szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tizenhat produkció, köztük hét nagyszínpadi és kilenc stúdióelőadás került be az idei Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) versenyprogramjába, amelyet hétfőn hoztak nyilvánosságra.

Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint a nagyszínházi versenyprodukciók közé beválogatták a Nemzeti Színház Don Quijote-előadását (rendezte: Vidnyánszky Attila), a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színháztól a Túl zajos magányt (Ivo Krobot), a Pécsi Nemzeti Színház előadásában A vágy villamosát (Rázga Miklós), a Radnóti Színház Lear királyát (Alföldi Róbert), a Vígszínház Istenítélet (A salemi boszorkányok) című produkcióját (Mohácsi János), az Örkény István Színháztól A Bernhardi-ügy című előadást (Ascher Tamás) és a Székesfehérvári Vörösmarty Színház előadásában a 12 dühös embert (Cserhalmi György).

A kamara- és stúdiószínházi előadások között szerepel a budapesti Katona József Színház Az olaszliszkai című produkciója (rendezte: Máté Gábor), a budaörsi Latinovits Zoltán Színház Liliomfi-előadása (ifj. Vidnyánszky Attila), a kaposvári Csiky Gergely Színház és a Nemzeti Színház közös színrevitelében A gát (Bérczes László), a pécsi Harmadik Színház Piszkavas című produkciója (Vincze János), a tatabányai Jászai Mari Színház Tartuffe-előadása (Szikszai Rémusz), a Forte Társulattól A te országod (Horváth Csaba), a kecskeméti Katona József Színház két előadása, a Tóték (Rusznyák Gábor) és a Macska a forró bádogtetőn (Zsótér Sándor), valamint egyetlen határon túli előadásként a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Vízkereszt, vagy amire vágytok című előadása (Bocsárdi László).

A június 9. és 18. között zajló színházi találkozó versenyprogramjába a Magyar Teátrumi Társaság részéről Kiss B. Atilla, Kossuth-díjas operaénekes, a Magyar Színházi Társaság részéről pedig Sólyom András filmrendező válogatta az előadásokat.
Mint a közleményből kiderül, idén ismét a válogatók konszenzusa alapján kerültek be a versenyprogramba az előadások. Tavaly a 14 versenyelőadás közül 8-at közös megegyezéssel, 3-3 produkciót pedig külön véleményük alapján választottak be az akkori válogatók a versenyprogramba.

A 2015-ös POSZT nem volt botrányoktól mentes, ugyanis a kritikusok céhe a Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) zsűrijébe annak szakmai tulajdonosai – a Magyar Színházi Társaság és a Magyar Teátrumi Társaság – felkérésére jelölte Csáki Judit színikritikust. A jelölést azonban a szervező-tulajdonosok indoklás nélkül elutasították.

Több jeles kritikus közleményben fejezi ki szolidaritását a kollégájukkal, akit – szerintük – megakadályoztak a szabad véleménynyilvánításban.

„Szolidaritásunkat a hallgatásra felszólított kollégával hallgatással fejezzük ki: azzal, hogy bojkottáljuk a POSZT-ot, az általunk szerkesztett lapokban, blogokban, azokon a felületeken, ahol rendszeres szerzők vagyunk, nem lesz szó az idei POSZT-ról. Bojkottunkkal a közpénzből fenntartott POSZT tulajdonosainak átláthatatlan és szakmaiatlan döntéseire kívánjuk ráirányítani a figyelmet” – írják az aláírók: Herczog Noémi, Jászay Tamás, Koltai Tamás és Tompa Andrea.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!