Tetszett a cikk?

Indul a Budapesti Őszi Fesztivál, de közben másutt sem áll le a programdömping. Csúcsidejéhez közelít a kultszezon! A hvg.hu hétről-hétre megbízható kalauz a kulturális programok dzsungelében!

Visszapörgetés
Retró Filmfesztivál

 

"Örömünknek dala száll / Szeretettel gratulál / az Állami Áruház".... Retró filemfesztivált rendez a Puskin mozi október 11. és 14. között. Az ötvenes évektől a nyolcvanas évekig válogattak a retrónapok szerkesztői, és a sorozat tökéletesebben nem is indulhatna, mint Gertler Viktor szoc-operetkájával, az Állami áruházzal.

Kocsis Ferenc kiváló dolgozót kinevezik az új állami áruház igazgatójává. Ilonka a tehetséges divattervező, Boriska a kedves, Dániel, a túlbuzgó, Klimkó, a konzervatív eladó és Glauziusz bácsi, a lelkiismeretes, becsületes könyvelő segíti munkáját. Ilonkával eleinte inkább csak folyton vitatkoznak, holott mindkettőjük életét a munka tölti ki. A vetélkedésből hamarosan szerelem lesz. Közben Dancs, a régi igazgató elterjeszti a rémhírt, hogy az új szocialista kereskedelem nem képes kielégíteni a keresletet...

De lesz itt aztán más is: Két emelet boldogság, A veréb is madár, Szerelmes biciklisták, Régi idők focija, Ripacsok, a Pogány Madonna, Csók, anyu... Hogy mi köti össze ezeket a filmeket? Stlíusuk szempontjából nem sok. Az idő - valamiképp. A hazai filmkészítés szemponjából nem voltak azonosak az ötvenes évekkel a hatvanasok (de már az ötvenes évek vége sem), a hetvenesek, a nyolcvanasok. Mégis.  Szocializmusunk időszaka ez. A négynapos fesztivál a jelenből a múltba való visszatekintést is kínál; lesz Budapesti Retró (I-II.), Good-bye, Lenin és A mások élete is.

okt.11-14; Bp. Puskin Mozi

Ezen egy éjszaka
Kárpáti Péter: Búvárszínház
Nagy Endre kabaréja

© sxc.hu
Nem fogalmaz pontosan, aki azt állítja, hogy idén százéves a magyar kabaré. Hiszen amit ma kabarénak nevezünk, az meglehetősen eltávolodott a magyar kabaré kezdeteitől. Amit a nagyszerű Nagy Endre 1907-ben a Bonbonniere nevű szórakozóhelyen megteremtett, az sokkal inkább tekinthető performansznak vagy dumaszínháznak.

A rendkívüli sikereket elért Nagy Endre neve a század első évtizedeiben összeforrt a kabaréval, a szórakozni vágyók esténként a „nagyendrébe” jártak. Kárpáti Péter új drámája ezt a világot és e világ megteremtőjét idézi meg. Nagy Endrét, aki sikerrel vette fel a küzdelmet az orfeumokkal és a német nyelvű, trágár brettli-színpadokkal.

Aki új műfajt teremtett rögtönzésnek ható, de gondosan megírt konferanszaival. Aki az életét a magasművészet és a szórakoztatás mesterségesen szétválasztott kettősségében élte le, s aki ezt a kettősséget sikeresen értelmezte újra. És akit sikerei csúcsán fosztottak meg a színházától. Kárpáti elsősorban Nagy Endre önéletrajzi művéből, A kabaré regényéből (1935) dolgozott, de nem a nagy nevettető életét, s nem a korabeli kabaré jeleneteit írta át mai színpadra. A mű gerincét a személyes dráma, a tehetség és ambíció eltéréséből fakadó tragédia, és a színfalak mögötti intrikák, árulások azóta sem ismeretlen történetei alkotják.
(Rendező: Novák Eszter)

okt.13; 14; Bp. Örkény Színház

A tündérmese sötét oldala
FUSK!
Royal Bones - Orionteatern

A FUSK szürrealista utazás Shakespeare drámáinak világában bohócok, akrobaták, élő zene és megannyi zsonglőr társaságában! A Royal Bones egy újonnan alakult dán kortárs cirkusz társulat. A tíztagú csapat előadói sokoldalúan képzett művészek, akik a cirkusz, a tánc, a színház és a zene területén egyaránt jártasak. Az első darabjuk a FUSK, mely zene, színház, cirkusz és mozgás találkozása egy olyan különös képi világú előadásban, mely a tündérmesék sötétebbik oldalát idézi. Október 13-án, szombaton az előadás után beszélgetés lesz az alkotókkal.


