szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Spar különadó-terhelése például 13,3 milliárd forintban mérhető. Az új jogszabállyal mindez viszont 14,3 milliárd is lehet. És ez csak a Spar.

Ha kedden a parlament elfogadja a törvényjavaslatot, akkor tovább emeli a kiskereskedelmi különadó legfelső kulcsát a kormány, amivel a legnagyobb multiláncokat sarcolja tovább. A Portfolio számításai szerint több milliárd forintnyi pluszbevételhez juthat így az állami költségvetés.

A kiskereskedelmi különadó változását egy újonnan benyújtott törvényjavaslat tartalmazza, mely a legnagyobb külföldi élelmiszerláncokra ró extra terhet. A javaslatban ugyanis az is benne van, hogy a lejáratközeli élelmiszertermékeket fel kell ajánlani karitatív célokra.

Elveheti az állam, ami más tulajdona - több sebből vérzik az élelmiszer-pazarlás elleni törvényjavaslat

Diszkriminatív, ellentmond a tulajdonjognak és nehéz feladat elé állítja a nagykereskedelmi láncokat a kormány új törvényjavaslata, melyet egy nap alatt szavaztatnának meg az Országgyűléssel. Az Agrárminisztérium szerint a szerepvállalásuk nélkül nem mérsékelhető az élelmiszerpazarlás, tervük azonban nemcsak a boltokon, hanem a beszállítókon és a vásárlókon is csattanhat.

A javaslatnak ugyanakkor része az is, hogy kiskereskedelmi különadó legfelső kulcsát megemelik. A 100 milliárd forint feletti éves árbevétellel rendelkező kiskereskedelmi cégeknek eddig 2,5 százalékos különadót kellett fizetniük, azonban jövő február 1-jétől ez a teher már 2,7 százalékos lenne, ha a parlament megszavazza.

A portál szerint a hat legnagyobb áruházlánc, vagyis a Lidl, Spar, a Tesco, az Auchan, a Penny Market és az Aldi a 2,5 százalékos adómérték mellett összesen 56 milliárd forintot fizethet be a költségvetésbe. A megemelt, 2,7 százalékos értéknél pedig 61 milliárdot.

Számításaik szerint a legnagyobb láncok különadó-terhelése így változhat:

  • a Lidl a becsült 14,2 milliárd forint helyett 15,4 milliárdot fizethet be.
  • A Spar 13,3 milliárd forint helyett 14,3 milliárd forintot.
  • A Tescónak 12,3 milliárd forint helyett 13,6 milliárd forintot kell befizetnie.
  • Az Auchannak 6,4 milliárd forint helyett 6,9 milliárd forintos különadóval kell számolnia.
  • A Penny Market esetében az 5,2 milliárd forintos tehet 5,6 milliárd forintra emelkedik.
  • Az Aldi esetében a különadó kötelezettség 4,8 milliárd forint helyett várhatóan 5,2 milliárd forint lesz.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Serdült Viktória Gazdaság

Elveheti az állam, ami más tulajdona – több sebből vérzik az élelmiszer-pazarlás elleni törvényjavaslat

Diszkriminatív, ellentmond a tulajdonjognak, és nehéz feladat elé állítja a nagykereskedelmi láncokat a kormány új törvényjavaslata, melyet egy nap alatt szavaztatnának meg az Országgyűléssel. Az Agrárminisztérium szerint a szerepvállalásuk nélkül nem mérsékelhető az élelmiszer-pazarlás, tervük azonban nemcsak a boltokon, hanem a beszállítókon és a vásárlókon is csattanhat. Lehet, hogy nem lesz többé lejárati napon leértékelt gyümölcs, a rövid lejáratú idejű termékek beszállítói pedig akár hátrányba is kerülhetnek.