szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A székesfehérvári Vörösmarty Színházba igazol Radnay Csilla, a 27 éves színésznő, akit gyakran láthatunk a Nemzeti Színház nagyszínpadán főszerepben. Hogyan került Szikora János társulatába?

„Három almához hasonlítottak minket, Földes Esztert, Törőcsik Franciskát és engem.” Így idézte fel Radnay Csilla, az egyelőre Alföldi Róbert vezette Nemzeti Színház színművésznője Szikora János, a székesfehérvári Vörösmarty Színház igazgatójának szavait. Szikora Radnayt hét másik színésszel együtt szerződtette a 2013 őszén kezdődő évadra, közülük négyen a Nemzetiből érkeznek: Makranczi Zalán, László Zsolt, Gáspár Sándor és Radnay.

A 27 éves Radnay Csilla érett előadó. A Nemzetiben most Hamlet tragikus sorsú, öngyilkosságba hajszolt hősnőjét, Opheliát (r.: Alföldi Róbert), a Mohácsi testvérek adaptálta A velencei kalmárban Portiát, Mohácsi János darabjában, az Egyszer élünkben a csélcsap Ilont alakítja.

Shakespeare: Hamlet – Ophelia szerepében
MTI / Kollányi Péter

Csak sejthetjük, hogy éppen ez az érettség lehet az oka annak, hogy ő is a színházváltás mellett döntött. „Vidnyánszky Attilával folytatott négyszemközti beszélgetés után közösen döntöttünk úgy, hogy a következő évadra már nem írok alá szerződést. Attila nem ajánlott olyan lehetőséget, ami igazán érdekelt volna.”

Minden társulatépítéskor, járjunk bármelyik színházban, e beszélgetések a frissülő repertoárról szólnak. A repertoár azt diktálja, hogy milyen karaktereket keres egy rendező-igazgató, így egy-egy adott színésznek vagy akad feladat, vagy nem. Vidnyánszky ezen jogát Radnay sem kérdőjelezi meg: „teljesen normális, ha egy igazgató a maga társulatát építi fel”, ami nagyjából összecseng az új Nemzeti-igazgató hitvallásával, aki mindenek elé helyezi a társulatot. Pályázatában is leszögezte, hogy a magyar színházi élet egyik legnagyobb vívmánya a társulat. Ebbe a társulatba, úgy tűnik, egy élvonalbeli Radnay most nem fér bele.

Mohácsi testvérek: A velencei kalmár – Portia szerepében
MTI / Földi Imre

Akad viszont Székesfehérváron a Lear királyban szerep, ahol Gonerilt, a legidősebb lányt alakíthatja. És ez „inkább szerencse, semmint kényszer. Attilával folytatott beszélgetésem után mondjuk 48 órával már tudtam, hogy Szikora János színházában kapok szerződést.” A megegyezés gyorsan született meg, hiszen a négyszemközti beszélgetés napján még nem vették fel a kapcsolatot Szikorával. Vagyis két napon belül az első ismerkedéstől a szerződésig eljutottak.

Korábbi cikkünkben ismertettük, hogy Székesfehérváron a nagyszínpadon Rideg Sándor: Indul a bakterház című komédiáját rendezi még Bagó Bertalan, aki Leart is színpadra viszi. Mark Twain–Döme Zsolt–Szurdi Miklós: Koldus és királyfi című musicaljének ősbemutatójára, Alain Boublil–Claude-Michel Schönberg: A nyomorultak musicaljére, Mihail Bulgakov: Mester és Margarita regényfeldolgozására, Móricz Zsigmond–Háy János: Sárarany című művére is sor kerül a nagyszínpadon.

A stúdiószínpadon Moliére: A fösvény, David Pownal: Mesterkurzus, a Pelikán Kamaraszínházban Tasnádi István: Cyber Cyrano, Faragó Béla–Matuz János: Netti és a kincses sziget zenés mesejátéka lesz látható.

Egyre kevesebb a titok

Valamelyest oldottabbnak tűnik a hangulat a Nemzeti társulatában a néhány hónappal ezelőtti atmoszférához képest. A társulati szerződésekről ritkán nyilatkoztak a színészek, többnyire el is zárkóztak a kérdésektől, hogy maradnának vagy mennének. Inkább azokról hallottunk, akik az igazgatóváltásra gyakorolt politikai nyomás miatt távoztak önszántukból, köztük Kulka János és Molnár Piroska nevei a legfeltűnőbbek.

A Heti Válasz április 18-án megjelent számában Blaskó Péter válaszolt Stumpf András kérdéseire. Blaskó szavaiból az derül ki, hogy az idős színész inkább csak hisztériának tartja az igazgatóváltás körül kialakult hangulatot. Marad a társulatnál, de örömmel dolgozik Alföldivel. Még az évad után is fellép az István a királyban és a Kőműves Kelemenben, de izgalommal várja Vidnyánszkyval a közös munkát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!