szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Ötvenhatos film a moziban és a tévében, észt animációs őrület, elvetemült japán jazzisták a vízen, budai újpolgárok egy asztal körül, évtizedes alternatív színházasok, a világ egyik legnagyobb jazz-zenésze Pesten, a capella Szegeden, rock a börtönben, absztrakt és plasztikus festmények a B55 Galériában, trendi gitárhívők az Almássyn...programok kifulladásig a hvg.hu-n!

Yankies go to Estonia
Frank és Wendy

Nem az lényeg, hogy "mit", hanem, hogy "hogyan". Ha a sztori vékonyka is, a megvalósítás fergetegesnek tűnik. Plusz különlegességnek is, hiszen a kortárs észt filmről keveset tudunk. Nos, most egy animációs filmmel talán képbe kerülünk valamelyest!

Két amerikai titkos ügynököt a világ legveszélyesebb helyére küldenek, Észtországba. Nem, a folytatás nem az ismert vicchez hasonlatos... Frank és Wendy, akik arra specializálódtak, hogy a világot megmentsék, mindezidáig ismeretlen jelenségek, személyek és helyzetek ellen harcoltak. Azonban nem lehet teljes a győzelmük, mivel saját emberi gyengeségeik hátráltatják őket, ezenkívül ellenségeik mindig újabb, döbbenetes meglepetésekkel képesek előrukkolni. Akárcsak az életben.



Frank ya Wendy - észt animációs film, 2005.
R.: Kaspar Jancis, Ülo Pikkov, Priit Tender


Közel, múlt
A Nap utcai fiúk

Nap utcai fiúk
A pesti srácok mítosza és valóságismeret?
Nehéz ügy saját közelmúltunk filmes megjelenítése. Főként, ha vitatott történelmi pillanatokról van szó. És persze nagy állami ünnepekről. Merész vállalkozás 1956-os témájú játékfilmet készíteni. Szomjas György - annyi igazi, hamisítatlan hazai történet rendezője - megpróbálta. 

1956 október 23-án pesterzsébeti fiatalok egy csoportja focizik a Határ út menti grundon. Juli, a kalauzlány hozza a hírt, hogy a városban tüntetés van. Gábor vele, azaz Julival tart és persze bele is keverednek a forradalmi eseményekbe. Hajnalban a fiúkra rálőnek a bevonuló oroszok és a srácok elhatározzák, hogy bemennek a városba és bekapcsolódnak a harcokba. "Ezt a sarkot megvédjük" - emelnek barrikádot egy utcasarkon a mozi körül; csak kézi fegyvereik és benzines palackjaik vannak, de nem ijednek meg a szovjet harckocsiktól... Hogy mitől lesz egy történet több, mint "hősfilm", az kiderül, ha beülünk a moziba. Szomjas jellemrajzai, valóságismerete garanciát jelenthetnek.

Kortárs korrajz
Térey János: Asztalizene

Részlet a próbából
Nagy Ervin, Csányi Sándor
© radnotiszinhaz.hu
Térey vitathatatlanul a kortárs magyar irodalom egyik legfontosabb alakja. Az eddigi költői életmű fordulat a magyar poézisben; s megkerülhetetlen, már nem csak korosztálya, a harmincasok irodalmán belül. A magyar színházművészet, ha némi "spéttel", azaz késéssel is, de kezdi felfedezni a ma fontos íróit. Úgy tűnik, kölcsönösen inspirálják egymást, hisz Térey munkássága lassanként kiterjed a színházra, nem csak fordítások, hanem önálló művek formájában is. Most a pesti Broadway közepén, a Radnótiban mutatják be új darabját. 

A Nibelung lakópark és a Kazamaták után Térey János ismét drámát írt, de ezúttal vértelen, békés színművet, frivol és szatirikus korrajzot, keserű hangulatjelentést a 21. század első évtizedének Budapestjéről.

