szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Michael Ringier vezetője elismerte: vannak országok, ahol máshogy kezelik a médiakérdéseket. Úgy véli, a magyar kormány illiberális demokráciát emleget, de el kell mondani, hogy ilyesmi nem létezik.

Michael Ringier, a svájci családi vállalat elnökével, a magyar médiapiac egyik legbefolyásosabb szereplőjével készített interjút a Forbes.

A Ringier július végén jelentette be, hogy átveszi a Ringier az Axel Springer összes részvényét Magyarországon. A médiacég elnöke azt mondta a tranzakcióról, hogy az Axel kereste meg őket azzal, hogy eladnák a részvényeket. A konkrét számokkal kapcsolatban azt mondta, nem volt olcsó, de ma már nincsenek is olcsón megkötött üzletek.

Kivonul az Axel Springer Magyarországról

A változás a magyar médiapiacon a Blikket és a Kiskegyedet is érinti, ha a tranzakciót jóváhagyja a Gazdasági Versenyhivatal.

A magyarországi terveikről annyit közölt, hogy új heti- vagy havilapok megjelenésére lehet számítani, de a fizetős online tartalmak felé is fordulnának.

Michael Ringier a magyar, illetve a sok hasonlóságot mutató lengyel politikai helyzetről is beszélt. Azt mondta, minden országban, ahol jelen vannak, van bizonyos feszültség a politikusok és az újságírók között – ebben Magyarország sem kivétel. Persze vannak országok, amelyek – fogalmazzunk úgy – másképp kezelik a médiakérdéseket, mint mások.

Azt is hozzátette, Nyugat-Európában vannak védelmet biztosító jogi keretek. Ugyanezek a keretek megvannak Kelet-Európában is, de fenyegetve vannak.

Egyértelmű, hogy a demokrácia kevésbé magáról a választásokról szól, sokkal inkább ezekről a jogi keretekről. Arról, hogy állampolgárként esélyünk legyen az állam ellenében is jogot érvényesíteni

– mondta.

A Népszabadság átengedéséről a Mediaworksnek hét év elteltével annyit mondott:

nem így szerették volna az üzletet tető alá hozni, de „az egyezség a magyar politikai realitásokon alapult”.

Ringier szerint Nyugat-Európában, de a keleti országokban az igazságszolgáltatás teljesen vagy nagy részben független a politikától. Lengyelországban és Magyarországon a politikusok azon vannak, hogy ez megváltozzon, amit nagyon veszélyesnek talál. De szerinte nem az ő dolguk erről dönteni, megteszik ezt majd a magyar választók.

Ugyanakkor a cég vezetője szerint amikor a magyar kormány illiberális demokráciát emleget, el kell mondani, hogy ilyesmi nem létezik.

Egy demokrácia vagy liberális, vagy ha nem az, akkor nem is demokrácia

– jelentette ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!