szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az egyikük egymillió eurót utalt.

Mesterséges intelligencia segítségével verték át Olaszország legismertebb cégvezetőit, írja a The Guardian. A csalók Guido Crosetto védelmi miniszter hangján hívtak fel olyan üzletembereket, mint Giorgio Armani divattervező, Patrizio Bertelli, a Prada elnöke, Massimo Moratti, az Inter Milan volt tulajdonosa, illetve a világ legrégibb fegyvergyártóját birtokló Beretta család egyik tagja.

A csalók a miniszter nevében azt állították, hogy a Közel-Keleten elrabolt olasz újságírók kiszabadításához kérnek segítséget. Legalább egy üzletember bedőlt az átverésnek, és összesen egymillió eurót utalt egy hongkongi számlára.

Az ügyről Guido Crosetto számolt be a közösségi oldalán. A miniszter közölte: múlt héten felhívta egy ismert vállalkozó azzal, hogy jelentős összeget utalt át egy számlára, miután „meggyőződött” arról, hogy vele beszél. Ezután még két másik üzletember is kereste ezzel kapcsolatban. Crosetto azért hozta nyilvánosságra az eseteket, hogy mások ne dőljenek be a csalóknak. Másokat Crosetto munkatársainak nevében kerestek meg, a római védelmi minisztérium hívószámával.

Az ügyben jogi eljárást indított a Menarini gyógyszeripari vállalatot vezető Aleotti család egyik tagja, illetve az Esselunga szupermarketláncot birtokló család egy tagja is. Az első feljelentést a Saras Group multinacionális energiavállalat elnöke, Massimo Moratti tette, aki a La Repubblicának azt mondta, a megkeresés „valóságosnak tűnt”.

Lucia Aleotti, a Menarini elnökségének tagja elmondta, hogy a céget egy Chiara nevű szemfüles titkárnő mentette meg az átveréstől. „Állandóan kapunk gyanús hívásokat. Egyszer egy Caravaggio-festményt akartak eladni nekünk, sőt, még egy Leonardót is” – tette hozzá. Elárulta, hogy a telefonáló „Dr. Giovanni Montalbano” néven mutatkozott be, azt állította, hogy a védelmi minisztériumból telefonál, és sürgősen beszélnie kell a cég vezetőivel egy nemzetbiztonsági ügyről.

A The Guardian emlékeztet, hogy az utóbbi időben a mesterséges intelligencia révén a kisebb léptékű csalások is elharapóztak, egy idős nőt például a lánya hangján hívtak fel, és csaltak ki tőle harmincezer eurót, azt állítva, hogy a veje balesetet okozott, és sürgősen ki kell fizetniük egy ügyvédet.

Megérkezett a jövő: 9 milliárd forintot utalt el csalóknak egy cég pénzügyese, akit deepfake technológiával csaltak tőrbe

Egyre kifinomultabb módszerekkel próbálják átverni az embereket a csalók, már teljes videókonferenciákat tudnak tartani ismerősnek tűnő arcokkal – így akár cégek munkatársait is megvezetve. Egy ilyen esetben most kilencmilliárd forintnak megfelelő 200 millió hongkongi dollár került illetéktelen kezekbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!