szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az iparűzési adó és a szolidaritási hozzájárulás miatt visznek be egymásnak posztgyomrosokat és kommentfelütéseket.

Újabb fejezetéhez ért a Nagy Márton–Karácsony Gergely-csörte. A leginkább a Facebookon zajló vita apropója most az iparűzési, illetve a szolidaritási adó.

A nemzetgazdasági miniszter csütörtökön azt fejtegette a szolidaritási hozzájárulás kapcsán, hogy „Budapest hazánk legfejlettebb és Európa egyik legfejlettebb területe, az EU-s fejlettségi szint 168 százalékán áll. Ez azt jelenti, hogy Budapest és egyes vármegyék között a fejlettségbeli különbség akár háromszoros is lehet”. És a 89 milliárd forintos szolidaritási adót ki kell fizetnie a fővárosnak, hogy a szegényebb települések felzárkóztatására költsék.

Nagy Márton

❌ Pénzügyekből és szolidaritásból elégtelen! 1️⃣. Budapest hazánk legfejlettebb és Európa egyik legfejlettebb területe, az EU-s fejlettségi szint 168 százalékán áll. Ez azt jelenti, hogy Budapest és…

A főpolgármester erre úgy reagált, hogy hazug a szolidaritási hozzájárulás, mert nem látni a folyamatot, hogy ezt a pénzt a települések megkapnák, sőt, szerinte azokat is sarcolják ezzel az adóval. „Tudja, ez az a sarc, ami Tarlós István utolsó évében még 5 milliárd forint volt, idén pedig már 89 milliárdot akarnak elvenni a várostól. Vajon van észszerű indoka a 18-szoros emelésnek, már a Budapest-ellenes politikai hozzáálláson túl? A mérték, az a lényeg, miniszter úr, emiatt állapította meg az Állami Számvevőszék, hogy Budapest az állami költségvetés nettó befizetője, emiatt mondta ki az Alkotmánybíróság, hogy ez a helyzet ellentétes az Alaptörvényben rögzített önkormányzati pénzügyi autonómiával. Emiatt állapította meg a Fővárosi Törvényszék, hogy ez a sarc konfiskáló jellegű. Vagyis amit tesznek, azt úgy hívják: elkobzás. Gazdaságpolitikának ez édes kevés.”

Karácsony Gergely

Tisztelt miniszter úr, Egy országgal együtt szurkolok önnek, hogy a magyar gazdaság, és immár a költségvetés teljhatalmú uraként legyen legalább egy fránya szám, egy darab előrejelzés, amit eltalál,…

Ezt persze nem hagyta annyiban Nagy Márton, és péntek reggel arról írt, hogy 2024-ben Budapest – ideértve a fővárosi és a kerületi önkormányzatokat is – az országos iparűzési adó 41 százalékát szedte be, miközben a GDP-termelésen belüli részesedése 37 százalék volt, ez egyből 4 százalékpontos különbség. Szerinte ez abból ered, hogy nagyon sok cég adózási szempontból Budapestre jelenti be a székhelyét, miközben az ország más területein termel.

Nagy szerint mintegy 55 milliárd forintnyi iparűzési adó kerül úgy a főváros kasszájába, hogy azt valójában az ország más térségei termelik meg.

Nagy Márton

Tisztelt Főpolgármester úr! ❗️Akkor beszéljünk a számokról. 2024-ben Budapest – ideértve a Fővárosi és a Kerületi Önkormányzatokat is – az országos iparűzési adó 41 százalékát szedte be, miközben a…

Karácsony szerint viszont a gazdasági tárcavezető nincs tisztában az adózással. Azt írta a posztjában, hogy az iparűzési adót a hatályos szabályok szerint a vállalkozások nem a székhely után fizetik (ahogy Nagy Márton írta), hanem a telephely után. Nem ugyanaz. Vagyis ott fizet a vállalkozás, ahol a pénzt megtermeli.

Karácsony Gergely

Tegnap még szurkoltam önnek, tisztelt miniszter úr, hogy sikerüljön eltalálnia egy számot az előrejelzéseiben, ma viszont, mint egyszerű magyar állampolgárt is komolyan megrémít: az adózás alapvető…

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!