A dráma egy budai étteremben játszódik, ahol fiatalokból álló kis asztaltársaság verődik össze: barátok és ellenfelek, szeretők és megcsalt feleségek, törzsvendégek és váratlan látogatók. Egy feltörekvő ügyvédnő, egy megfáradt baleseti sebész, egy másodrangú opera-énekesnő, egy meg nem értett díszlettervező, egy sikeres vállalkozó, egy családanya és egy magányos színikritikus. A látszólagos békét és egyetértést nem zavarják a városban zajló események: a szarvasgomba, a kaviáros fügesaláta, a marinált lazac és a bélszín-carpaccio illatát nem rontja el az égő kukák bűze, a legrosszabb, ami történhet, hogy egy kis borfolt kerül a damasztabroszra. Nem történik semmi különös, legfeljebb valaki megcsal valakit, valaki hazudik a barátjának, valakiről kiderül, hogy gyereket vár és valaki örökre szakít valakivel.
(Rendező: Bagossy László)

okt.19; 20; 21. Bp. Radnóti Színház


Ötvenhat: a tévék is emlékeznek
Csapataink harcban álltak


Bali Sándor, az alig 28 éves fényképész nagypapája ’56-ban aktív szerepet vállalt. Innen jött az indíttatás, hogy fiatal kora ellenére, emléket állítson a lehető legpártatlanabb módon a forradalmi eseményeknek.
 
Az 1956-os Forradalom 50. Emlékévét Előkészitő Emlékbizottságának támogatásával született meg a produkció, melynek díszbemutatója 2006-ban volt Budapesten. 18 szereplő emlékezik meg "saját" 56-os élményeiről, a legtöbb esetben megrázó történetekkel.

Vallanak meghurcoltatásaikról, és a forradalmat követő évekről. Az egyetlen olyan film, amelyben az elmúlt öt esztendőben a mai jobb illetve baloldalra (vagy éppen sehová sem) sorolható személyiségek  egyaránt megszólalnak. Így Mécs Imre mellett Wittner Mária, vagy Göncz Árpád mellett Vanek Béla.

Szereplők:
Jánosi Katalin, Halda Aliz, Rácz Sándor, Vanek Béla, Wittner Mária, Donáth Ferenc, Bibó István,Göncz Árpád, Földváry Rudolf, Marián Istvánné, Maléter Pálné, Vásárhelyi Miklósné, Mécs Imre, Lőcsei Pál, Litván György,Király Béla, Fónai Jenő, Bali Sándorné


okt.22; 23.15, RTL Klub


Hólyagcirkusz, A capella fesztivál (Oldaltörés)


Kisgömböc
Tíz éves a Hólyagcirkusz

Hólyagcirkusz
Tíz év összefoglalása
© Hólyagcirkusz

A hazai színházi színtér peremén dolgoznak, de (talán épp ezért) igencsak izgalmas előadásokat produkáltak a mozgásszínház, a zenés műfajok, a cirkusz, és a "rendes" színház elemeit keverve. Az alternatív színházi csoportot komolyzenei, színházi és képzőművészeti múlttal rendelkező művészek alapították 1997-ben, azóta 11 bemutatót tartottak. Előadásaik a kamara-opera, a cirkusz, a performance, a zenés dráma és a különös hangszerekből álló látvány-színház határmezsgyéin egyensúlyoznak. A tízéves Hólyagcirkusz Társulat fesztivált rendez a jubileum alkalmából október 22. és 28. közt Budapesten, a Merlin Színházban.
 
A hétfőn kezdődő, egyhetes fesztiválon a közönség láthatja a Hólyagcirkusz, a Szemétre a vénasszonnyal, a Zenekatasztrófa, a Bohóc biblia, a Kedves ismerősök, a Keserű bolondok, a Don Cristóbal pályázat és a Csődcsicsergő című előadást is.
 
A vendégprodukciókkal gazdagított sorozatot két alapvető szempont figyelembe vételével állították össze: egyrészt a fesztiválon is kitüntetett szerepe lesz a zenének, másrészt a meghívott produkciókban szereplő előadók korábban vagy alkotótársai voltak a társulatnak, vagy közvetlenül inspirálták a csoport művészi munkáját.
 
Két különleges színházi produkciót lát vendégül a fesztivál: a szegedi Barboncás Egyesület képzőművészeti ihletésű Álom-kép-tár című bábjátékát, valamint a Tünet Együttes Priznic című előadását.
 
A kínálatból kiemelkedik a Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok tagjaiból alakult vonós kvintett koncertje, amelyen olyan szerzőktől adnak elő majd darabokat, akiknek az alkotásai szerepet játszottak több előadás létrejöttében.
 