okt.12;1314, BP. Trafó


Feljövök érted a város alól
Városi séták

A KÉK, azaz a Kortárs Építészeti Központ megismétli nagy sikerű alternatív városnézéseit. Budapest kevéssé ismert, de annál izgalmasabb pontjait járhatjuk végig a BP-caching nagy ismerőivel.  A Kortárs Építészeti Központnak (KÉK) köszönhetően most két eldugott hely bejárásával csillapíthatják kíváncsiságukat és kultúrszomjukat az építészet és a várostörténet iránt vonzódó érdeklődők. A két helyszín hasonló állapotban és helyzetben van: lepukkant és az átlagember számára nem látogatható. Az egyik a Kőbányai Sörgyár 1. számú telephelye az egyedülálló kéményű malátaszárító épülettel és a Dreher család villájával, illetve a kőfejtőből létrehozott pincerendszerrel, amely több mint húsz kilométer hosszan kanyarog a föld alatt...

Okt. 13: Kőbányai Sörgyár
Okt. 20: Kelenföldi Kapcsolóterem  (mindkét napon 11.00 és 13.00 -tól)

 

Shut up and play the guitar!
100% Zappa


© WAN2
Frank Zappa =1940-1993) nem "egyszerűen" zenész volt és kivételes gitáros, hanem zeneszerző, zenekarvezető, producer, grafikus, filmrendező, azaz megkerülhetetlen művész-személyiség. Írt zenét rock-, és jazz-együttesre, szimfonikus zenekarra valamint elektronikára, rendezett kisfilmeket és videoklipeket, maga tervezte néhány kultikussá vált lemezborítóját és saját utánozhatatlan arcszőrzetét.

Az Őszi Fesztivál rangos magyar és külföldi előadókkal (köztük Zappa egykori zenésztársaival) idézi meg a zenetörténet egyik legsokoldalúbb alakját, a 20. századi zene legendás fenegyerekét. A műsort a „mindent eljátszó” Ed Mann – Zappa legendás ütőse – és Mike Keneally közös műsora nyitja.

Este fél nyolctól, miként egy rendes hangversenyen, a Fischer Ádám vezette Rádiózenekar idézi meg Zappa és a London Symphony Orchestra közös albumát, végül pedig a Modern Art Orchestra közreműködésével Ed Mann és az a Mike Keneally lesz hallható.

okt.13; Bp. Millenáris

A borzalom szimfóniája
Nosferatu filmkoncert


Friedrich Wilhelm Murnau 1921-es némafilmje, a Nosferatu, a borzalom szimfóniája című filmtörténeti klasszikus. A Drakula-történet első, és sokak szerint felülmúlhatatlan mozgóképes feldolgozása. Balázs Béla, a 20. század talán legnagyobb filmesztétája szerint Murnau képeiből „a túlvilág fagyos lehelete árad”.

A fiatal osztrák zeneszerző-orgonistát, Wolfgang Mitterert ez a fagyos lehelet ihlette meg, hogy a borzalom filmes szimfóniájához megalkossa saját zenei kommentárját.

okt.15; Bp. Zeneakadémia




Ilyenek voltunk
Nemes Csaba: Remake

A tavaly őszi fővárosi zavargásokon történteket idézik fel Nemes Csaba animációs rövidfilmjei. Ezekben a tavaly október 23-i fővárosi zavargások "újrafeldolgozására" tesz kísérletet a művész. A különböző stílusú animációkat az események idején készült videoanyagok alapján készítette Nemes Csaba. A  művész Remake (Újrafeldogozás) című munkájával az ötven évvel ezelőtti és az őszi események között vélt párhuzam ambivalens voltára kíván utalni.

