szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

November 28-án két napra Magyarországra érkezik az indiai születésű brit író, Ahmed Salman Rushdie, - közölte a szerző magyarországi kiadója.


Salman Rushdie
Két napot tölt nálunk új könyve kapcsán
Salman Rushdiera a Satanic verses (magyarul Sátáni versek címmel jelent meg) című kötete után a mohamedán vallási vezetők kimondták a fatvát, ezért többnyire titokban él és utazik. Rushdie a világirodalom egyik szupersztárja, számtalan rajongóval és nem kevés ellenséggel. A közelmúltban, amikor Erzsébet királynő lovagi címet adományozott neki, komoly tüntetéssorozatra került sor az arab világban.

Az író a nemzetközi politika és nyilvánosság ismert és elismert véleménynyilvánítója, az összes nagyobb politikai és irodalmi lap állandó szerzője.

Salman Rushdie 1947. június 19-én született Bombeyban, gazdag muzulmán családban.

Rushdie-t tizennégy éves korában Angliába küldték tanulni. 1964-ben megkapta a brit állampolgárságot. A híres cambridge-i King's College-ban történelmet hallgatott. Miután 1968-ban diplomázott, visszatért szüleihez, Pakisztánba.

A hetvenes évek elején kezdett írni. Első regénye, a Grímusz 1975-ben látott napvilágot. A cím a perzsa mitológia mitikus madarának, a Szímurgnak az anagrammája.

A nagy áttörést pályáján következő regénye, az 1981-ben megjelent Az éjfél gyermekei hozta meg számára. A regénnyel Rushdie elnyerte az igen rangos, brit Booker-díjat.

1983-ban látott napvilágot a Pakisztán történelmét feldolgozó tanmeséje, a Szégyen. 1988-ban jelent meg negyedik regénye, a Sátáni versek, amit követően az iráni iszlám vallási vezetők fatvát, azaz egyházi átkot mondtak ki Salman Rushdie-ra. Ez tíz éven át szó szerint halálos fenyegetést jelentett a szerzőre és mindenkire, aki részt vett a mű nyilvánosság elé kerülésében.

A kényszerű bujkálás idején, védőőrizetben írta az 1990-ben megjelent Hárún és a Mesék tengere című, gyermekeknek szóló meseregényét, amelyben a szanszkrit elbeszélésirodalom és az Ezeregyéjszaka világa pazarul keveredik a nyugati narratív hagyományokkal.

Rushdie 1991-ben jelentette meg az Imaginary Homelands 1981-91 (Képzelt szülőföldek, 1981-91') című esszékötetét, 1994-ben pedig a Kelet, nyugat című novelláskötetével jelentkezett. A kilencvenes években két regénye jelent meg: A mór utolsó sóhaja (1995), Talpa alatt a föld (1999). A Fúriadüh 2001-ben látott napvilágot. Új könyve Sálímár bohóc címmel novemberben jelenik meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Teherán toporzékol Rushdie lovagi címe miatt

Irán elítélte az angol királynő azon döntését, hogy lovaggá üti Salman Rushdie írót, aki egy évtizedig rejtőzködni kényszerült hazájában, Nagy-Britanniában, mert Khomeini ajatolláh, Irán akkori legfőbb vallási és politikai vezetője 1989-ben elrendelte megölését.

MTI Világ

Rushdie: félnek a nőktől, hát robbantanak

A muzulmánok nőktől való szexuális félelme lehet a terrorizmus egyik oka – ennek a nézetnek adott hangot Salman Rushdie Nagy-Britanniában élő író a Stern című német magazinban megjelent interjújában.

MTI Világ

Lovaggá ütik Rushdie-t, Giggs-et, Joe Cockert, s egy ex-KGB-st

Salman Rushdie író, Christiane Amanpour CNN-tudósító, Joe Cocker rockénekes, Ryan Giggs focista és egy volt KGB-ügynök részesül csaknem ezer egyéb közéleti személyiséggel együtt a legmagasabb idei királynői kitüntetésekben, amelyek listáját hagyományosan a brit uralkodó júniusban esedékes hivatalos születésnapjának előestéjén teszik közzé.

MTI Világ

Al-Kaida-fenyegetés Londonnak Rushdie ürügyén

Megtorlással fenyegette meg Nagy-Britanniát az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat 2. számú vezetője ma közzétett új hangfelvételén Salman Rushdie-nak, a Sátáni versek indiai származású brit írójának lovaggá ütése miatt.