szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Drasztikus egyenlőtlenségek a színházak támogatásában, a kulturális kormányzat teljes koncepciótlansága és 2 milliárd forint, ami sok mindenre elég lett volna: közleményt adott ki a független színházak ellehetetlenítése miatt a Színházi Kritikusok Céhe.

A Színházi Kritikusok Céhének tagjaiként elfogadhatatlannak tartjuk azt, ahogyan a magyar állam kezeli a magyar színházak, és különösen a minősítéssel nem rendelkező független színházak jövőjét befolyásoló döntéseket

– írja csütörtöki közleményében a szervezet. Az ügy előzménye, hogy előbb a független színházi társulatok éves működési támogatásából vont el a kormány annyit, hogy 50-60 társulat került a csőd közelébe, majd a kiegészítő támogatásokat is úgy osztotta szét a kormány, hogy rengeteg fontos független társulat egyetlen forintot sem kapott, miközben Vidnyánszky Attila körének százmilliók jutottak.

Pintér Bélának semennyi, a Vidnyánszky mellett bátran kiálló művésznek 56 millió jutott a színházi támogatásból

Nagy büszkén jelentette be a kulturális minisztérium, hogy 6 milliárd forintra „emelték" a színházi többlettámogatások keretösszegét: azt, ami pár éve még 37 milliárd forint volt. A kivéreztetés közelében álló szakmából 1400 pályázat érkezett az összegre, a kormány csaknem ezret elutasított.

„Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a minősítéssel nem rendelkező előadó-művészeti szervezetek fennmaradását, napi működését és művészi munkáját biztosítani hivatott működési támogatások nemhogy az inflációra, a rezsiköltségek változására nincsenek tekintettel, de az állam drasztikus mértékű elvonásról döntött, figyelmen kívül hagyva a teljes szakma érveit és tiltakozását, miközben az „előadó-művészeti szervezetek támogatása” néven – korábban többlettámogatásnak nevezett – pályázat keretösszegének megemelésére rendelkezésre állt 2 milliárd forint, amelynek töredéke is elegendő lett volna a független színházi műhelyek helyzetének rendezésére” – áll a közleményben.

Kovács Bálint: A színházak kivéreztetése - igaza van a kormánynak!

„Aki a pénzt fizeti, az rendeli a nótát." Ez Orbán Viktor egyik kedvenc szólása, és ezzel reagáltak most arra is sokan, hogy bár Pintér Bélának vagy a TÁP Színháznak egyetlen fillér sem jutott a színháztámogatásokból, a Pendelyes táncegyüttes, a pajtaszínházak és Vidnyánszky pajtásai tízmilliókat kaptak.

Hozzáteszik: „Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy az idén 6 milliárd forintos keretű „előadó-művészeti szervezetek támogatása” elnevezésű támogatási forma továbbra is nélkülözi a transzparenciát, nem nyilvánosak az elbírálás szempontjai, a támogatásról döntő grémium névsora, azaz a kormány nem érzi úgy, hogy szavatolnia kellene az elbírálás szakmai mivoltáért, illetve a döntéseket, elutasításokat sem indokolja érdemben az elbíráló grémium.” Utóbbival kapcsolatban egyébként a nulla forint támogatást kapó társulatok is kiadtak egy nyílt levelet.

„Önök minden pályázatunkat elutasították" - Közös nyílt levelet írtak a független színházak

Nagy büszkén jelentette be a kulturális minisztérium, hogy 6 milliárd forintra „emelték" a színházi többlettámogatások keretösszegét: azt, ami pár éve még 37 milliárd forint volt. A kivéreztetés közelében álló szakmából 1400 pályázat érkezett az összegre, a kormány csaknem ezret elutasított.

„Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy komoly, jól dokumentált, a színházi szakmában jelentős eredményeket felmutatni tudó előadó-művészeti társulatok egyetlen forint támogatást sem kaptak, ahogy elfogadhatatlannak tartjuk a támogatások közt fennálló drasztikus egyenlőtlenségeket is, valamint azt, hogy olyan szervezetek is kaptak több tízmillió forintos támogatásokat, amelyeknek nem nyilvános a tevékenységi köre, vagy nem előadó-művészeti szervezetek” – írja a Céh többek között Vidnyánszky Attila színházi érdekképviseleti szervezete, a Magyar Teátrumi Társaság kiemelt támogatására, valamint a Mediakult Kft. nevű, teljesen ismeretlen hátterű szervezet 98 millió forintos támogatására utalva.

„Súlyos problémának látjuk, hogy ugyanarra a támogatási keretösszegre pályázhatnak a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévő, minősítéssel nem rendelkező színházi társulatok, amelyből a nemzeti és kiemelt státuszú kőszínházak támogatásának egy részét is fizeti a kormány. Súlyos problémának látjuk, hogy a teljes magyar kultúráért és színházi szakmáért felelős minisztérium,

a Kulturális és Innovációs Minisztérium megalapítása óta semmilyen koncepciót nem alakított ki a magyarországi színházak és független társulatok helyzetével kapcsolatban.

A színház elidegeníthetetlen és fontos része a magyar kultúrának, a minősítéssel nem rendelkező, független színházak pedig ugyanannyira fontos szereplői a színházi szakmának, mint a minősítéssel rendelkező műhelyek: a két terület nem képzelhető el egymás nélkül, sőt a magyar művészet fejlődéséhez elengedhetetlenül szükséges a független társulatok működése, amelyek közül ráadásul több társulat kiemelten fontos közfeladatot lát el a hátrányos helyzetű térségekben zajló munkájukkal, olyan gyerekek és felnőttek kultúrához juttatásával, akiknek más módon erre nem lenne lehetőségük” – írják.

„Ez az összeg talán elég lesz arra, hogy be tudjuk zárni a színházakat" - bevihette a kegyelemdöfést a kormány a független színházaknak

Sajátos akcióval próbálja felhívni a figyelmet a független színházak kivéreztetésére egy kuratórium. A miniszter már tavaly arról beszélt, minek van ilyen sok független színházi társulat, nem lenne-e elég 20-22. Ahogy a helyzet most áll, a kormány épp annyi pénzt von el minden koncepció és kommunikáció nélkül a színházaktól, hogy tényleg meg fog szűnni 50-60 társulat.

A Színházi Kritikusok Céhe mindezek miatt felszólítja a Kulturális és Innovációs Minisztériumot, Csák János minisztert és Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkárt, hogy „intézkedjenek a támogatás nélkül maradt vagy a fennmaradásukhoz szükségesnél is kevesebb támogatásra jogosult színházi műhelyek megmentésével kapcsolatban, illetve kérjük, hogy mielőbb fogalmazzanak meg koncepciót arról, hogyan tervezik biztosítani a válság alatt a magyar állampolgárok és családok ezreinek megélhetését biztosító magyar színházak és minősítéssel nem rendelkező előadó-művészeti szervezetek elégséges működését”.

(Borítókép: a Káva Kulturális Műhely színész-drámatanára, Boznánszky Anna és a Kerekasztal Színház színész-drámatanára, Szalai Ádám a 2022-es Színikritikusok díja átadóján átveszik a Jövő díjat. Fotó: Éder Vera)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!