szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A rendszer elvileg július elsejével indul és olyan termékek árai lesznek benne, mint a sertéscomb, fehér kenyér, trappista tömbsajt, virsli vagy margarin.

Közzétett néhány részletet az ötletgazda Gazdaságfejlesztési Minisztérium arról, hogyan fog működni az állami ár-összehasonlító oldal, amelynek állításuk szerint elsődleges célja az infláció letörése. Mint írják, az online adatbázis először több mint 60 termékkategóriában szereplő élelmiszer árát fogja tartalmazni. Többek közt olyanok lesznek benne, mint a sertéscomb, fehér kenyér, 1,5 százalékos ESL tej, trappista tömbsajt, lédig idared alma, virsli, margarin, vaj, spagetti tészta.

A július 1-ével startoló rendszer a legnagyobb kereskedelmi üzletláncokra vonatkozik kötelezően, amelyek nettó árbevétele meghaladja a 100 milliárd forintot – közölte a minisztérium. Hozzáteszik azt is, hogy az árfigyelő rendszer a termékek azonosításhoz szükséges adatokon túlmutatóan a napi és a törzsvásárlói árakat tartja nyilván kereskedőnként és üzletenként. Az adatokat a kereskedő napi szinten köteles feltölteni elektronikusan, legkésőbb a napi ár és törzsvásárlói ár alkalmazását megelőző nap végéig.

Kijöttek a részletek a kötelező bolti állami akciózásról

A gazdaságfejlesztési és az agrártárca kidolgozta a nemrég bejelentett, a kötelező akciókról szóló kormányzati terv részletszabályait.

További feltétel, hogy a napi ár megállapítása során nem lehet figyelembe venni azt a bruttó kiskereskedelmi árat, amelynek alkalmazására az adott termék esetében minőségmegőrzési vagy fogyaszthatósági idejének 72 órán belül történő lejárata miatt került sor.

Az online árfigyelő adatbázist a Gazdasági Versenyhivatal működteti és az elektronikus rendszerhez azok a kereskedők is csatlakozhatnak önkéntesen, akikre a kötelező adatszolgáltatási kötelezettség nem vonatkozik.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván Gazdaság

EY: A magyarok kétharmada jutott el oda, hogy több pénzt már nem tud költeni

Egyre nagyobb a fogyasztók bizonytalansága, az ár-érték arány sokkal fontosabbá vált, és most már csak a nyugdíjasok ragaszkodnak a megszokott márkáikhoz, mindenki más szinte azonnal eldobja a márkahűséget, ha egy jobb ajánlatot talál – erre jutottak, amikor megmérték, hogyan változtatta meg a nagy infláció a vásárlási szokásokat.