szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Cy Twombly, az absztrakt stílusban alkotó amerikai festő új alkotással díszítette a párizsi Louvre múzeum egyik kiállítócsarnokát. A mennyezetet az ég mélykékjére színezte, és lebegő korongokat, valamint az ókor híres görög szobrászainak nevét festette rá.

A 400 négyzetméteres művet kedden adták át Frédéric Mitterrand kulturális miniszter jelenlétében, aki ez alkalomból a francia Becsületrend Lovagja címmel tüntette ki Twomblyt.

Mint a művész elmondta, koncepciója a tér kinyitása volt, de nem akarta, hogy festménye uralja a kiállítóteret. Twombly egyébként 1959 óta főként Olaszországban él és dolgozik. Festészetében meglehetősen ritka a kék szín, ezúttal egy kínai festmény és az olasz reneszánsz nagy mestere, Giotto ihlette választását. A nagyméretű mű egy Párizs környéki raktárépületben készült több festő segítségével, majd részletekben erősítették fel a Louvre termének mennyezetére.

MTI/AP

Utoljára - az 1950-es években - George Braque festőművészt érte az a megtiszteltetés, hogy rábízták a híres múzeum egyik mennyezetének díszítését. Henri Loyrette, a Louvre igazgatója a múzeum modernizálási munkálatai során évek óta kortárs művészeket hív meg az épület egy-egy részletének dekorálására. Három éve a német Anselm Kiefer, majd a francia Francois Morellet is dolgozott a múzeumban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Kiderül, miért halt meg Caravaggio?

Az itáliai barokk festészet mesterének, Michelangelo Merisinek, avagy Caravaggiónak hat lehetséges rokonától vettek DNS-mintát a művész szülővárosában. A kutatók abban bíznak, hogy a vizsgálatok segítségével megoldik az alkotó halálát övező rejtély.

MTI Kult

Már az utolsó vacsora is "supersize" volt

Az emberiség már ezer éve túleszi magát, legalábbis erre következtetnek kutatók, akik az utolsó vacsorát ábrázoló több mint ötven festményt tanulmányozva mutattak rá arra, hogy már a híres vacsora is hatalmas adag volt.