Főleg Kínának hízeleg és Tiborczék pénztárcáját hizlalhatja a kormány az „aranyvízummal”
Akár 20 évre szóló tartózkodási engedélyt is kaphatnak a magyarországi ingatlant vásárló külföldiek – a kormány a letelepedési kötvény újragondolt változatával kedveskedik a harmadik országbeli, elsősorban kínai állampolgároknak.
Az európai parlamenti választások után jelentősen megkönnyíti a kormány azoknak a harmadik országbeli polgároknak a magyarországi beutazását, tartózkodását, akik normál körülmények között nem vagy csak nagyon körülményesen szerezhetnék meg az ehhez szükséges papírokat. A konstrukcióval két legyet is ütnek egy csapásra: vastag pénztárcájú vevőket hajtanak fel a NER-oligarchák által épített lakóparkoknak, illetve friss tőkéhez juttatják a jelentős részben Tiborcz Istvánhoz köthető ingatlanalapokat. Ez volna tehát az a bizonyos „nemzetgazdasági érdek”, amelyre hivatkozva a parlament – a vendégmunkásokra vonatkozó szabályozás farvizén – a múlt év végén létrehozta azt a vendégbefektetői konstrukciót, amelynek élesítése a következő hetekben, a kínai elnök magyarországi látogatása után várható.
Bár a törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet még nem készült el, a peremfeltételek ismertek: az a harmadik országbeli állampolgár, aki legalább 250 ezer euró értékben bevásárol valamelyik, az MNB által nyilvántartásba vett ingatlanalap befektetési jegyeiből, vagy ennek minimum a kétszereséért lakást, házat vesz Magyarországon, e befektetéseire hivatkozva olyan hivatalos papírt, úgynevezett vendégbefektetői vízumot kaphat, amelynek birtokában szabadon járkálhat ki-be a határokon, s ezáltal az egész schengeni övezetben.
A harmadik – talán az előbbieknél is egyszerűbb, de drágább – módja az „aranyvízum” megszerzésének, ha valaki egymillió eurónyi támogatást ad valamelyik, az állami fenntartásból kiszervezett egyetem mögött álló alapítványnak. Utóbbi hátránya, hogy amíg az ingatlanos konstrukciót választó külföldiek több-kevesebb hozammal kecsegtető befektetési alapban szereznek tulajdont vagy egy – az átmeneti elidegenítési tilalom lejárta után akár el is adható – ingatlan birtokosai lesznek, az egyetemek „mecénásai” búcsút inthetnek a pénzüknek.