A pécsi múzeum Vasarely-gyűjteményéből 31 mű érkezett a Tisza-parti városba. Ezek között van nyolc, hatalmas méretű gyapjúszőnyeg, valamint Victor Vasarely talán legismertebb, legnépszerűbb alkotása, az 1970-ben készített Cheyt-Pyr című akryl-vászon, amely ezt megelőzően a Milánóban vendégeskedett.
Korábban már Szegedre szállították az egyik magángyűjtő, Csepei Tibor gyűjteményének három darabját: a világűrt is megjárt Világűr című szerigráfiát (szitanyomatot), a mester 1945-ben készített Önarcképét, illetve Yvaral Vasarely festőművész alkotását apjáról. Szintén megérkezett a Szépművészeti Múzeum Vasarely-gyűjteményéből kilenc alkotás, vannak köztük olajképek és kollázsok is.
A múzeum sajátos, egyedi akciót hirdetett. A művészettörténetben jártas szakemberek véleménye szerint ugyanis Magyarországon igen sok eredeti Vasarely-mű lappang, vagyis magán-, illetve családi gyűjtemények része, így e kincseket a szélesebb érdeklődői kör soha nem tekintheti meg. Ebből kiindulva a Móra Ferenc Múzeum az "Én Vasarely-m" című felhívásában a nyilvánossághoz fordult. Várják a Vasrely-alkotások tulajdonosainak jelentkezését, akik kölcsönadnák a műveket egy kamaratárlathoz. Eddig már két jelentkező gyűjteményéből csaknem 15 kép van a listán.
Victor Vasarely, az op-art festészet kiemelkedő alakja Pécsett született 1906. vagy 1908. április 9-én, Vásárhelyi Győző néven. 1928-ban került a budapesti Műhely Akadémiára. Egy grafikai pályázat nyerteseként jutott ki Párizsba, ahol illusztrációkat és alkalmazott grafikát készített. Első munkáin fekete-fehér formák optikai hatására jött létre ábra, az alkotó 1947-ben tért át a nonfiguratív művekre. A hazai művészeti közéletbe 1969-es budapesti kiállításával tört be. A művész 1997. március 15-én hunyt el Párizsban.