A trombitás Fekete Kovács Kornéllal kiegészülve fellép az etno-dzsesszt játszó Tin-Tin Quintet, valamint a Specko Jedno, az Ektar, Juhász Gábor triója, s a Quartett Escualo. A Stúdió "K" Mátyás utcai pincéjében bemutatott Ezeregy Szindbád című vacsoraszínház dalaiból a társulat egykori énekese, Palya Bea és a jelenlegi énekesnő, Tóth Evelin ad estet.
 
A társulat részére Danyiil Harmsz szövegeit fordító Bratka László költő, író, műfordító emlékére felolvasóestet tartanak, amelyen az irodalmi szövegek mellé Bächer Iván Chopin-mazurkákat ad elő zongorán.
 
A fesztivál programját a társulat vezetője, Szőke Szabolcs kiállítása, és cirkusz tematikájú filmek vetítése egészíti ki. A jubileumhoz - a Szindbád dalok és a Jeles András jegyezte Kedves ismerősök című előadás zenei anyaga után - újabb, a Hólyagcirkusz korábbi darabjainak zenéiből összeállított CD debütálása kapcsolódik.


Szóljon halkan az ének
A capella feszt Szegeden

A magyar mellett szlovén, orosz és osztrák fellépők részvételével pénteken és szombaton harmadik alkalommal rendeznek nemzetközi a capella, vagyis hangszeres kíséret nélküli énekfesztivált Szegeden, a rendezvény gálaestjét pedig vasárnap a fővárosban tartják. 

Nálunk talán maga a kísérőhangszer nélküli énekműfaj, s így a fellépő együttesek is kevésbé ismertek, de akik tavaly vagy tavalyelőtt ellátogattak a fesztiválra, azok jól érezték magukat, őket idén is visszavárják.
 
A pénteken kezdődő rendezvény első fellépője az 1995 őszén alakult, az 1920-as és 1930-as évek amerikai zenéjét bemutató magyar Four Fathers Énekegyüttes lesz, őket a gospelt éneklő szlovén New Swing Quartet követi.
 
Szombaton koncertezik a fesztivál házigazdája, a szegedi Fool Moon, amely 2005-ben a Ward Swingle a cappella versenyen pop kategóriában első díjat kapott. Repertoárjukon a magyar átiratok mellett számos angol és olasz nyelvű feldolgozás is szerepel, többek között Sting, Eric Clapton és Paul Simon dalai.
 
A fesztivál sztárvendége a hattagú orosz A' Cappella ExpreSSS lesz. A 2002-es megalakulása előtt többéves szólókarriert befutott énekesekből álló csapat repertoárjában megtalálhatók saját dalok, népdalok és könnyűzenei átiratok is, ugyanakkor 2004-ben a kortárs a capella lemezek között elnyerték a legjobb dzsessz albumnak járó díjat. 
 
A fesztivál gáláját vasárnap Budapesten rendezik, a Fool Moon és az A'Cappella ExpreSSS mellett színpadra lép a tréfás nótákat, lüktető gospeleket és érzelmes dalokat előadó osztrák Ois Voice is.


Színek, formák, benyomások

Duotone-kiállítás

© Marafkó B.
Meghökkentő, formabontó és impulzív - röviden így jellemezhető Marafkó Bence és Romvári Márton festőművész kiállítása, amely csütörtökön nyílik a kortárs képzőművészeti alkotásoknak teret adó B55 Galériában.

A térábrázolás elhagyása, minimalizálása lehetőséget ad az absztrakt festőnek (...) a kép komponálásában való elmélyedésre. Az absztrakt művész nem leképezi a környezetet, csak használja annak vizuális szabályait - vallja Romvári Márton. A kiállításon megtekinthető képek, fadobozok egy sajátos látás- és ábrázolásmód érzékeny lenyomatai.

Marafkó Bence festészeti-plasztikai tevékenységében az elmúlt évtizedben egy sajátos, ívekre épülő formarendszert alakított ki, mely faltól elálló síkformákban,  egymásra épülő rétegekből alakuló kiemelkedésekben és visszahúzódásokban, ún. reliefekben, valamint képtestekben, plasztikus festményekben (térben „meghajlított” síkidomokban) ölt testet.

