szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A társaság üdvözli, hogy nem lesznek újabb leállások.

Az OTP a harmadik negyedévet 113,573 milliárd forint konszolidált adózás utáni eredménnyel zárta, így az idei első kilenc hónap nyeresége csoportszinten 188,171 milliárd forintra nőtt - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján péntek hajnalban közzétett tájékoztatóban.

A csoport nyeresége a második negyedévben 78,67 milliárd forint volt, ez 44 százalékkal haladja meg az előző három hónapos értéket, 14 százalékkal azonban alulmarad az egy évvel korábbitól. Az idei első kilenc hónap eredménye 39 százalékkal alacsonyabb a 309,603 milliárd forintos tavalyihoz viszonyítva, jelentősen meghaladja azonban az elemzők várakozásait.

A tőkehelyzetet ugyanakkor biztonságosnak látják, ezért továbbra is keresik az akvizíciós lehetőségeket, és továbbra is szándékukban áll, hogy a 2020-as eredményből az idei kiesést ellensúlyozó osztalékot fizessenek majd.

A működési kiadások összege az előző negyedévhez képest elhanyagolható mértékben, mindössze 1 százalékkal nőtt, kevéssel meghaladva a 155 milliárd forintot. A bevételek negyedéves alapon 4 százalékkal, éves alapon 8 százalékkal bővültek, összegük megközelítette a 294,4 milliárd forintot. Az összesen 139,32 milliárd forintos működési eredmény ugyanilyen összevetésben 6 százalékos, illetve 2 százalékos növekedést jelent.

A mérlegfőösszeg az előző negyedévhez képest 4 százalékkal, a tavalyi harmadik negyedévhez képest pedig 20 százalékkal bővült, meghaladva a 22 709 milliárd forintot. A bruttó likviditási tartalék 0,7 milliárd euróval bővült, a negyedév végére 7,2 milliárd eurónak felelt meg.

A szeptemberrel záruló három hónapos időszakot az OTP-csoport minden tagja nyereséggel zárta, az ukrán leánybank 10,9 milliárd forinttal az eddigi legnagyobb negyedéves adózott eredményét érte el.

Idén a konszolidált árfolyamszűrt teljesítő hitelállomány belföldön nőtt leginkább, míg a legnagyobb visszaesést az orosz állománynál könyvelték el. A negyedéves állománybővülés 3 százalék, a teljesítő hitelvolumenek idei organikus növekedése 6 százalék, azaz 753 milliárd forint. A növekedés a termékkategóriák mindegyikében gyorsult, a folyósítási dinamikát a korlátozó intézkedések enyhítése, továbbá a gazdaságot segítő kormányzati programok erőteljesen befolyásolták. Éves szinten a teljesítő hitelállományok árfolyamszűrt növekedése meghaladhatja a 7 százalékot – írták.

A jelentés szerint negyedéves alapon az árfolyamszűrt konszolidált betétállomány 4 százalékkal nőtt, ezzel az elmúlt kilenc hónapban 6 százalékos, 1035 milliárd forintnyi volt a bővülés. A nettó hitel/betét mutató 78 százalékra mérséklődött csoportszinten.

Az OTP a működési környezet kilátásaira kitérve azt írta, hogy a járvány második hulláma miatt a fellendülés elhúzódhat. A kedvezőtlen hatások a pénzintézet minden piacát érintik, ugyanakkor üdvözölték, hogy a tavaszihoz hasonló leállás egyelőre sehol nincs kilátásban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!