szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Túl korán indult volna a program annak a hazai célcsoportnak, mely a legtöbbet kereshetné rajta. A miniszterelnök vejének érdekeltsége, a Gránit Alapkezelő ugyanakkor már augusztusban elindítaná az akcióját, melyben a Telex szerint a Mészáros Lőrinc-érdekeltség MBH Bank is részt vehet.

Csúszva indul csak el az új letelepedési program, mert azok a hazai gazdasági társaságok, melyek a legnagyobbat kereshetnék rajta, még nem tudtak kellően felkészülni, írja a Telex. A lap rámutat: az indulás eltolásáról különösebb hírverés nem volt, a változó szabályokat jellemzően salátatörvényekbe rejtik.

Mint ismert, a mostani program szerint azok a harmadik országbeli állampolgárok – a célcsoport elsősorban Kína és Vietnám – lehetnek vendégbefektetők, akik

  • vagy vesznek legalább 250 ezer euró összegben a nemzetbiztonság által elfogadott alapkezelők olyan befektetései jegyeiből, amelyeknél az ingatlanalapokat a Magyar Nemzeti Bank is nyilvántartásba vette;
  • vagy legalább 500 ezer euró összegnek megfelelő értékű, Magyarország földrajzi területén található ingatant vásárolnak;
  • vagy legalább egymillió euró értékben, oktatási, tudományos kutatási, művészeti alkotótevékenység támogatása céljából pénzbeli adományt nyújtanak valamely közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány által fenntartott felsőoktatási intézmény részére.

Az eredeti tervhez képest a legfontosabb újdonság az, hogy az 500 ezer eurós ingatlanvásárlás csak 2025. január 1-jétől lehetséges a korábban megvett ingatlan nem tolható be a programba. A szakma véleménye szerint ennek az az oka, hogy

  • vélhetően valami még nem állt össze,
  • vagy valaki még nem készült el, azaz a rendszer biztonságos működtetése nem lett volna garantálható,
  • vagy még nem voltak eléggé felkészültek azok az ingatlanos alapkezelők, amelyek a fő haszonélvezői lehetnek a rendszernek.

Ez a befektetési alapos láb, de akkor miért kellett meggátolni a közvetlen ingatlanvásárlásokat? A Telex egy forrása szerint leginkább azért, mert ha korlátozott számú érdeklődőre lehet majd számítani, akkor vélhetően nem cél az, hogy azok gyorsan idejöjjenek, és önállóan megvegyék a maguk drága ingatlanjait, hiszen így az alapkezelőknek már nem maradna üzleti tér.

Az alapkezelők egyébként valószínűleg azért nem tudtak időben felkészülni az akcióra, mert nyugati pénzügyi és biztonsági sztenderdekkel elképesztően nehéz egy kínai vagy vietnámi ügyfelet beazonosítani, átvilágítani, pedig ez már a számlanyitáshoz is elengedhetetlen. Olyan egyszerű dolgok válnak nehezítő tényezővé, mint pl. Kínában és Vietnámban is rengeteg embernek ugyanaz a neve.

Főleg Kínának hízeleg és Tiborczék pénztárcáját hizlalhatja a kormány az „aranyvízummal”

Akár 20 évre szóló tartózkodási engedélyt is kaphatnak a magyarországi ingatlant vásárló külföldiek – a kormány a letelepedési kötvény újragondolt változatával kedveskedik a harmadik országbeli, elsősorban kínai állampolgároknak.

Tiborczék már rámozdultak

A letelepedési programban az ingatlanos lehetőségre tehát még várni kell, csak az ingatlanos befektetési alapos jegyes megoldásra van lehetőség. Erre már hivatalosan lehet jelentkezni, sok olyan ingatlanos alapkezelő ismert, amely vizsgálhatja a lehetőséget, vagy már el is indította a folyamatot: ilyen lehet az OTP-csoport, az MBH-csoport, a Gránit Alapkezelő, a Futureal-csoport, a WING, a Biggeorge vagy a Capstone.

Sőt, a Telex szerint piacon olyan pletykák is vannak, hogy az egykor legtöbb letelepedési kötvényt eladó, hiszen a kínaiak elérését megkapó csoport valamely külföldi munkatársa is dolgozik egy frissen alapított magyar ingatlanos alapkezelő mögött.

Egyetlen olyan cég van, amelyik már konkrétan azt ígéri a befektetőinek, hogy idén augusztusban elindulhat az erre a célra létrehozott alapjával: a BDPST-csoport (Tiborcz István) érdekkörébe is tartozó Gránit, a „Golden Visa” ajánlattal.

A Gránit már benyújtotta a részvételhez szükséges dokumentumokat, jelenleg folyamatban van ez az eljárás, az alap a felügyeleti nyilvántartásba vétel után lesz elérhető a vendégbefektetői kör számára.

A Telex úgy tudja, hogy a készülő alap neve Balance lesz, és a Gránit Alapkezelő mellett a szintén részben Tiborcz érdekeltségébe tartozó Equilor Befektetési Zrt. és talán az MBH Bank is részt vesz majd az alap jegyeinek a terítésében. Utóbbi szerepe még tárgyalás alatt áll.

A program teljes indulásáról a Telexnek azt mesélték a forrásai, hogy sokan már elég sok pénzt beleöltek a felkészülésbe, biztos, hogy jövő év elején eldördül a startpisztoly.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!