A színpompás, letisztult vonalvezetésű plasztikus festmények a gondosan megvilágított térben életre kelnek, remekül ellensúlyozva és kiegészítve az absztrakt képek keltette melankólikus, olykor-olykor fenyegető hatást.

Okt. 18-tól, B55 Galéria, Budapest
Keith Jarrett, Gwen Stefani, Kisbritannia, Soil and Pimp, Csillag (Oldaltörés)


Nehéz ember, nehéz zene?
Keith Jarrett

Keith Jarrett
Szokott mosolyogni
© Wikipedia
A címben szereplő kérdés egy (többé-kevésbé) feltételezett emberi vonásra alapul. Keith Jarrett ugyanis néha nehéz ember. Vagy "csak" művész? Nehezen viseli a médiafelhajtást, a villogó vakukat. Amire koncentrál, az a zene. Ebben a tökéletességet keresi. És - ezt nagy számú hazai rajongója pontosan tudja - időnként meg is találta.

1991-es, legendássá lett Zeneakadémia-beli koncertje óta vártuk, hogy Keith Jarrett, minden idők egyik legzseniálisabb és legsokoldalúbb zeneművésze ismét hazánkba látogasson. Az 1945-ben a Pennsylvania állambeli Allentownban született Jarrett már hároméves korától zongorázott. Klasszikus zenét tanult, de még tizenévesen a jazz mélyrétegeivel is megismerkedett, és ez a felfedezés New Yorkba vonzotta. 1965-ben Art Blakey Jazz Messengersével turnézott, majd a Charles Lloyd Quartet tagja lett. Beavatása akkor vált teljessé, amikor 1970-ben Miles Davis mellett kezdett billentyűzni. Egy év múlva szólókarrierbe kezdett, leszerződött az ECM Recordshoz, s attól fogva csak akusztikus zongorán játszik. Skandináv kvartettje (Jan Garbarekkel, Palle Danielssonnal, valamint Jon Christensennel) és amerikai kvartettje (Charlie Hadennel, Paul Motiannal és Dewey Redmannel) után a Gary Peacock-Jack DeJohnette ritmusszekcióval alkotott standard triója jelentette számára a zenekari játék színterét.

Hatvannál több lemeze közt ott voltak mesteri Bach-interpretációi, Händel, Purcell, Scarlatti, Mozart, Sosztakovics, Bartók és Stravinsky műveiből készített felvételei is. Számtalan díja között magáénak mondhatja a svéd Polar-díjat, s nyolc Grammy-jelöléssel és közel száz, az év művészének vagy felvételének járó elismeréssel büszkélkedhet. Eddig több koncert- és egy dokumentumfilm, valamint két monográfia készült róla.
 
okt.18; MÜPA


Olyan édes, olyan érdes
Gwen Stefani

© AP
Egyesek szerint új Madonna, mások szerint múló popjelenség. Nem akarjuk és nem tudjuk itt és most eldönteni. Egyet leszögezhetünk: édes. A felületen. A pop-máz alatt azonban egy izgalmas, sokoldalú és érdekes/érdes személyisés sejlik fel. A No Doubt még "csak" egy, az átlagnál tehetségesebb előadót mutatott, szólóprojektjei azonban már többet is.

A Love.Angel.Music.Baby (2004) a hip-hop kultúrából merít és a sopul-lal önti naykon az egészet, meg az énekesnő egyhént punker gesztusaival. A The Sweet Escape a második szólólemeze, amelyet most turnén mutta be. Budapesten talán kiderül, miből lesz a cserebogár.

okt.19; Bp. Papp László Budapest Sportaréna

 

Ilyennek képzelted a trendet?
Kisbritannia feszt az Almássyn

Ambersmith
Ők is pesti srácok
© phoebe-music.de
Tíz éve ciki volt Budapesten gitárzenét játszani, ma ez a legnagyobb trend. Jó. Fogadjuk el, így működik a pop reciklációs folyamata! Ciki vagy cuki - ahogy mondani szokás. A brit-ihletettségű új gitárpop csapatai lépnek fel az Almássyn.

