szerző:
Vörös L. Andrea
Tetszett a cikk?

Minden évben zoknit kap apu? Anyának meg a láboskészlettel szúrtuk el a tavlyi karácsonyát? Hadd adjunk néhány jó tanácsot ajándékozás terén, méghozzá korosztályok szerint. Ha ránk hallgat, elkerülheti a felesleges feszengést a fa alatt.

Kicsiknek a legjobb a pakolgatós

Csecsemőkorban még nem a babának, hanem a szülőknek vesszük az ajándékot, azaz vagy a kedvükre vagy ellenükre. A csörgős, vinnyogós, kerepelős játékokkal például tökéletesen megszivathatjuk a megajándékozott környezetét. Ezért inkább érdemes megkérdezni, mire van szükség: lehet, hogy egy csomag pelenkával nagyobb örömet okozunk. A kicsivel pedig úgy tudunk jót tenni, ha játszunk vele süti-süti pogácsát, vagy más mondókásat: visongani fog az örömtől.

Ám, amint egyre inkább nyit a világra a gyerek, annak felfedezése lesz a legnagyobb öröme. Ebben érdemes őt segíteni. De ha szorult belénk egy kis jó szándék, hagyjuk a fent felsorolt nyugalom megzavarására alkalmas játékokat, vagy legalábbis olyat válasszunk, ami a nagyok számára is elviselhető.

MTI / Balogh Zoltán

Nem az ár a lényeg, hiába költünk tízezreket a csilli-villi, menő-manó, szuperszonikus ajándékra, ha utána a gyerek a legjobban mégis a csomagolásnak örül, és nem a játékkal, hanem a dobozával foglalatoskodik majd. Tipegő korban ugyanis a legjobb játék, hogy ki-be pakolgasson, gyűrjön, dobáljon, el- majd előbújjon, vagy éppenséggel romboljon. Az építőkocka is erre szolgál ilyenkor, keressünk olyat, ami elég méretes, könnyű anyagból van, és nem túl élesek a sarkai: így megelőzhetjük a háztartási baleseteket is.

Ha mégis mütyürnyi, éles slágerjátékot viszünk (szigorúan csak 3 éves kor felett), akkor mellékeljük hozzá az év találmányát, a Lego-papucsot.

Vader vagy Solo?

Ahogy cseperedik a gyermek, minden korszakban más a kedvenc. Ez nem csak az ő korára vonatkozik, hanem az aktuális trendekre is. A gyerekcsatornákon milyen játékokat reklámoznak? Mi a legújabb Disney(Pixar)-mese? Ki az ügyeletes tinisztár? Ha ezeket tudjuk, nem tévedhetünk nagyot, de még akkor is érdemes rákérdezni a szülőknél, hogy melyik a kedvenc karakter. Nagy hibát vétünk, ha egy Star Wars-rajongó gyereknél nem tudjuk, kiért rajong: Darth Vaderért vagy Han Solóért.

Ügyeljünk azonban arra, hogy semmi esetre se vegyünk olyan ajándékot, ami csupán funkcionális: a zokninak, harisnyának, kesztyűnek vagy sapkának legfeljebb akkor örül, ha azon ott díszeleg rajongásának tárgya, de még akkor is illik valamit venni mellé, amivel tud játszani is. És persze némi csokit.

Majsai László pszichopedagógus azt is elmondja, hogy valójában minek örül a gyerek – Olvassa el cikkünket a karácsony stresszről!

10-11 éves kor után bonyolódik a dolog. Ekkor elkezd kialakulni egyéni stílusa az embergyereknek, az iskolai lét meghatározóvá válik, van, amit imádnak, mást megvetnek. Ekkor lehet a leginkább félrenyúlni, főleg, hogy a felnőttek hajlamosak elfelejteni, hogy a gyerek komolyodik, és sokszor beleesnek a dedó-hibába: a kis habos-babos cuccok már ciki a lányoknak, a fiúk pedig már lehet, hogy nem Thomas, a gőzmozdonnyal álmodnak.

Borítékolva

13 éves kor után, akármilyen megrázó is, a boríték az egyik legjobb ajándék, úgysem tudjuk eltalálni, hogy épp mit akar, mi van már meg, mitől rázza ki a hideg (mindentől), csúsztassuk bele a megfelelő összeget, hisz a kamasz már fejben el is költötte.

Túry Gergely

Ha ezt nagyon személytelennek érezzük, akkor létezik a szoft-verziója a borítékadásnak: vegyünk ajándékutalvány abban az üzletben, ahol a vágyott dolgot megveheti. Ha emellett döntünk, akkor is járjunk utána, hogy milyen márkákat preferál a tinédzser.

Zokni helyett

Apának vásárolni a legnehezebb. A huszadik csomag zokni és a tizedik nyakkendő után már nincs semmi a tarsolyban. Pedig lehetne, csak meg kell ismerkedni egy picit apánk előéletével. Milyen volt ő gyerek, kamasz és fiatalkorában? Melyik volt a kedvenc zenekara? Az Illés vagy a Doors? Szerezzünk be egy Jim Morrison-pólót. Esetleg Depeche Mode-rajongó volt? Töltsük le a best of albumot, vagy keressük meg az Enjoy The Silence legjobb cover verzióit. Mi volt a hobbija előttünk? Irassuk be egy üvegfújó-tanfolyamra! Egy titkos társaság tagja volt? Lépjünk kapcsolatba a tagokkal, és hozzunk össze egy találkozót, vagy készítsünk egy retro-fényképalbumot. Van-e valami az életében, amit régóta meg akarna valósítani, de nem szán rá időt? Adjuk meg a kezdőlökést.

Ha van valamilyen dilije, akkor is tudunk még újdonsággal szolgálni. Egy könyvmoly, de már tele a könyvespolc: rukkoljunk elő egy hangoskönyvel, vagy vegyünk neki e-könyv-olvasót!

Énidő ajándékba

Anyával egyszerűbb. Neki bármivel kedveskedhetünk, ami kényezteti. A wellness-utalványtól, a shopping-túráig (nem egyenlő a teszkós bevásárlással) bármi szóba jöhet, szerényebb büdzsével például egy házi arcpakolás. A másik örök kedvenc az ékszer.

De az úgynevezett énidő megteremtéséhez való segítség is örömet okoz: ha például veszünk neki egy könyvet, akkor teremtsünk hozzá időt is, hogy olvasni tudjon. Ha romantikus vacsorára visszük, akkor engedjük el előtte fodrászhoz és/vagy kozmetikushoz. Ami tilos: bármilyen háztartási eszköz!

AFP / Sergi Reboredo

Nagyszülőknek mi-idő

Még egy unokát! A legjobb karácsonyi ajándékként tartogassuk a nagy híreket a Mennyből az angyal után: eljegyzés, esküvő, gyermekáldás. Ennél nagyobb örömet úgysem lehet okozni. Ha viszont nincs épp aktuális jó hír, akkor a részvétellel örvendeztessük meg: töltsünk vele/velük több időt, kísérjük el a temetőbe, vigyük el kirándulni, menjünk ki vele a telekre.

Egyeseknek az is elég, ha kicsit ténykedhet körülöttünk, mint régen, mások több unokaidőre vágynak. Ahogy az anyáknál az a fontos, hogy kicsit kiszakadhassanak a háztartásból, a nagyszülők örülnek a nyüzsgésnek.

A másik slágerajándék a nagycsaládos nagymamáknak és nagypapáknak a családtagok fényképeiből összeállított bármi: naptár, bögre, album. Ezt pedig a legjobb úgy átadni, hogy mindenki jelen van, és együtt el lehet ámulni az idő múlásán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!