Egyes animációkkal konkrét, politikai vonatkozású eseményekre utal, más alkotásokban a legszélesebb nyilvánosságot érintő, s ugyancsak nyilvános térben zajló hétköznapi történéseket fogalmazza meg dinamikus és kritikus módon.





"Azért választottam a rajzfilm formát, mert ezzel akartam eltávolítani a történteket a dokumentumfilm politikai jellegű üzenetétől" - mondta korábban Nemes Csaba a munkákról. A teljes Remake-projektből most nyílik kiállítás a Kiscelli Múzeumban.

Nemes Csaba Remake című munkája eredetileg az idei Velencei Képzőművészeti Biennálé kurátori pályázatában szerepelt. Bár a szakmai zsűri a 12 pályázó közül a legjobbnak ítélte Nemes Csaba projektjét, formai hiba miatt elutasította azt. A művész ugyanis egy manchesteri párossal pályázott, ez hivatalosan két kurátori személyt jelentett volna, a pályázat pedig csak egy poszt betöltéséről szólt.

okt.18-tól; Bp. Fővárosi Képtár - Kiscelli Múzeum



Tébolyda az állóhajón
Soil and "Pimp" Sessions

Japán jazz-hódítói, hogy ne mondjuk, predátorai Budapestre érkeznek. Nem vicc. Nem az koncert ténye nem vicc, hanem hogy  ezek tényleg ragadozók. Olyanféle zenei keveréket, magával ragadó őrületet, mint amilyet a Soil and "Pimp" Sessions produkál, olyat nemigen hallani másoktól. Jazz, funk, hip-hop, rap, metál-elemek, anarchopunk, free, bebop, swing, rockabilly és ki tudja mi minden keveredik még ebben a zenében. 

A hírhedten eredeti japán DJ-szcénából kinőtt, hattagú SOIL & "PIMP" SESSIONS elnevezésű zenekar energikus zenéjével, felpörgetett tempójú számaival, adrenalinfűtötte élő koncertjeivel, kegyetlenül erőszakos fúvósszekciójával ma már megkerülhetetlen jelensége a nemzetközi jazzéletnek. A BŐF keretében október 19-én az A38 hajón zúznak. Talált, süllyedt.





Együttlélegzés

A Liszt Ferenc Kamarazenekar őszi sorozata a MÜPA-ban

Az 1963-ban alakult Liszt Ferenc Kamarazenekar irányítását Rolla János 1979-ben, Sándor Frigyes művészeti vezető halála után vette át. Az együttes a Carnegie Halltól a Kennedy Centeren és a Sydneyi Operaházon át a Párizsi Théâtre de la Ville-ig számos neves koncertteremben fellépett, és igen hamar bekerült a magasan jegyzett zenekarok közé. 'A vonószenekar a legkisebb együttesekre jellemző ritmikai rugalmassággal büszkélkedhet, de egyúttal egy nagyobb zenekar frissességével és összehangoltságával is. Szinte együtt lélegeznek a zenével, vezetőjük, Rolla János egy titkos jelzése hatásosabb minden karmesteri instrukciónál. És ami a legfontosabb: mintha csak szórakozás lenne számukra mindez' - jelent meg róluk a Washington Post hasábjain. Most őszi-téli sorozatot kezdenek a MÜPA-ban

A sorozat első vendégét, az 1973-ban Ukrajnában született Vadim Gluzmant a közönség és a kritika egyaránt virtuóz, briliáns technikájú előadóként tartja számon.

október 12. péntek; 19.30
 
Beethoven: Coriolan-nyitány op. 62   
Beethoven: D-dúr hegedűverseny op.61.
                   
VADIM GLUZMAN - hegedű    
Mendelssohn: Oktett op.20
  
November 9. péntek; 19.30
 
Beethoven:  Prometheus - nyitány  
Beethoven: G-dúr zongoraverseny op. 58
               
RÁNKI DEZSŐ - zongora
Schubert:  C-dúr vonósötös - zenekari változat D.956
 
December 5. szerda; 19.30
 
Schubert: Német táncok D.89    
Schumann: a-moll gordonkaverseny op.129
           
STEVEN ISSERLIS - gordonka  
Dubrovay: Vonósszimfónia    
Vezényel: GAZDA PÉTER
Beethoven: Nagy fúga op.133

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!