szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Áradnak a jogi panaszok a Twitter ellen Európában azt követően, hogy Elon Musk átvette a céget, és szinte mindenkit kirúgott onnan, akikkel az uniós ellenőrök eddig tárgyaltak.

“Ez nagy teszt lesz az európai ellenőröknek” - mondja a George Washington egyetem Adatkezelési, Demokrácia és Politika Intézetének igazgatója a Politicónak. Rebekah Tromble tagja annak a tanácsadó testületnek, amely az európai digitális médiát figyeli, és amely komoly szerepet vállalt az uniós digitális szolgáltatásról szóló jogszabály, a csütörtökön hatályba lépett Digital Service Act (DSA) megalkotásában.

Az Európai Uniónak van a legrészletesebb szabálykönyve arra, hogy a közösségimédia-platformoknak milyen jogi keretben kell működniük, de a világ leggazdagabb embere, aki megvette a Twittert, erre eddig nemigen figyelt oda. “Ha Elon Musk továbbra is hajthatatlan marad, akkor az ellenőröknek sokkal gyorsabban kell cselekedniük, mint ahogy az szokásos” - állítja az amerikai szakértő, aki szerint az európai ellenőröknek megvan a jogi fegyverzete ehhez a háborúhoz.

Thierry Breton uniós biztos már telefonált is Elon Musknak, és felhívta a figyelmét arra, hogy a Twitter vállalta: betartja a DSA-t. Musk akkor megígérte, hogy ő is betartja a szabályokat, de a tények mást mutatnak.

“Európában a madár európai szabályok szerint repül” - hangsúlyozta Thierry Breton utvalva a Twitter szimbólumára. Musknak felhívta a figyelmét arra is, hogy be is tilthatják az EU-ban a Twittert, ha hosszú ideig megsérti a szabályokat. Négy uniós ellenőr azt mondta a brüsszeli Politiconak, hogy az elmúlt hetekben áradnak a jogi panaszok. Az egyik legnagyobb baja az az európai ellenőröknek, hogy az a két vezető a Twitternél, akikkel meg tudták beszélni a problémákat már távozott a cégtől.

Nemcsak az unióban van gond a Twitterrel. Ausztráliában a digitális ellenőrzés vezetője, aki korábban a Twitter ázsiai részlegét irányította, találkozót kért a cégtől , mert gyerekprostitúcióval kapcsolatos képek jelentek meg a Twitteren. Még nem kaptam választ - nyilatkozta a Politicónak az ausztrál fő ellenőr.

Nagy-Britanniában a digitális ellenőrző hatóság vezérigazgatója kapott egy időpontot a találkozóra, amelyet azután az utolsó percben lemondtak.

Írországban is komoly gondok vannak, de mivel felröppent a hír, hogy a Twitter elhagyja a zöld szigetet, amely a legfontosabb európai támaszpontja, ezért még várnak a vizsgálattal.

Lehet, hogy a döntéseket már kizárólag Kaliforniában hozzák meg a jövőben, de ez nem felel meg az uniós szabályozásnak. Az ugyanis kimondja, hogy a 27 tagállam egyikében kell a döntéseket meghozni, mert jogilag csak így tud hatékonyan fellépni az Európai Unió. Musk viszont a hírek szerint arra készül, hogy csakis Kaliforniában szülessenek meg a döntések, ahol az amerikai jog az irányadó. Ezért elhúzódó jogi háborúskodásra lehet számítani a világ leggazdagabb embere és az Európai Unió között.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!