Beindult a hazai indie; s Britanniából nem csak a ködöt improtálták. Új zenekarok garmada, izgalmas klubestek egymás hegyén-hátán, nyomulás a Myspace-en, indie.hu, és persze torz Fenderek, csillogó Gretsch-ek.

Az egyre népszerűbb hazai gitárcentrikus popzene "best of" csapatait mutatja be az az egész estés monstre buli is, amely a Kisbritannia nevet kapta. Fellép a hazai indie „legkisebb királyfija”, a pimaszmód fiatal és pimaszmód tehetséges, mitöbb: egyre népszerűbb székesfehérvári Jacked, jön és játszik az elmúlt évek egyik igazi felfedezettje, az amerikai lemezkiadói kontraktussal, amerikai turnéval, debütáló lemezzel és egyre gazdagabb hazai rádiós játszással rendelkező The Moog. Itt lesz a hazai indie egyik zászlóshajója, az egyik legizgalmasabb hazai gitárpop-zenekar, az Amber Smith, s koncertet ad a minifesztiválon az angolszász-jellegű és gitárcentrikus popzene egyik hazai előhírnöke, a gitárpop-palántákat magyar szövegeivel hazai talajba ültető, immár bő tíz éves múltra visszatekintő Heaven Street Seven, mely indie-n innen és túl az egyik legnépszerűbb hazai „alternatív” zenekar. Az estét a legendás Tesco Disco táncos mulatsága zárja.

okt.28; Bp. Almássy


Tébolyda az állóhajón
Soil and "Pimp" Sessions


Soil and "Pimp" Sessions
Őrülten jó
© myspace.com
Japán jazz-hódítói, hogy ne mondjuk, predátorai Budapestre érkeznek. Nem vicc. Nem az koncert ténye nem vicc, hanem hogy  ezek tényleg ragadozók. Olyanféle zenei keveréket, magával ragadó őrületet, mint amilyet a Soil and "Pimp" Sessions produkál, olyat nemigen hallani másoktól. Jazz, funk, hip-hop, rap, metál-elemek, anarchopunk, free, bebop, swing, rockabilly és ki tudja mi minden keveredik még ebben a zenében. 

A hírhedten eredeti japán DJ-szcénából kinőtt, hattagú SOIL & "PIMP" SESSIONS elnevezésű zenekar energikus zenéjével, felpörgetett tempójú számaival, adrenalinfűtötte élő koncertjeivel, kegyetlenül erőszakos fúvósszekciójával ma már megkerülhetetlen jelensége a nemzetközi jazzéletnek.

A BŐF keretében október 19-én az A38 hajón zúznak. Talált, süllyedt.



 Jailhouse Rock
A Rock and Roll Street a Csillagban

Cellaellenőrzés
Együtt buliznak az őrökkel?
© Pataky Zsolt
Vasárnap ajándékkoncertet ad a Rock and Roll Street együttes a Csillagbörtön elítéltjeinek; a zenekar az ötvenes évek nagy sztárjainak népszerű számait adja elő, így talán Elvis Presley 1957-es Jailhouse rockja is felcsendül a műsorban.
 
A zenekar nagybőgőse, művésznevén Gyík Rezső még a nyár folyamán kereste meg a Csillagbörtön vezetőit azzal, hogy szívesen játszanának a fogvatartottaknak.
 
A IV. Dankó Pista Fesztivál programjába műsorukat már nem lehetett beilleszteni, így most az októberi hosszú hétvégén muzsikálnak a büntetés-végrehajtási intézet lakóinak.
 
Az együttes tagjai - a bőgős Gyík Rezső mellett Lazac (gitár-ének), Boogieman (zongora) és Little Bart (dob) - külföldi zenekarokban léptek fel, repertoárjukba tartoznak az ötvenes évekből: Elvis Presley, Carl Perkins, Eddy Cochran; a hetvenes évekből: Jimmy Hendrix, Stevie Ray Waughan számai. Egyórás műsorukban az ötvenes évek hangzását ötvözik a mai hangszereléssel.
 
Novemberben a Határőrség Big Band zenekara lép fel a szegedi Csillagbörtönben a büntetés-végrehajtási intézetekben tartott fellépéseinek utolsó állomásaként. A tizennyolc tagú zenekar eddigi hat koncertjén nagy sikert aratott a börtönökben.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!