Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Azt javasolja az Európa kulturális fővárosa címért benyújtott pályázatok értékelésére megalakult uniós bírálóbizottság, hogy 2010-ben az Európa kulturális fővárosa címet Essen, Pécs és Isztambul kapja.
Kultúrtörténeti eseményre került sor szombaton este Sanghajban; első ízben lépett fel Kínában minden idők legnagyobb rock and roll-zenekara, a Rolling Stones.
A két történetnek, melyről az alábbiakban szó lesz, első ránézésre nem sok köze van egymáshoz. Németországban játszódik az egyik, Svájcban a másik. Drámai fordulatokban bővelkedik az egyik, nagyrészt a színfalak mögött zajló vitáról szól a másik. Kortárs művek a főszereplők az egyikben, klasszikus modernek a másikban. És mégis, a két történet ugyanarról szól...
A rendszerváltással egyidősek a kultúrafinanszírozásról szóló viták. Sok, kevés, vagy semennyi államot? Kinek a dolga megteremteni a magánmecenatúra és a szponzoráció igazi kultúráját? Milyen mértékben vegyen részt a közönség a neki tetsző kulturális produktumok finanszírozásában? A posztszocialista kultúrafinanszírozás két modell között, régi megszokások fogságában őrlődik.
Az áprilisi Műértő cikke a hvg.hu-n!
Collodi Pinocchiója 125 éves. 200 nyelvre fordították le és 35 millió példányt vásároltak meg belőle szerte a világon. A fabábú történetéből készítettek filmet, rajzfilmet, színdarabot, musicalt. Minthogy azonban írója bevallottan antiklerikális volt, a műben említés sem történik egyházról, templomokról, papokról.
Az Európa Kulturális Fővárosa program megvalósítása során 31,14 milliárd forintos európai uniós és hazai forráshoz juthat Pécs. Szerződést írt alá Bozóki András kulturális és Baráth Etele európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter Pécs polgármesterével.
Snétberger Ferenc évente kétszer, jól kiszámítható időközönként hazajár Berlinből, hogy a budapesti közönségnek hintsen egy kis gitármuzsikát. Aki már látta-hallotta koncertjeit, nagyjából tudja, mire számíthat. Kritikusunk mégis megpróbált újdonságot keresni a virtuóz művész játékában.
Kereken 36 millió dollárért - mintegy 7,1 milliárd forintnak megfelelő összegért - kelt el William Turner brit festő képe a Christies's aukciós ház csütörtökön New Yorkban tartott árverésén.
A Rolling Stones a világ legnépesebb országának legnagyobb városában, Sanghajban játszik szombaton. Egy nyolcezres csarnokban lépnek fel, de a jegyek egyelőre még nem fogytak el. Közben a hatóságok néhány Stones-dalszöveget nemkívánatosnak minősítettek.
A múlt hét végén Pécsett megrendezett Kamera Hungária Televíziós Fesztiválra érkezett, több mint 12 210 perc műsoridőt kitevő, 437 pályamű közül kiválasztott győztes alkotások díjátadó gálaestjére Budapesten, a Magyar Nemzeti Galériában került sor április 5-én.
Újfajta, "hazamenős" hetijegyet vezetnek be az idei Sziget fesztiválon, amelyet azok vehetnek majd igénybe, akik nem a Szigeten sátoroznak, hanem hazamennek éjszakára.
Nem hiszem, hogy a Zeneakadémia zsúfolt nézőterén akadt ember, aki ne ismerte volna a Bázeli Kamarazenekar karmestere, Christopher Hogwood nevét. A többség bizonyára a 17-18. századi zenék avatott tolmácsolóját látta benne, azonban a hatvanöt éves brit dirigens messze maga mögött hagyta azt a zenetörténeti korszakot, aminek világhírét köszönheti.
Igen, ez a hét nem a kulturális programkínálatról szól. Pedig kár, mert éppen ezen a héten kiváló a felhozatal! Tart még a Titanic fesztivál, ínyenceknek való jazz-koncertek érik egymást, egy különleges kiállítás indul a Szépművészetiben; aztán iszlám kortárs művészet, egy nagysikerű film új verziója, tánc és matek... Szóval választási nagyhét a kultúrában is.
Építsük, avagy ne építsük karrierünket? Hagyjuk, hogy sodorjon az ár, és élvezzünk ki minden pillanatot, vagy tudatosan tervezzük meg, hogy mit fogunk csinálni a következő években, bízva szerencsecsillagunkban, és abban, hogy épp mi leszünk jó időben, jó helyen? „Nem szabad semmiről sem lemaradni, de muszáj valamiféle origo-közeli állapotban maradnunk ahhoz, hogy rendben legyenek a dolgok” – vallja Novák Péter énekes, színész, a Kimnowak zenekar frontembere, a Megasztár legújabb zsűritagja.
További 9000 jegyet értékesítenek Robbie Williams július 19-én tartandó koncertjére április 11-től, minthogy a Puskás Ferenc Stadion felső karéjának egy részét is látogathatóvá teszik.
Kortárs Roma Galéria nyílik június elején Budapesten - jelentette be Bozóki András kulturális miniszter a leendő galéria helyiségében. Az V. kerületi Tüköry utca 5. szám alatt kialakított képtárban elsősorban cigány képzőművészek időszaki kiállításai lesznek láthatók.
Tizennégy produkció szerepel a június 8-án kezdődő Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) idei versenyprogramjában, amelyet Márton András színész választásai alapján állítottak össze.
Újabb nevekkel bővült a Sziget 2006 nemzetközi fellépőinek listája. A korábban bejelentettek – Radiohead, Robert Plant, Franz Ferdinand, Sick Of It All, Ministry, Wir Sind Helden, Natacha Atlas, Enzo Avitabile – mellé a napokban jelzett vissza a Scissor Sisters, a dEUS, az Exploited, a Cathedral, az Evergrey, a Fear Factory, a Gogol Bordello, a Flogging Molly, a Goran Bregovic Wedding And Funeral Band, Toumani Diabaté és a Symmetric Orchestra valamint az Afro Celt Sound System.
A nyolcvanas években létezett egy tejivásra buzdító reklám, amelyben a vokál azt énekelte, hogy „nem lehet megunni, soha-soha nem lehet megunni!” Kritikusunk szerint a jazzrajongók ma is így vannak a Zawinul Syndicate zenéjével. De vajon mi az, ami ebben a zenében nem tud unalmas lenni?