Tetszett a cikk?

Szétváltak a kormány által összekalapált óriásbank, az MBH magántőkealapok mögött rejtőzködő tulajdonosai. A magyar állam részesedése csökkent, miközben a Mészáros Lőrinchez köthető entitások részesedése 47 százalék fölé nőtt.

Tíz különböző vállalkozásra bomlott szét az MBH Bankban 98,87 százalékos tulajdoni részesedéssel rendelkező Magyar Bankholding Zrt. – tette közzé a tőzsde honlapján a pénzintézet. Az új tulajdonosok pedig nyilatkoztak arról, hogyan osztották fel egymás közt a bankban meglévő részesedést.

A legérdekesebb fejlemény, hogy a magyar állam tulajdonrésze valamivel, 30,1 százalékról 28,26 százalékra csökkent. A részesedést az állami befektetési vállalkozás, a Corvinus Zrt. leánya, a Corvinus BHG birtokolja.

A jelek szerint az állam Mészáros Lőrinc javára veszített tulajdonrészt az MBH-ban. Legalábbis valószínűsíthető, hogy ő rejtőzött a tíz új tulajdonos közül kilenc – az állam kivételével az összes – magántőkealap mögé. Ezekről nem lehet tudni, kinek a pénze van bennük, de az alapkezelőjük tulajdonosából azért lehet következtetni.

Megszűnik a Magyar Bankholding, az MBH Bank anyavállalata, de a valódi tulajdonosi viszonyokat továbbra is titkolják

Szétválásról döntöttek az ország második legnagyobb bankjának, az MBH Bank Nyrt.-nek a tulajdonosai, akik közül csak Mészáros Lőrinc nevezte meg magát, de az ő tulajdonrészének aránya sem tudható pontosan a nyilvánossággal is megosztott adatokból.

Ennek megfelelően az MBH Bank végső tulajdonosi struktúrája jelenleg így fest:

  • Magyar állam: 28,26%,
  • Mészáros Lőrinc: 47,49%,
  • Száraz István: 23,12%.

A közvetlen tulajdonosok és a mögöttük álló entitások, magántőkealapok két körre oszthatók. Hat részesedése meghaladja az öt százalékot, így nekik bejelentési kötelezettségük volt. Négy Bankholding-utód részesedése 5 százalék alatti, legalábbis ez következik abból, hogy nem jelentettek részesedésszerzést. A négy kistulajdonos mind Mészáros Lőrinchez köthető.

A hat nagytulajdonos:

  • Corvinus BHG Zrt.: 28,26%
    Corvinus Zrt. – magyar állam
  • Zenit Asset Management Zrt.: 25,79%
    MATAK (Magyar Takarék Befektetési és Vagyongazdálkodási Zrt.) – Global Alfa Magántőkealap, Opus Global Befektetési Alapkezelő Zrt., Mészáros Lőrinc
  • CEE Horizon Capital Zrt.: 11,82%
    Metis Magántőkealap – Opus Global Befektetési Alapkezelő Zrt., Mészáros Lőrinc
  • CEE Paramount Equity Zrt.: 10,70%
    Shihon Magántőkealap – Citadel Alapkezelő Zrt., Száraz István
  • Pinnacle Asset Group Zrt.: 6,21%
    Magyar Takarék Holding Zrt. – Aurum Magántőkealap, Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt., Száraz István
  • Hungary Apex Investments Zrt.: 6,21%
    Magyar Takarék Holding Zrt. – Aurum Magántőkealap, Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt., Száraz István

A négy kistulajdonos:

  • Altura Financial Holdings Zrt.
    Pantherinae Zrt. – Metis 2 Magántőkealap, Opus Global Befektetési Alapkezelő Zrt., Mészáros Lőrinc
  • Vertex Asset Management Zrt.
    Opus Finace Future Zrt. – Metis 2 Magántőkealap, Opus Global Befektetési Alapkezelő Zrt., Mészáros Lőrinc
  • Crestview Investments Zrt.
    RKOFIN Kft. – Metis 2 Magántőkealap, Opus Global Befektetési Alapkezelő Zrt., Mészáros Lőrinc
  • Global Alfa Holding Zrt.
    Global Alfa Magántőkealap – Opus Global Befektetési Alapkezelő Zrt., Mészáros Lőrinc

Az elmúlt években a kormány vezényletével az állam előbb felvásárolta az MKB és a Budapest Bankot, majd ezeket a Takarékbank és a takarékszövetkezetek összegyúrásával a Fideszhez közel álló tulajdonosoknak szervezte ki. Az újdonsült befektetőket eddig a Magyar Bankholding Zrt. tömörítette, és ennek a leányvállalata lett az MBH Bank.

Mészáros Lőrincet nem kell bemutatni, Száraz Istvánt Matolcsy György jegybankelnök Ádám nevű fia baráti és üzleti köréhez szokás sorolni, volt az Origo tulajdonosa is.

Így rakta össze a magyar állam Mészáros Lőrincnek a NER szuperbankját

Az MKB megvásárlása, szanálása és reprivatizációja, a takarékok államosítása, integrálása és fű alatti privatizálása, a Budapest Bank megvásárlása és beadása a Bankholdingba: bő tíz év, sok-sok kacskaringó és pár elhullott káder után mostanra összeállt a szuperbank, amelynek fő tulajdonosa a fő NER-vállalkozó, kisebbik szelete pedig a NER-lovagok új generációjának emblematikus Matolcsy-árnyékáé.

A szétválás oka egyebek között az adóoptimalizálás is lehet, de az átalakulás a közös tulajdonosi vállalaton belüli esetleges vitákat is tompíthatja. A részvényesek a Magyar Bankholding 2023-ban elért 180 milliárd forint eredményéből az idén januárban és májusban 10-10 milliárd forintot vettek ki és osztottak szét egymás között.

Ezentúl önálló vállalataik lesznek jogosultak az MBH Bank nyereségéből származó pénzekre.

Mager Andrea elmesélte, miért házasodik össze Mészáros Lőrinccel az állam az új szuperbankban

Három forgatókönyv volt az asztalon, de se a Budapest Bank megtartása, se az eladása nem lett volna olyan jó opció, mint beadni az MKB és a Takarékbank fúziójába.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!