szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Még a világ legszebb városainak is vannak olyan kerületei, ahol a nyomor és a bűnözés uralkodik. Az ilyen negyedekről gyönyörű fotók szoktak készülni, de minden bizonnyal egyikünk sem cserélne az ott lakókkal.

Bizonyára mindannyian éreztük már azt, hogy rosszabb helyen nem is élhetnénk. A szomszédos iskola diákjainak zajongása, a szemben lévő ház felújítása alatt zúgó betonkeverő hangja, vagy az alattunk lakó egyetemisták nonstop bulizása miatt már böngésztük is a lakáshirdetéseket. Ilyenkor azonban nem árt belegondolni, hogy a világ elnyomottabb részein milyen problémákkal küszködnek minden nap, amik elől legtöbbször nincs menekvés. A Listverse összegyűjtötte a legélhetetlenebb városrészeket, íme a top 5.

5. Brownsville, Brooklyn, New York (USA)

New Yorkban, főleg Brooklyn kerületben nem kell nagyítóval keresni a bűnnel átitatott városrészeket, de Brownsville még a Nagy Almában is egyedülálló. A legtöbb itt található zug a New York-i önkormányzat által olcsón kiadott bérlakás, a környéken a bűnözés mindennapos. Amíg New York legtöbb részén a bűnözési ráta évről évre csökken, Brownsville olyan szinten veszélyes, hogy az ide érkező csomagfutároknak fegyveres kísérettel kell kiszállítaniuk. Az utcán gyakran ökölbe szorított kézzel kell közlekedni a nehézfiúk miatt, nem csoda, hogy olyan bokszvilágbajnokok kerültek ki innen, mint Shannon Briggs, Zab Judah vagy Mike Tyson.

time.com

4. La Perla, San Juan, Puerto Rico

La Perla egy San Juan külvárosában található kunyhótelep, amely nem egész 0,1 négyzetkilométeres területen fekszik, korábban egy vágóhíd helyszínéül szolgált. A nagyjából kétszáz tákolmányból álló, rosszhírű lakónegyed területét előszeretettel hagyják le a Puerto Ricó-i utazási irodák a főváros térképéről. A világ többi nyomortanyájához hasonlóan La Perla is a drogügyletek központjává vált, a 2011-es razzia során 114 embert tartóztattak le - azaz a telep lakóinak majd' egyharmadát.

Wikipedia

3. Ferganai-medence (Közép-Ázsia)

A Szovjetunió felbomlása nagy feszültséget eredményezett a független államokká alakuló korábbi tagországok között. Ezek az ellentétek töb mint húsz év múltán is fennmaradtak - ha nem súlyosbodtak még tovább. A világon kevés hely látott több erőszakot, mint a közép-ázsiai Ferganai-medence, ami Üzbegisztán, Kirgizisztán és Tadzsikisztán határán fekszik. Az iszlám fundamentalizmus központjává vált, 10 millió lakost érintő terület történetének egyik legkegyetlenebb eseménye 2005. május 13-án történt, amikor az üzbég Andijan városában az Islom Karimov elnök ellen tüntetők ezreire nyitott tüzet a hadsereg. A kormány 187 ember haláláról számolt be, de a helyiek szerint több mint ezren estek el, köztük nők és gyermekek is.

Wikimedia

2. Kibera, Nairobi (Kenya)

Az eredetileg a britek által 1899-ben, vasútállomás céljából alapított Nairobi mára nemcsak Kenya fővárosává, de egész Afrika egyik legfontosabb városává nőtte ki magát. A külvárosban találjuk Kiberát, a világ egyik legszörnyűbb nyomornegyedét, ami ennek megfelelően mentesül a kormány figyelme alól. Keményvonalas bűnözők gondoskodnak a környék áramellátásáról, így csak azok a kiválasztottak juthatnak elektromossághoz, akik képesek megfizetni a megszabott árat. A betonkunyhók talajául általában a saras föld szolgál, a víz legtöbb esetben szennyezett, ami tífuszhoz és kolerához vezet. A munkanélküliség okozta unalmat olcsó drogokkal, például ragasztó-szipuzással űzik el, a nők pedig gyakran a prostitúciót látják megoldásként a pénztelenségre.

AP / Karel Prinsloo

1. Kowloon Walled City, Kaulung (Hongkong)

Bár a KWC-t már húsz éve lerombolták, érdemes megemlíteni a világ valaha volt egyik leghíresebb nyomornegyedét. A korábbi katonai erődöt a második világháború után ellepték a menekültek, akik a falakon belül roskadozó sokemeletesek építésébe kezdtek, olyan komfortok nélkül, mint fűtés vagy vezetékes víz. Egy 1987-es felmérés szerint a mindössze 26 ezer négyzetméteres területen 30 ezer lakos osztozott, ami több mint 1 millió fő/négyzetkilométer népsűrűséget jelent - összehasonlításképpen a jelenleg legsűrűbben lakott város, a Fülöp-szigeteki Manila népsűrűsége kb. 43 ezer fő/négyzetkilométer.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!