Feszültség és konfliktus a szervezetben – Hogyan kezelhető?
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Három forgatókönyv volt az asztalon, de se a Budapest Bank megtartása, se az eladása nem lett volna olyan jó opció, mint beadni az MKB és a Takarékbank fúziójába.
Május végén jelentették be, hogy a Budapest Bank csatlakozik az MKB és a Takarékbank stratégiai szövetségéhez, illetve majdani bankcsoporttá alakulásához. Az MKB Bank közel fele Mészáros Lőrinc érdekeltsége, a Takarékbank – és most már a létrejövő bankholding – vezérét, Vida Józsefet pedig Mészáros holdudvarába szokás sorolni.
Mager Andrea állami vagyonért felelős tárca nélküli miniszter az Origón kérdés-felelet formában adott tájékoztatást arról, hogyan és miért döntöttek a Budapest Bank sorsáról, és hogyan fog kinézni közelebbről a létrejövő szuperbank.
A Budapest Bank 2015-ben került állami tulajdonba, ekkor vásárolták meg a General Electric Capitaltől a Budapest Bank Zrt. részvényeinek 100 százalékát 700 millió dollár értékben. Ez kicsivel kevesebb, mint 196 milliárd forint volt. Ha a fúziós folyamat sikeresen végbemegy, egy olyan nagyvállalat jön létre, melynek értéke a szinergiák realizálása révén – jelenértéken számítva – 744 milliárd forint. Ebből a Budapest Bankra – a Corvinust (ezen a cégen keresztül birtokolja az állam a bankot) megillető 30,35 százalékos tulajdoni arányra figyelemmel – 225 milliárd forint esik.
Mager Andrea két szakaszra osztja a Budapest Bank állami felvásárlása óta eltelt időszakot. Az első szakasz a koncepciótervezéssel, koncepcióalkotással telt. Mager elmondása szerint olyan megoldást kerestek, amelyben ez úgy teljesül, hogy az állam mégis jelentős befolyással bíró szereplő marad a bankszektorban egy
erős, független, hosszútávon is versenyképes piaci szereplőn keresztül.
„A második szakaszban körül kellett nézni a piacon, hogy kik lehetnek erre alkalmas partnerek” – meséli a miniszter. A Takarék Csoport és az MKB Bank 2020. május 15-én szándéknyilatkozatot írtak alá egy jövőbeni együttműködés kereteinek megvizsgálásáról. Ehhez a „közös gondolkodáshoz” csatlakozott 2020. május 26-án a Budapest Bank. A vizsgálatok megerősítették, hogy
a három bank eltérő lefedettségből, ügyfélköréből, üzleti fókuszából eredően kiegészíti egymást.
Azért más opciók is voltak Mager szerint:
Ami a jövőt illeti, a Magyar Bankholding Zrt. 2021 során dolgozza ki a három bank részletes fúziós ütemtervét, a közös működéshez vezető út mérföldköveit, és részterületeire bontja a korábban kidolgozott üzleti stratégiát – magyarázza Mager Andrea.
A BB, az MKB és a Takarékbank jelenleg a közepes méretű nagybankok közé tartozik.
A létrejövő új bankcsoport a második legnagyobb bank lesz Magyarországon:
összesen 6800 milliárd forint mérlegfőösszeggel, 3600 milliárd forint ügyfélhitellel és 4500 milliárd forintos betétállománnyal, 900 fiókkal, több mint 1,9 millió lakossági, és mintegy 30 ezer kkv ügyféllel.
Mager szerint a Budapest Bank ügye az állam számára sikeres befektetés, hiszen sikeres az az állami befektetés, ami piaci alapon valósul meg és megtérülést biztosít.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
A vállalkozások belső problémáiból eredő pénzügyi válságok jelentős része elkerülhető lenne. Mutatjuk hogyan.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
Miért köszönheti a házát Amy Heckerling John Travoltának és Bruce Willisnek? Mit tapasztalt női rendezőként Hollywoodban? Hogyan fedezte fel Sean Pennt és Alicia Silverstone-t? És miért volt fontos, hogy Phoebe Cates ledobja a bikinifelsőjét? A Nicsak, ki beszél! és a Spinédzserek író-rendezőjével beszélgettünk.