

Az egyik megoldás Palkovics szerint az lehet, hogy a lignittüzelést leállítják egészen addig, amíg a tüzelésből származó szén-dioxid begyűjtésére nem áll rendelkezésre magas hatásfokú, tiszta technológia. Ezzel érdemes számolni, mert Magyarország egyetlen igazán jelentős mennyiségben rendelkezésre álló, könnyen kitermelhető energiahordozója a lignit, amely tiszta szenes technológiák megvalósulása esetén hosszú távú ellátásbiztonságunk alapja lehet.

A másik megoldás a miniszter szerint új, gázüzemű blokkok telepítése.

Palkovics beszélt a hulladékkezelés problémájáról is. "Gyakorlatilag nincs Magyarországnak olyan szeglete, ahol ne lenne az árkokban, erdőszéleken hulladék. Ezt pedig nem tolerálnánk tovább. A magyar társadalom a kormánynak ezen a téren egyértelműen feladatot szab, ezért mi is feladatot szabunk mindenkinek, aki érintett: az önkormányzatoknak a saját területükön meg kell szüntetniük a hulladéklerakást, akár úgy is, hogy az ehhez szükséges forrás biztosításához megemelik a helyi adót". Hozzátette, büntetni kell tettenéréskor, de a bírságolás csak az egyik pillére a motivációnak.

A másik összetevő a gyerekkori nevelés, pozitív motivációként pedig a betétdíjak bevezetését említette. "Én hajlanék erre minden csomagolóanyag kapcsán, és ez megkönnyítené a 2025-ös visszagyűjtési kötelezettség teljesítését is" – mondta Palkovics László.

Azt is elmondta, a jövő év elején nyújtják be a kormánynak az energiastratégiát. A csomag egyik kiemelt területe az energiahatékony és megújuló távhőprogram, amelynek keretében zöldítik és versenyképesebbé teszik a távhőszektort. Ez magában foglalja az anyagukban nem hasznosítható hulladékok fokozottabb felhasználását a hőtermelésben.

Szólt arról is, hogy nincs szükség új, nagy méretű hulladékhasznosító mű megépítésére, hiszen a jelenlegi országos égetőkapacitás és a prognosztizált keletkező hulladék mennyisége nagyjából megegyezik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!