Pénteken befejező epizódjához érkezett A besúgó, az HBO teljes egészében magyar gyártású sorozata. Az 1985-ben, Magyarországon játszódó történetben egy Budapestre felköltöző egyetemistát, Demeter Gerit követjük, akit még a vonatúton beszerveznek besúgónak azzal a feladattal, hogy jelentsen a szakkollégiumokban szerveződő demokratikus ellenállásról. A sorozat látványvilága és hangulata remekül leképezi a 80-as éveket annak zenéivel és színkavalkádjával, azonban több történész is kifogásolta, hogy pontatlan a korkép és életszerűtlenek a jelenetek.
De baj ez egyáltalán? A készítők szerint biztosan nem: a hvg.hu közéleti podcastjában, a Fülkében Szentgyörgyi Bálint, a sorozat író-rendező-kreátora, és Vas Judit Gigi, A besúgó Enikője beszélgetett kollégáinkkal, Csatlós Hannával és Nagy Iván Lászlóval többek között arról: sosem volt céljuk dokumentumfilmet készíteni, sokkal inkább arra törekedtek, hogy generációk nyissanak egymás felé, „unokák kérdezzék a szüleiket, nagyszüleiket a rendszerváltásról.”
A műsor első felében spoilerek nélkül esik szó arról, hogyan íródott a sorozat, milyen csapat épült a fiatal színészekből, és milyen hatással volt a Freeszfe-mozgalom a készítésre, míg a második részben a cselekmény rejtett apróságairól, és a karakterek, főként Demeter Geri és Száva Zsolt fejlődéséről beszélgettünk.
A Fülke legfrissebb adását meghallgathatja a fenti lejátszón és a népszerű podcastoldalakon.