Könyvelőként meddig kell megőrizni az ügyfelek dokumentumait?

Az iratok megőrzésének felelőssége az adózóé, nem a könyvelőé.

  • Adozona.hu Adozona.hu
Könyvelőként meddig kell megőrizni az ügyfelek dokumentumait?

A könyvelői munkából adódó felelősség kettős: magánjogi és közjogi – mondja a kérdéssel kapcsolatban Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő. Hozzáteszi, nagyon lényeges, hogy a közvetlen felelősség alanya kizárólag a könyvelt jogi személy. Az adózás rendjéről szóló törvény azt rögzíti, hogy az adózónak kell megőrizni az adatokat az elévülési időig, tehát nem a könyvelőre telepíti a felelősséget.

A könyvelői felelősség tehát közvetett, bár a megrendelő sok esetben előszeretettel próbálja áthárítani a felelősségét a könyvelőre. A háttér-dokumentáció sokszor azért szükséges, hogy egy esetleges vita, kártérítési igény során a könyvelő meg tudja magát védeni.

Ha az adózó úgy gondolja, hogy a könyvelő őrizze az iratokat, azt érdemes szerződésben rögzíteni. Egyébként a könyvelő a könyvelés/szerződés megszűnése után átvételi elismervénnyel adja vissza a dokumentumokat az adózónak. A szakértő szerint az iratok törlési kérelmét is érdemes írásba foglalni.

Ugyanakkor jó pár jogvita ismert, amikor nagy segítség volt, hogy a könyvelő rendelkezett különféle könyvelési dokumentumokkal. Így – ha a törlési kérést mégsem írja le az ügyfél – érdemes azokat az elévülési időn belül megőrizni.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.

Még ki sem hallgatták a NER-es sztárpapot, aki meztelenre vetkőztetett védenceit masszírozta a gyanú szerint

Még ki sem hallgatták a NER-es sztárpapot, aki meztelenre vetkőztetett védenceit masszírozta a gyanú szerint

Lassú víz partot mos – talán ez a mondás írja le a legpontosabban, mi történik, amikor kiderül, hogy egy egyházi személy kiskorúakkal szemben szeméremsértő módon viselkedett. A botrányokat rendszerint nagy médiazaj kíséri, és ma már a gyanúba kerültek felfüggesztése is rutinszerűen megtörténik, de hiába: az egyházi és világi eljárások eredményét többnyire lehetetlen kideríteni. A HVG a közelmúlt botrányos ügyeiről kérdezte az illetékes szerveket.