szerző:
BI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Tavaly nem sikerült, idén simán felvették a Miskolci Egyetemre a város közkedvelt színészét, Szegedi Dezsőt. Szeptembertől esténként például a Mágnás Miskában láthatja a közönség, nappal viszont a kulturantropológia vizsgáira fog készülni.

Szegedi Dezsőt tavaly mutattuk be az olvasóinknak, abból az apropóból, hogy kiderült, ő az ország legidősebb érettségizője. Akkor 67 éves volt, sikeresen levizsgázott emelt szinten társadalomismeretből, mert elhatározta, megszerzi a szociológus-diplomát. Hogy miért, azt is elmesélte, de közben kiderült, élete kész regény: szegény miskolci roma családból indult, 1982-ben lett a miskolci színház tagja, de láthattuk más színházakban és filmekben is. Tele van energiával, nagyon hisz az emberekben, miközben aggódik a roma-magyar viszony elmérgesedése miatt.

Leszögezte már akkor is, hogy élete a színház, és ezen nem is kíván változtatni, de ettől még – szó szerint – berobogott érettségizni. Felvételije akkor nem sikerült, egy év múlva újra próbálkozott.

„Mi bajom lehet? Semmi" - interjú az ország legidősebb érettségizőjével

Szegény miskolci romacsaládból indult, 1982-ben lett a miskolci színház tagja. Láthattuk más színházakban és filmekben, Jászai Mari-díjat is kapott. Tele van energiával, hisz az emberekben, miközben aggódik a roma-magyar viszony elmérgesedése miatt. Élete a színház, és nem is kíván ezen változtatni, ettől még idén - szó szerint - berobogott érettségizni.

Pénteken, a felsőoktatási ponthúzás utáni nap kaptuk el egy színházi próba szünetében.

hvg.hu: Tavaly ön volt 67 évesen a legidősebb érettségiző, akkor társadalomismeretből vizsgázott emelt szinten, ötösre. Ez nem volt elég, hogy bekerüljön a szociológia szakra?

Szegedi Dezső: Nem, mert akkor nem értem el a megfelelő pontszámot a felvételihez. De én azt mondtam magamnak, hogy a fenébe is, hát én azért sem hagyom abba! Sőt, ez engem inspirált is arra, hogy idén újra megpróbáljam. Hajrá, még tovább! Most történelemből vizsgáztam, és csütörtökön kiderült: bejutottam a Miskolci Egyetemre. Tavaly 280 volt a ponthatár, most megemelték 284-re, de ez engem egyáltalán nem érintett, mert én összeszedtem 380 pontot.

hvg.hu: Akkor szeptembertől szociológia szakos hallgató lesz?

Sz. D.: Nem. Két szakot írtam be, a szociológiát és a kulturális antropológiát. Most az utóbbit írtam első helyre.

hvg.hu: Tehát 68 évesen kezdi a hároméves kultúrantropológia alapszakot.

Sz. D.: Igen. Aztán majd meglátom, mi lesz. Ha úgy látom, minden frankó, és ha indítanak, akkor megyek tovább mesterszakra. Ha még élek, nem vagyok már húszéves. Nagyon kíváncsi lennék egyébként, vajon hány ilyen idős ember jutott be egyetemre.

hvg.hu: Tavaly az oktatási államtitkár szerint ön volt a legidősebb érettségiző, ez valószínűleg idén sincs másképp.

Sz. D.: Mondják, hogy így van, igen. Külföldről időnként érkeznek hírek időskorú hallgatókról, de ott külön iparág van erre. Magyarországon ez nem divat. Kíváncsi vagyok, milyen csoporttársaim lesznek, lesznek-e idősek.

hvg.hu: Amikor tavaly beszélgettünk, azt mondta többek közt, önnek ez az egész csak hobbi, igaz, a hobbiját az ember nagyon komolyan tudja venni. Úgy gondolta, ön mindenképp nyer – ha felveszik, ha nem –, hiszen sokkal gazdagabb lesz, szélesedik a világról való ismerete. Most is így látja?

Sz. D.: Persze. De nagyon örültem, hogy azt a célt, amit magam elé kitűztem, azt magasan szárnyalva teljesítettem.

hvg.hu: Ha jól tudom, nyelvvizsgára is készül.

Sz. D.: Tavasszal lovári nyelvből szertnék nyelvvizsgázni. Roma családban nőttem fel, ismerem a nyelvet, de azért ez kevés a nyelvvizsgához. Sokan mondják, akik gyorsan és könnyen akarnak nyelvvizsgát szerezni, hogy a lovári a legkönnyebb nyelv, azt egyszerű megtanulni. Pedig ez nem egészen így van. Ennek a nyelvnek is megvannak a szépségei és a nehézségei, a nyelvtanra például nagyon rá kell feküdnöm.

Szegedi Dezső játszik Archie szerepében Ábrahám Pál Bál a Savoyban című operettjének fotóspróbáján a Miskolci Nemzeti Színházban 2020. szeptember 17-én
MTI / Vajda János

hvg.hu: Az ön életében első a színház, erről is tavaly beszélgettünk. Játszik többek közt A velencei kalmárban, a Szerelmes Shakespeare-ben, az Ádám almáiban, a Vadkacsában. Miben láthatja a közönség legközelebb?

Sz. D.: Most is épp próbálunk. A Mágnás Miskában fogok játszani. Én leszek Leopold, a lakáj. Van elég munka, dolgozunk. A kulturális antropológia szak nappali tagozaton indul, így én is arra fogok járni. De egyéni tanrenddel megoldható, hogy a színház mellett tudjak tanulni.

hvg.hu: Mit szóltak a színházban a kollégái, főnökei, hogy diák lesz?

Sz. D.: Örültek, sokan gratuláltak. Van, akinek fura, hogy valaki 68 évesen kezd el egy egyetemet. Nekem viszont egyáltalán nem fura. Megyek tanulni, hát mi bajom lehet?

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Balla István Élet+Stílus

„Mi bajom lehet? Semmi” – interjú az ország legidősebb érettségizőjével

Szegény miskolci romacsaládból indult, 1982-ben lett a miskolci színház tagja. Láthattuk más színházakban és filmekben, Jászai Mari-díjat is kapott. Tele van energiával, hisz az emberekben, miközben aggódik a roma-magyar viszony elmérgesedése miatt. Élete a színház, és nem is kíván ezen változtatni, ettől még idén – szó szerint – berobogott érettségizni. Szegedi Dezsővel beszélgettünk.