szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A multinacionális cégek alkotmányjogi panaszt nyújtottak be.

A februártól bevezetett élelmiszerárstopot is megtámadták az Alkotmánybíróságon – írta az Index. A portál szerint a Magyarországon működő multinacionális élelmiszerláncok közös alkotmányjogi panaszukban azt kérik az alkotmánybíráktól, hogy állapítsák meg a hat alapvető élelmiszer hatósági árát rögzítő kormányrendeletek Alaptörvény-ellenességét, és azokat a kihirdetésükre visszamenőleges hatállyal semmisítsék meg.

A kormány még januárban döntött hat termék, a kristálycukor, a búzafinomliszt, a finomított napraforgó-étolaj, a házisertés-comb, a csirkemell és csirke far-hát, valamint ultramagas hőmérsékleten hőkezelt, 2,8 tömegszázalék zsírtartalmú tehéntej árának rögzítéséről. A velük kapcsolatos jogszabályokat a láncok augusztus 1-jén kelt alkotmányjogi panaszukban támadták meg az Alkotmánybíróságon.

A panasz szerint az indítványozók a hatósági áras termékcsoportokon belül 70-140 terméket forgalmaztak 2021. október 15-én. A termékek 2021. október 15-i árszintjének meghatározására a kereskedőknek összesen két hetet adtak. Szerintük a jogalkotó nem számolt azzal, hogy a szabályozásban körülírt termékcsoportokon belül a legnagyobb kereskedelmi forgalmat bonyolító vállalkozásoknál mekkora munkaterhet jelent az átállás.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!