szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mióta foglalkozol fényképezéssel?

Mióta foglalkozol fényképezéssel?
2007 áprilisában kezdem el igazán foglalkozni a fotózással, amikor is megvettem első, saját tükörreflexes fényképezőgépemet, egy Canon 5D-t. Természetesen előtte is fotóztam, mindig is érdekelt a képalkotás, többnyire kölcsön gépekkel, barátokkal, ismerősökkel.  

Hogyan jött az ötlet, hogy a fotózás miatt utazz? Mikor lett szenvedélyed a fényképezés?
Rögtön éreztem, hogy ez több lesz mint egy hobbi. Nem pillanatnyi kicsapongás vagy divat, hanem igazi szenvedély. Az utazás, az ismeretlen felfedezése sokunknak vágya. Sokszor a hétköznapok, a megszokások, a időhiány vagy a pénzhiány lebeszél minket arról, hogy belevágjunk az ismeretlenbe. Ha fotózol, ez egészen új értelmet nyer. Az emlékek szép dolgok, de ha meg tudod őket örökíteni úgy, hogy az másokat is ámulatba ejtsen, máris küldetéssé válik. Késztetés, hogy jobb legyél, hogy szépet, szebbet, különlegesebbet alkoss olyan helyekről, ahova esetleg sokan, soha nem jutnak el.

Kattintson a képre, ha még több fotót akar látni
Pető Andrea

Hogyan találtad meg a megfelelő társakat ehhez a hobbihoz?
A fotózás egy rendkívül divatos hobbi. Sokan, sokféle okból űzik. Nehéz megtalálni azokat a társakat, akikkel egy hullámhosszon mozogsz. Mindenkinek más az igénye, képessége, felszerelése, motivációja, toleranciaszintje. Egy több hetes túrán nem mindegy hogy kikkel utazol, hiszen abban a pár hétben együtt kell élni. Szerencsére a mi csapatunkban meg van minden, ami egy jó csapathoz kell. Különböző fotózásokon, túrákon, tanfolyamokon ismertük meg egymást. Extrém körülmények, nehéz túrák tettek minket barátokká, fotós társakká. Nem tudunk sajnos minden túrára együtt menni, de egy cél vezérel minket - a fotózás szeretete.

Mit ajánlasz egy kezdő fotósnak: mire figyeljen, hogy kezdjen hozzá, hogy tanuljon hatékonyan?
Fontos, hogy tudd, mit csinálsz, ismerd a géped, az objektíved. Tanuld meg használni, kerülj bármilyen helyzetbe is. Ehhez rengeteg gyakorlás kell, de ami ennél is fontosabb, megfelelő értékelés. Ne csak töröld a rossz képeket, hanem nézd is meg, miért rossz. Gyakorolni bárhol lehet. Az utcán, egy tó partján, egy kerékpárversenyen. Keresni kell a lehetőségeket. Ha valamit nem értesz, olvass utána, vagy kérdezz meg egy gyakorlott fotóst, esetleg többet. Erre nagyszerű helyszín egy fotós klub, ahol sok új információt, tudást, fotózási lehetőségeket is kaphatsz. És nézz képeket profi fotósoktól, sokat, rengeteget, minél többet. Értékeld őket, nézd meg miért jók, vajon hogyan készülhettek.

Még több fotót talál, kattintson!
Oláh István

Te hogy választod ki az úti célodat?
Szerencsére a világ, - de ne menjünk ilyen messzire – Európa tele van szebbnél szebb tájakkal. Rengeteg információt lehet szerezni az internetről, ismert fotósok weboldaláról, útikönyvekből, vagy pusztán fotós szóbeszéd útján. A választási folyamat része, hogy rengeteg képanyagot gyűjtünk a lehetséges helyszínekről, megnézzük az odautazási lehetőségeket, az időjárást, a szállásokat. Elsősorban természetesen a táj, a fotózási lehetőségek döntenek, még akkor is, ha cserébe sátrazni kell, vagy hegyet mászni.

Mennyire fontos számodra a biztonság ilyen extrém helyeken és helyzetekben?
Egyikünk sem őrült, bár sokak szerint azok vagyunk. Soha semmilyen körülmények közt nem szabad elhagyni a civilizációt, de még az országot sem megfelelő felkészültség nélkül. Mindenre természetesen nem lehet felkészülni, de meg kell próbálni. Az utasbiztosítást mindig meg kell kötni, erre nekünk még nagyobb szükségünk van. Érdemes figyelni arra, hogy a megfelelő szintű biztosítást kössük. Sokszor az olcsóbb biztosítási csomagokban nincs légi mentés, ami sokba tud kerülni egy egyszerű bokaficamnál is.

További képekért kattintson a fotóra
Babkó Norbert

Egy utazás során kb. hány fotót készítesz? Hogyan tudod biztonságosan tárolni ezeket?
Ez többnyire a fotós témától függ. Ha madarakat fotózunk, több ezer is lehet, ha tájképek a témák, akkor pár száz felvétel is már soknak számít. Sokan, sokféleképpen tároljuk a felvételeket: van aki laptopot hoz, van aki sok memóriakártyát. Én egy Fotobank-nak nevezett eszközt használok, ami tulajdonképpen egy külső merevlemez kártyaolvasóval és egy nagy kijelzővel. A képeket a memóriakártyáról mérettől függően 5-10 perc (4-8Gb) alatt lementi.

Melyik volt a legérdekesebb kalandod utazásaid során?
Sokat fel lehetne sorolni… Menekültünk pézsmatulkok elől Norvégiában, sátraztunk 2000 méteren a Retyezát hegységben, sátortörést szenvedtünk egy kis szigeten, Feröeren, szakadó hóban és -20 fokban lovas szánnal utaztunk a Tátrában, vagy csak ültünk és némán figyeltük, fotóztuk a tőlünk pár méterre repkedő, táplálkozó sarki cséreket, pehelyrécéket, vagy éppen lundákat. Megannyi érdekes, emlékezetes kalandban volt részünk.

További képekért kattintson ide!
Oláh István

Mindig hobbi marad a fényképezés, vagy el tudod képzelni, hogy egyszer ezzel keresed a kenyered?
Úgy gondolom, hogy vannak dolgok, amik akkor szépek, ha anyagilag nem függünk tőlük. Lehet, hogy a természetfotózást lehetne munkaként is végezni, de sok ellenpéldát láttam rá, így lehetőség szerint meghagynám hobbinak. 

Melyik a kedvenc képed és miért?
Nincs konkrét kedvencem, de egyértelműen azok a képek állnak közel hozzám, amiket saját fotózásaimon, túráimon készítek, amikért megdolgoztam. Kedvenc képeim akadnak Retyezátból, ahol panorámaképekkel lettem gazdagabb, vagy a Sió-csatornából, ahol kiskócsagokat fotóztam több napon keresztül, vagy virágfotók, melyekért volt, hogy bejártam több tíz kilométert is.

Még több fényképet találhat, ha a fotóra kattint
Oláh István

-NB-

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!